Polowanie na Czerwony Październik

Cykl: Jack Ryan (tom 4)
Wydawnictwo: Amber
The Hunt for Red October

Inne wydania

Amerykański okręt podwodny "Dallas" otrzymuje rozkaz dyskretnego śledzenia "Czerwonego Października", na którego pokładzie dochodzi do dramatycznych wypadków. Kapitan Marko Ramius zabija oficera politycznego i podmienia rozkazy – według nowych okręt ma płynąć do brzegów Stanów Zjednoczonych korzystając z nowego napędu w celu przeprowadzenia manewrów ćwiczebnych z rakietami. Kapitan "Czerwonego...

Kapitan "Czerwonego Października" spalił za sobą mosty – wysłał do dowódcy floty ZSRR list, w którym podziękował za powierzenie tak nowego okrętu podwodnego, a jednocześnie poinformował o swoim planie dezercji razem z tym okrętem. Strona radziecka wysyła w pogoń za swoim okrętem całą flotę atlantycką, a tymczasem na pokładzie dochodzi do sabotażu – uszkodzony zostaje napęd "gąsienicowy" i okręt traci swoją przewagę, będąc zmuszonym do używania konwencjonalnego napędu śrubowego – jednocześnie staje się słyszalny dla sonarów...

"Czerwony Październik" czytałem już lata temu, na początku lat 90-tych. Pamiętam jednak dokładnie, jakie wrażenie wywarła na mnie ta książka! W podgatunku 'technothriller' - Mistrzostwo Świata!

adams101010 | 2014-05-27

Jedna z książek, które mi się kojarzą. Czytałem ją w czasie studiów, dawno, dawno temu i w bardzo odległej galaktyce... To były czasy straganów i polowych łóżek na ulicach. I wtedy pojawiły się na tych straganach i łóżkach KSIĄŻKI. Setki tytułów, dziesiątki autorów... Nawet nie wiem jak "Czerwony Październik" do mnie trafił. Pewnie dostałem w prezencie. I zaczytywałem się nim skutecznie. Tak skutecznie, że zasnąłem w trakcie nie tylko czytania,ale też gotowania zupy. I tak pierwszy z licznej kolekcji moich spalonych garnków trafił na śmietnik. Całe szczęście, że mieszkanie ocalało, nie wspominając o lokatorze. A tak na marginesie, książka naprawdę wciągająca. Ale jako niedoszły minister zdrowia ostrzegam : czytanie lub gotowanie - wybór należy do Ciebie. A książka? Świetnie napisana powieść sensacyjna. Klasyka.

Northman | 2014-05-02
Przeczytana: 04 listopada 1999

Świetna książka. Przeczytałem ją już szmat czasu temu, ale ciągle o niej pamiętam. To o czymś świadczy, bowiem książki, które nie dają o sobie zapomnieć, muszą mieć w sobie to "coś". "Polowanie na Czerwony Październik" bez wątpienia ma w sobie to "coś". Dzisiaj mogłoby się tę książkę ciężko czytać, bo już ani realia nie te co kilkadziesiąt lat temu, klimat polityczny dla tego typu historii też już nie ten, a i technologia skoczyła daleko naprzód. Mimo tego to wciąż sensacja w najlepszym wydaniu. A i ciśnienie może przy niej człowiekowi podskoczyć z emocji. Mocne wrażenia gwarantowane.

książek: 2070
Kuuuba | 2016-03-31

Bardzo dobrze napisana i skonstruowana powieść. Fabuła ciekawa i wartka. Wciąga bardzo.

Michał | 2010-06-06

Książkę polecam zwłaszcza miłośnikom marynistyki i łodzi podwodnych w szczególności. Ciekawa i wartka akcja. Autor potrafił stworzyć przekonującą fabułę, która mogła się wydarzyć naprawdę.

Wojciech N | 2013-02-28
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 28 lutego 2013

Książka jest świetna mniej więcej do momentu, gdy amerykanie wchodzą na pokład "Czerwonego Października". Do tego momentu jest to thriller idealny - wartka akcja, bardzo dużo szczegółów technicznych (dla mnie to plus). Dochodzimy do końcówki książki i natykamy się na obrzydliwą propagandę. Wszystko co jest amerykańskie jest super, ekstra i nigdy nie zawodzi, wszystko co radzieckie jest 100 lat za murzynami i ledwo działa. Do tego Ameryka to "wolny" kraj, w którym osoba wpływająca żaglówką do bazy wojskowej nie ponosi żadnych konsekwencji. W marynarce i wywiadzie pracują sami geniusze, wszyscy surowi i wymagający, ale potrafiący docenić wysiłki podwładnych. W ZSRR pracują jedynie przeciętniaki, nikt nie jest doceniany za zasługi, wszędzie krzewi się nepotyzm i korupcja. Czytając końcówkę czułem obrzydzenie - jak można tak dobrą książkę sensacyjną skazić tak obrzydliwą propagandą?

Radomak | 2013-07-07
Przeczytana: 18 czerwca 2013

Książka pod wieloma względami wprost wciągająca w swoją historię. Rzecz dosyć nieprawdopodobna, żeby w czasie trwania Zimnej Wojny, radziecki okręt rakietowy uciekł swoim i starał się dostać do największego wroga. Książka napisana wartkim, zwięzłym, ale nie nudnym językiem. Marko Ramius jako kapitan Czerwonego Października świetnie zaplanował cały trudny proceder ucieczki, do tego wciągnął jeszcze swoich podwładnych, których zawodowo wychował. Jako przeciwnika, a później sprzymierzeńca można uznać Jacka Rayana - eksperta CIA, który z niewinnej bardzo standardowej akcji wchodzi w oko cyklonu, który może wywołać III wojnę światową. Akcja toczy się zarówno na dnie morza, a także na lotniskowcach nawodnych, w biurach najwyższych urzędników, na uniwersytecie. Książka bardzo ciekawie operuje psychologiczną naturą człowieka, jest bardzo interesującym studium ludzkich charakterów. Jest to oczywiście historia fikcyjna, ale równie dobrze mogła się wydarzyć w rzeczywistości i chyba to także...

Wojtek | 2009-12-22

Najpierw widziałem film, dopiero kilka lat później sięgnąłem po książkę. Filmu nie pamiętałem po tygodniu, książkę pamiętam do dziś. I choć przygodę z Clancym kontynuowałem zaledwie przez jeszcze dwie jego ksiażki, to dzięki "Polowaniu..." jest jednym z moich ulubionych autorów.

Roman Dłużniewski | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Chyba wszyscy już widzieli film a książka jest nawet lepsza. Kpt Ramius kontra KGB. Wciąga!!

michal3 | 2014-12-22
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Zabierałem się za tę pozycję ponad 5 lat... Tyle czasu książka Clancy'ego leżała na półce i chłonęła kurz. Aż trudno mi uwierzyć, że Jack Ryan tak długo polował na "Czerwonego Października" w mojej powoli rozrastającej się biblioteczce.

Bałem się, że Clancy napisał książkę tylko dla fanów gatunku. Że ilość opisów technicznych zniechęci mnie do skończenia lektury, a nienawidzę nie kończyć książek (na mej niechlubnej liście są: "Apollo 13", "Wojna i Pokój" oraz... "Pan Tadeusz"). Jednak wszystko zostało szybko rozwiane. Akcja zmierzała w ściśle określonym kierunku, a wizyta na łodzi podwodnej stała się moim małym marzeniem. Śmiało mogę powiedzieć, że "Suma wszystkich strachów" nie będzie leżeć 5-ciu lat, tylko co najwyżej kilka miesięcy. Bo Clancy umiał pisać i z całą pewnością nie rozczaruje fabułą. Tak jak to było w przypadku "Polowania...".

Tom Clancy nie żyje

Jeden z najbardziej znanych twórców literatury sensacyjnej zmarł dziś w wieku 66 lat. Był nie tylko pisarzem, ale biznesmenem i współtwórcą gier video. Potrafił świetnie zarządzać prawami autorskimi do swoich dzieł.