Czarnobyl. Strefa

Chernóbil - La zona
obyczajowa, historyczna
komiksy
Kris1982

Za każdą katastrofą kryje się ludzka historia. Jak byś zareagował, gdybyś z dnia na dzień musiał porzucić wszystko, co masz? Oto historia jednej z wielu rodzin zmuszonych do opuszczenia swoich domów po tragicznym wypadku w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Powiedziano im, że po kilku dniach będą mogli wrócić, ale było już za późno – niewidzialny wróg zdążył zagrabić cały dobytek tych ludzi i...

Za każdą katastrofą kryje się ludzka historia.
Jak byś zareagował, gdybyś z dnia na dzień musiał porzucić wszystko, co masz?
Oto historia jednej z wielu rodzin zmuszonych do opuszczenia swoich domów po tragicznym wypadku w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Powiedziano im, że po kilku dniach będą mogli wrócić, ale było już za późno – niewidzialny wróg zdążył zagrabić cały dobytek tych ludzi i ani myślał ruszać się z ich domów i ziem przez wiele lat.
Od 26 kwietnia 1986 roku minęło już ponad ćwierć wieku, ale to nic w porównaniu z dziesiątkami tysięcy lat potrzebnych, by odpady promieniotwórcze przestały być aktywne. Ten komiks stanowi hołd dla tych, którzy na własnej skórze doświadczyli skutków wyrwania się spod kontroli energii jądrowej.
W swojej pozbawionej sensacji i kontrowersji opowieści Francisco Sánchez i Natacha Bustos obserwują z oddali losy bohaterów, którzy, chociaż fikcyjni, mogliby istnieć naprawdę. Autorzy pozwalają czytelnikowi zrozumieć, czym jest Czarnobyl, i zastanowić się, co oznacza on dla współczesnych pokoleń.

źródło opisu: Wydawnictwo Centrala, 2015

źródło okładki: http://www.sklep.gildia.pl/

Joanna | 2019-08-31
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Komiksy

Mam w zwyczaju czytać komiksy w autobusie w drodze do pracy. Było mi bardzo głupio gdy przez całą drogę (do miasta obok) co rusz zalewałam się łzami nad tą (chciałoby się rzec - niepozorną) powieścią graficzną. Zawartość jest naprawdę satysfakcjonująca pod każdym względem, mamy tu losy trzy-pokoleniowej rodziny na tle wydarzeń historycznych w Czarnobylu. Historia się nie narzuca, a losy rodziny opowiedziane są subtelnie i wciągająco. Na koniec dodam, że jako rocznik 98 , czasy tamtych wydarzeń są dla mnie tak samo odległe jak chrzest Polski (bo bez względu na to kiedy by nie były, nie brałam w nich udziału) zatem jak dotąd pojmowałam je tylko jako historyczny rocznik, popełnione błędy i ich konsekwencje w postaci katastrofy ekologicznej. Jetem wdzięczna temu komiksowi, że pokazał mi w tym wszystkim ludzi i ich losy. Nie miałam pojęcia, że do dzisiaj ktoś zamieszkuje tamte tereny, a gdybym wiedziała, nie wiedziałabym dlaczego.

Tinkerbelle | 2019-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2019

Zakładam, że zupełnie inaczej odebrałabym ten komiks gdybym nie obejrzała wcześniej serialu. Jak dla mnie zbyt minimalistyczny.

Yousta | 2019-03-27
Przeczytana: 25 marca 2019

Historia znana i wiele jest do nie nawiązań. Nic mnie raczej w niej nie zaskoczyło, ale warto było poświęcić ok godziny czasu i zobaczyć te rysunki.

GrzesiekLepianka | 2018-12-31

Czytelniczy rok zakończyłem komiksem, który wpisuje się w moje najbardziej wstrząsające, hipnotyzujące, a jednocześnie pobudzające do refleksji podróżnicze wydarzenie z tego roku, a właściwie całego mojego życia, czyli wizytę w Czarnobylu i Prypeci. Zamkniętą strefę czarnobylską, a właściwie ludzi, którzy brali udział w likwidacji szkód zaraz po katastrofie przejmująco opisała Swietłana Aleksijewicz w swoim pokaźnych rozmiarów reportażu Czarnobylska modlitwa. Autorka opisywała szczegółowo skutki i wymiar ludzki awarii. Autorzy komiksu nie mają miejsca na detaliczne przyglądanie się różnym losom ludzkim i siłą rzeczy operują skrótami i symbolami, hasłowo przywołując horror katastrofy. Nie epatują dramatyzmem, ale w sugestywny i liryczny sposób przekazują prawdę o skażonym rejonie, do którego jedni przyjeżdżają zobaczyć skutki nieodpowiedzialnych działań i zaniedbań, a inni - jak samosioły (mieszkańcy, którzy nielegalnie osiedlili się w strefie) - wracają na swoją czarnobylską...

Czulemon | 2018-09-05
Przeczytana: 04 września 2018

Katastrofa w Czarnobylu pokazana przez pryzmat zwykłej rodziny mieszkającej w Prypeci. Nie są oni bezimienni, to trzy kolejne pokolenia, którym towarzyszymy w podróży. Inne spojrzenie na wydarzenia tamtego czasu. Wzruszyłam się, to ważne.

Danielista | 2018-05-21

Jeśli ktoś interesuje się tematyką Czarnobyla czy jest z nią po prostu obeznany, nie znajdzie tutaj nic szczególnie odkrywczego. A jednak siła tych obrazów połączona z umiejętnością ukazania przez autorów tej tragedii jednocześnie w wymiarze społeczności, rodziny i indywidualnym sprawia, że ta komiksowa opowieść przekracza wymiar poprawności i zapada w pamięć.

Chudi_X | 2018-01-20
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Opowieśc o fikcyjnej rodzinie i jej losach w obliczu tragedii w Czarnobylu. Świetne graficzne odwzorowanie budynków w Pyrpeci. Czyta się szybko i przyjemnie, twórcy starają się przekazać "coś więcej", lecz ostatecznie nie znajdziemy tu nic rewelacyjnego czy błyskotliwego.

steffburton | 2017-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

sympatyczne, chociaz szału nie ma

Aleksandrrra | 2016-11-10
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 09 listopada 2016

Jakiś czas temu byłam w Prypeci, więc zachwyciło mnie to jak dokładnie została ona narysowana w tej książce.

Wkp | 2016-09-03
Przeczytana: 24 września 2016

MAŁA PRYWATNA KATASTROFA

Być może w pierwszej chwili trudno jest powyższe słowa odnieść do tragedii o tak wielkiej skali, jak ta, która miała miejsce w Czarnobylu, pamiętajmy jednak, że za każdą taką sytuacją stoją małe prywatne katastrofy zwykłych ludzi. Rodzin, które straciły kogoś bliskiego. Mieszkańców zmuszonych do opuszczenia domów, a wraz z nimi dorobku całego życia. Dzieci, które z płaczem zostawiły za sobą ukochane zwierzęta. Na tym właśnie skupił się duet Sánchez/Bustos, serwując nam w trzydziestolecie tych wydarzeń przerażająco bliską nam opowieść o legendarnym już wypadku.

Całość mojej recenzji na portalu Sztukater https://sztukater.pl/komiksy/item/18549-chernobil-la-zona.html