Kim Novak nigdy nie wykąpała się w jeziorze Genezaret

Håkan Nesser Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Literatura skandynawska kryminał, sensacja, thriller
Kim Novak badade aldrig i Genesarets sjö
8360207305
Bratumiła Pawłowska, Marcin Aszyk
Literatura skandynawska
literatura szwedzka jezioro genezaret kim novak

Szybko się czyta, wciąga itp., ale mimo wszystko uważam, że to jedna ze słabszych książek Nessera. Ale i tak go luuubię!

Przyjemna historia o niczym.

Powieść kryminalna? Jeżeli rzeczywiście tak jest, to jest ona inna niż wszystkie. Strasznie prosta a przy tym piekielnie dobra. Wątek kryminalny w powieść o dojrzewaniu ( bo tak ja odbieram tą książkę ) jest wpleciony bezbłędnie. No i oczywiście moment w którym niby wszystko się wyjaśnia. Kto zabił? Piękne jest to, że każdy może mieć swojego mordercę.

Zapraszam do przeczytania mojej recenzji:

Przegadana. Nudna. Ślamazarnie napisana. nie polecam.

Powieść kryminalna, szwedzka a jakże zupełnie różna od wszystkich skandynawskich kryminałów. Narrator opowiada o dorastaniu, fascynacjach, radościach i smutkach. Czyta się jednym tchem i z ogromną przyjemnością pomimo nadchodzącej Potworności, która dotyka bohaterów.

Tak. Po przeczytaniu drugiej książki Nessera, stwierdzam - to jest to!

Lubię faceta! Za to, że tak wnikliwie wchodzi w głowy swoich bohaterów; za to, że wytwarza, hmm, przede wszystkim taki ludzki, często banalny klimat między życiem, a samym aktem śmierci.

Niby wszystko jasne, ale jednak za każdym razem pozostawiona jest nam otwarta furtka na tyłach, która pozwala na...

Powieść inna niż wszystkie, przede wszystkim za sprawą charakterystycznego języka. Historia opowiedziana jest ustami Erika, czternastolatka, który wciąż poznaje świat, a który ciągle jest dla niego nie do końca zrozumiały (rak-Treblinka-miłość-śmierć-...-). Chłopiec ze swoim bratem i kolegą spędza wakacje w domku Genezaret, gdzie pewnego dnia na parkingu znalezione zostają...

Bardziej to powieść niż kryminał, trochę mnię znudziła.

• Kryminały
  • Literatura skandynawska
  • 2012
  • Hakan Nesser
  • 2011
  • 2013

Håkan Nesser Kim Novak nigdy nie wykąpała się w je...