Pająk kolczasty

W trzydziestym drugim numerze kolekcji opisano pluskwiaki wodne z rodziny Nepoidea i Belostomatidae. W numerze dowiemy się między innymi: jak wygląda budowa ciała tych owadów, w jakim środowisku żyją, jak się rozmnażają, czym się żywią. Poznamy też ich głównych wrogów oraz ich sposoby obrony przed nimi. Ponadto krótko opisano temat opiekuńczych ojców w świecie zwierząt, nie tylko owadów, ale też na przykład wśród pingwinów, czy koników morskich.

Opinia opublikowana na moim blogu:

"Rodzaj Gasteracantha składa się z około 70 gatunków pająków występujących w tropikalnych regionach naszego globu". Pochodzący z Zambii, prawdziwy okaz pająka kolczastego, który do wymienionego rodzaju należy został dołączony do trzydziestego drugiego numeru z serii "Owady, pajęczaki i inne robaki". O pająkach informacji w tym numerze jest niewiele. Numer poświęcony został głównie arcyciekawym, niezwykłym wodnym pluskwiakom z nadrodziny Nepoidea.
W dziale "Z bliska..." zostały umieszczone dwa artykuły. Pierwszy, krótki, jednostronicowy pt. "Drapieżcy z głębin" wprowadza w świat owadów z nadrodziny Nepoidea. Drugi, dłuższy, dwustronicowy pt. "Urodzeni łowcy" omawia budowę pluskwiaków z wymienionej nadrodziny. W dziale "Środowisko" czytelnik odnajdzie dwustronicowy artykuł pt. "Cicha woda". Artykuł mówi o środowiskach życia pluskwiaków z rodzin Belostomatidae i Nepidae oraz ukazuje i krótko opisuje kilku ich przedstawicieli. Dział "Zwyczaje" reprezentuje dwustronicowy artykuł pt. "Życie podwodne". Artykuł zajmuje się przede wszystkim odżywianiem, oddychaniem, składaniem jaj i poruszaniem się pluskwiaków z wymienionych rodzin. "Prawo dżungli (wodnej)" - to tytuł dwustronicowego artykułu, który zamieszczony został w dziale "Obrona i atak". Artykuł mówi o wrogach i ofiarach wodnych pluskwiaków z nadrodziny Nepoidea oraz opisuje sposoby obrony przed wymienionymi wrogami i sposoby polowania na zdatne do zjedzenia ofiary. Dział "Niezwykła natura" zwiera dwa artykuły. Dłuższy, dwustronicowy ma tytuł "Ojcowska troska". Artykuł przedstawia wybrane przykłady zwierząt, które cechują się tym, że opieką nad jajami lub młodymi zajmują się osobniki męskie. Drugi, krótszy, jednostronicowy artykuł pt. "Pluskwiak na przekąskę" ukazuje związki ludzi i pluskwiaków z nadrodziny Nepoidea. Ostatnia strona (z niej pochodzi pierwsze zdanie niniejszej opinii) zawiera najważniejsze informacje, które dotyczą okazu pająka dołączonego do numeru.
Niedoskonałości i nieścisłości mało, a ciekawych informacji bardzo dużo. Ilustracje dobrze dobrane. Ogólnie - 9/10.

• 🏡Posiadam $
  • 🔚Ukończone w roku 2023▶
  • Gatunek: literatura popularnonaukowa

Dodaj cytat z książki Pająk kolczasty