Miejsca

Local
komiks
komiksy
Wkp

Miejsca to zbiór dwunastu opowieści komiksowych autorstwa Briana Wooda i Ryana Kelly. Bohaterką opowiadań jest Megan McKeenan, punkówa, która co chwilę zmienia pracę, miejsce zamieszkania, pomysł na życie. Dwanaście różnych miejsc, dwanaście różnych historii, które łączy - poza główną bohaterką - poszukiwanie odpowiedzi na ważne nie tylko dla młodych marzycieli pytania o sens życia.
Współczesna ballada, która zachwyci nawet najbardziej wymagająych czytelników.
* * *
"Miejsca" to tytuł wpisujący się w tradycję powieści drogi; w klimacie książek Capote'a, Kerouaca czy Albertine Sarrazin.
"Booklist"
Brian Wood, autor scenariuszy do niezwykle popularnych komiksó jak DMZ, Northlanders a także komiksów ze świata Star Wars, stworzył jedno z najciekawszych dzieł komiksowych ostatnich lat, współczesną balladę o niebieskich ptakach.
Ryan Kelly to wieloletni współpracownik Wooda, w Polsce znany głównie dzięki serii Lucyfer, do której od lat tworzy rysunki.
Miejsca były nominowane do dwóch najważniejszych amerykańskich nagród komiksów – Harvey i Eisner Award.

źródło opisu: Wydawnictwo Komiksowe 2016

źródło okładki: http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/289758-miejsca

ilo99 | 2019-08-14
Na półkach: Komiks, Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 14 sierpnia 2019

Zaskoczył mnie ten komiks. Wędrówka po Stanach Zjednoczonych, a może bardziej ucieczka, w której towarzyszymy głównej bohaterce prowadzi do nieoczekiwanego finału. Początkowo byłam przekonana, że to kolejny komiks o niczym, o bezładnym życiu jakie prowadzą młodzi ludzie. A tu niespodzianka. Przemyślenia Megan zaskakują. Jej trudna i skomplikowana droga do dorosłości jest wynikiem postanowienia jej matki, aby nie ograniczać nadmiernie dziecka. Czy to dobry pomysł? Poczytajcie sami. Jedyne zastrzeżenie mam do kreski. Czasami ciężko było rozróżnić postacie, tak podobnie były narysowane. Brakowało im cech szczególnych. Niemniej jednak, polecam. Naprawdę warto.

goskrzys | 2018-08-13
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Interesująca bohaterka, próbująca poradzić sobie z dość pogmatwanym życiem. Dobra kreska, momentami zmuszająca do wytężenia wyobraźni. Ciekawa historia, niczym film z życia młodej uciekinierki. I fajny klimat (szczególnie gdy w tle posłucha się muzyki, proponowanej przez autorów).

Jednym słowem: dobry komiks. Polecam.

Hari_Seldon | 2017-11-21
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 listopada 2017

Epizody z życia. Komiks ten to właściwie zbiór kilkunastu opowieści połączonych postacią Megan McKeenan, niezdecydowaną młodą kobietą usiłującą znaleźć swoje miejsce na świecie.

Początek tomu trochę mnie zaniepokoił – bałem się, że dostaniemy tu powtórkę z „Biegnij Lola, Biegnij” czy „Daytrippera”, gdzie dostajemy ciąg alternatywnych historii. Jednakże była to jedynie zmyłka. Każda opowieść jest o czymś zupełnie innym i porusza inny problem – trudni współlokatorzy, nieszczęśliwa miłość czy problematyczne więzi rodzinne. Jak sam tytuł sugeruje, podróżujemy tutaj po różnych miejscach (w Ameryce) i ciągle zmieniają się bohaterowie. Nie ma przez to czasu na dłużyzny czy znużenie postaciami. Żeby było ciekawiej Megan nie zawsze jest główną bohaterką – czasami pojawia się na zaledwie paru stronach, by być niemal wyłącznie niemym obserwatorem niczym czytelnik. Jednakże kiedy już zaczyna odgrywać pierwsze skrzypce, to okazuje się ona osobą o mentalności zbuntowanej nastolatki, która sama...

Przemek Skoczyński | 2017-08-26
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Trochę banał o szukaniu swojego miejsca, trudach młodości, niezbyt szczęśliwym dzieciństwie, niebyt fajnych starych, buncie, szukaniu miłości, spotykaniu niewłaściwych ludzi itp. Oczywiście wyolbrzymione, bo trudno uwierzyć, by wszystkie pokazane historie przydarzyły się jednej osobie. W sumie takie nic mielone już milion razy wszędzie. Warto jeden raz dla strony graficznej

matrixmatrix | 2017-01-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 01 stycznia 2017

Ciekawy komiks obyczajowy. Komiks podzielony na 12 historii. Ponieważ wyraźne jest oddzielenie wątków, dosyć szybko się wszystko czyta,mimo sporej objętości. Główna bohaterka to również wspólny mianownik wszystkich wydarzeń. Mimo, że pozornie nie są one ze sobą powiązane. Wood to scenarzyasta, który bardzo dobrze ukazuje relacje między ludzkie, ale także ich brak. Główny nacisk jest w komiksie na zachowania ludzi w skrajnych sytuacjach, także emocjonalnych, których doświadczają na co dzień.
Główna oś fabuły zaczyna się rysować dopiero po kilku rozdziałach. Do tego momentu jest to luźne czytanie prostych historyjek, ale które zapadają w pamięć, gdyż każda z nich odkrywa nowe informacje o głównej bohaterce. Dzięki takiemu stopniowaniu, oraz intesywności dostarczanych informacji co raz bardziej chce się poznawać Megan- główną odtwórczynię roli.
Komiks wciąga, nawet bardzo. Komiks z peuntą. O różnych etepach w życiu, o emocjach, o radzeniu sobie w trudnych chwilach. Komiks, który...

olaf9000 | 2016-09-04
Na półkach: Przeczytane, Komiks

Osoby, które poszukują w komiksach odkrywczych myśli psychologicznych i odkrywania Ameryk i nowych pierwiastków, uprasza się o opuszczenie sali. Osoby, które lubią pełnokrwiste teksty obyczajowe mogą pozostać.
Nie jestem i nigdy nie byłem dorastającą dziewczyną, tak jak nie podróżowałem z miejsca na miejsce, które stają się tutaj pretekstem do opowiedzenia kilku historii. Historii o relacjach pomiędzy ludźmi. Myślę, że wiele osób odnajdzie się w którymś z opowiadań i poczuje zażenowanie na samą myśl, że się kiedyś tak wygłupiło. Było? Było. Jednak "Miejsca" są zgrabnie napisanie i narysowane. Warto.
I to polskie wydanie!!! :-)

Joanna | 2016-08-28
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Szybka i łatwa lektura, ale poszczególne historie są ze sobą jakby mało powiązane. Spodziewałam się jednak czegoś 'głębszego'.

giera | 2016-07-22

Dlaczego jesteśmy tacy, a nie inni? Co miało na to wpływ? Kto miał na to wpływ? Co nas kształtuje? Czy w każdą ucieczkę wpisany jest powrót? Czy nasz stosunek wobec innych zmienia się z wiekiem? Czy uczymy się na własnych błędach? Za co lubimy siebie? Za co nie lubimy siebie? Czy zdobywanie doświadczenia jest warunkiem koniecznym, aby dojrzeć? Kiedy możemy powiedzieć, że już dorośliśmy? Tak, dorosnąć, ale do czego? I kiedy? Co to znaczy, że jesteśmy pogodzeni z sobą? To tylko niektóre z pytań, jakie nasunęły mi się podczas lektury komiksu „Miejsca”, za który odpowiedzialni są panowie Brian Wood (scenariusz) i Ryan Kelly (rysunki).

Bohaterką albumu jest Megan McKeenan, którą poznajemy, gdy pod apteką w Portland w stanie Oregon zastanawia się, czy zrealizować podrobioną receptę na „leki pierwszej potrzeby” dla swojego chłopaka. Iść? Nie iść? Kłamać? Rozważa i śledzi w głowie kilka możliwych scenariuszy i ewentualne konsekwencje. Ostatecznie decyduje się wysiąść z samochodu,...

xan4 | 2016-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Czarno białe plansze

Mam przed sobą następny czarno biały komiks, tym razem wydany przez Wydawnictwo Komiksowe. Czyli, według moich przemyśleń, tak jak być powinno - właściwe wydawnictwo z właściwym komiksem. Ale na odmianę twórcy to Amerykanie, tylko, że piszący/rysujący dla magazynu niezależnego Oni Press. Twórca scenariusza to Brian Wood, znany z serii: Demo, DMZ, Northlanders, oraz Ryan Kelly, którego rysunki możemy oglądać także w Lucyferze.

To pokaźny komiks, twarda oprawa, kartki szyte, 378 stron, z czego 318 czystego komiksu. Jest co czytać. Te pozostałe 60 stron, to obszerne dodatki. Krótkie eseje Wooda i Kelly’ego na temat prawie każdego odcinka serii (oprócz dwunastego, do którego nie było opisu), oryginalne, kolorowe okładki do poszczególnych numerów oraz szkice różnych grafików przedstawiające główną bohaterkę – Megan McKeenan. Na koniec przedstawienie autorów. Tyle dodatków, a co dostajemy na główne danie? Dwanaście potraw, dwanaście lat z życia głównej bohaterki....

PolishPopkulturę | 2016-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2016

Mam problem z tą pozycją. Pierwsze kilka rozdziałów wymęczyło mnie niemożliwie - nie podobała mi się ta epizodyczność poszczególnych zeszytów oraz fakt, że główna bohaterka, zamiast grać pierwsze skrzypce, robiła za tło dla innych, mocno naciąganych wątków. Komiks ratuje właściwie pięć ostatnich rozdziałów, w których wreszcie poznajemy Megan i jej backstory - cała historia zyskuje wtedy jako-taką głębię psychologiczną. Zakończenie natomiast wynagradza wszystkie potknięcia scenarzysty, wzrusza i daje do myślenia. Polecam, jeśli podobał wam się "Daytripper".

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture