Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
komiks, album komiksowy
komiksy
Wiktor

Myślisz, że oni tam tylko sobie stoją i piwkują? Mijasz ich przyspieszając i raczej nie patrząc w ich kierunku? Błąd! Chłopaki spod bloku to współcześni filozofowie - rozstrzygają między sobą skomplikowane kwestie etyczne i nieobce są im imperatywy. I choć brzmi to jak śmieszki z blokersów, to Jan Mazur dzięki wyostrzonemu zmysłowi obserwacji i minimalistycznej stylistyce opowiada w "Tam, gdzie rosły mirabelki" chwytającą za serce opowieść o chłopkach spod bloku, w których drzemie dobro. A że to dłuższa drzemka? Czas na pobudkę!

Jan Mazur - autor komiksów, z których wydany w 2015 roku "Przypadek pana Marka" zebrał dziesiątki doskonałych recenzji. Za swoje scenariusze otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym pierwsze miejsce konkursu Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi i (dwukrotnie) Złotego Kurczaka - nagrodę przyznawaną komiksom niezależnym. "Tam, gdzie rosły mirabelki" to największy i z pewnością jego najdojrzalszy album komiksowy.

Komiks ukazuje się w serii "Nowy Komiks Polski" mającej na celu prezentację najciekawszych nurtów polskiego komiksu.

źródło opisu: Wydawnictwo Komiksowe, 2017

źródło okładki: http://www.wydawnictwokomiksowe.pl

Wkp | 2017-09-23
Przeczytana: 23 września 2017

TAM, GDZIE ŚWIDZIŃSKI POSZEDŁ NA OSIEDLE

Wybaczcie, że zacznę od kolokwializmów, ale muszę. Matko, ile ja się naczytałem o tym komiksie, zanim po niego sięgnąłem. I to naczytałem rzeczy negatywnych. Że graficznie to patyczaki, bo autor nie potrafi rysować, że fabularnie rzecz jest niespójna, że to, że tamto. I ok, rozumiem, że takie ilustracje nie każdego przekonają (mi osobiście rysunki się podobaj, ale mam zarzut, że to 1:1 kopia stylu Świdzińskiego), a i do treści można mieć pewne zarzuty, jednak „Tam, gdzie rosły mirabelki” to naprawdę dobry komiks, jeden z najlepszych wydanych w ramach Nowego Komiksu Polskiego, i na pewno wart poznania.

O czym właściwie opowiada? O wszystkim i o niczym, czyli o życiu. Ale takim życiu na blokowisku, wśród typowych młodych ludzi, którzy zamiast iść do pracy za osiemset złotych do ręki wolą włóczyć się po osiedlu, pić piwo i ćpać. Powtarzać rodzicom, że wysłali CV i krytykować meneli, zastanawiając się po co tacy w ogóle żyją, choć sami...

xan4 | 2017-09-28
Przeczytana: 28 września 2017

Słyszałem o tym komiksie od jakiegoś czasu. Z miejsca mnie zainteresował, bo takie trochę moje klimaty. Ale pod koniec szumu medialnego już miałem powoli obawy, czy aby nie za dużo, że nie spełni pokładanym przeze mnie oczekiwań.
Ale na szczęście spełniło moje oczekiwania. To naprawdę dobry komiks. Wiadomo, że nietypowy, że inny, że patyczaki, że kreska przedziwna, że to tylko zbiór przemyśleń, takie szorty komiksowe można powiedzieć.
Jednak całość świetnie ze sobą gra. Patyczaki pasują do opisywanych 'dresów'. Krótkie zdarzenia, hasła bohaterów także do tego pasują. Tutaj wszystko pasuje do siebie. Bo tak samo jak patyczaków, tak samo w życiu nie doceniamy 'dresów', nie zauważamy ich, a może nie chcemy ich zauważyć. A autor dosyć dosadnie przedstawia nam, że naprawdę warto, że ich 'wiejska' filozofia wcale nie jest wiejska, że to ich życie to wcale nie jakaś degrengolada, że oni tak samo zostali wtłoczenie w swoje życiowe ramy jak każdy z nas.
Naprawdę polecam, bardzo dobry komiks.

sylia | 2018-01-23
Przeczytana: 12 stycznia 2018

Komiks pomimo prostej formy, w jakiej został narysowany, posiada zaskakującą głębię i dotyka spraw bliskich dla wielu z nas.

Z pewnym niedosytem przyjęłam zakończenie historii, które mogłoby być jeszcze bardziej rozwinięte i dopowiedziane. Całość można przeczytać w niecałą godzinę, co polecam jako przerywnik między kolejnymi lekturami pisanymi prozą.

zaczytanasowka | 2017-09-24
Przeczytana: 24 września 2017

Komiks o bardzo ciekawej tematyce.
Całe założenie tej historii miało być "proste i klarowne" jak "kreska" rysownika.
Widujesz ich prawie codziennie, i wydaje Ci się że znasz ich podejście do życia. Natomiast prawda jest zupełnie inna.
Chłopaki są dobrymi przyjaciółmi... mam wrażenie że pod tym względem wiele możemy się od nich nauczyć.
Bardzo ciekawy komiks polecam.
www.zaczytanasowka.pl

Jakub Dębski | 2017-09-27
Przeczytana: 27 września 2017

Potoczyste, celnie zaobserwowane słownictwo, reżimowa dokładność minimalistycznych rysunków i przede wszystkim udało się nie patrzeć z góry na chłopaków z bloków nie poświęcając przy tym humoru.
(bez oceny, bo komiks przyjaciela)

smotex | 2017-11-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiks
Przeczytana: 04 grudnia 2017

nie rozumiem, po co. +1 za wiarygodne oddanie rzeczywistości, ale nic to nie wniosło

katrinetka | 2018-02-01
Przeczytana: 11 listopada 2017
    Przypadek pana Marka
    Jan Mazur (rysownik)
    Jazda!
    praca zbiorowa, Daniel Gizicki, Jan Mazur (rysownik)
    Profanum #1
    Grzegorz Janusz, Tomasz Niewiadomski, Mateusz Skutnik, Małgorzata Szymańska, R...