Polowanie na Czerwony Październik

Okładka książki Polowanie na Czerwony Październik
Tom Clancy Wydawnictwo: Znak Horyzont Cykl: Jack Ryan (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
1991-01-01
Dorota Murawska, Krzysztof Murawski

Okładka książki Władza i imperium Marc Cameron, Tom Clancy
Ocena 7,7
Władza i imperium Marc Cameron, Tom C...
Okładka książki Code of Honor Marc Cameron, Tom Clancy
Ocena 7,8
Code of Honor Marc Cameron, Tom C...
Okładka książki Tryumf postprawdy Tom Clancy, Mark Greaney
Ocena 7,3
Tryumf postprawdy Tom Clancy, Mark Gr...

Okładka książki Centrum Tom Clancy, Steve Pieczenik
Ocena 6,4
Centrum Tom Clancy, Steve P...
Okładka książki Ruthless.com Tom Clancy, Martin H. Greenberg
Ocena 6,3
Ruthless.com Tom Clancy, Martin ...
Okładka książki Sprawa Oriona Tom Clancy, Martin H. Greenberg
Ocena 6,1
Sprawa Oriona Tom Clancy, Martin ...

2038 ocen

Pierwsze co mi się spodobało to zbieżność nazwisk, zwłaszcza gdy jeden bohater nosi nazwisko obecnego przywódcy Rosji, i lekka fantazja, kurcze aż szkoda, że nie podzielił jego losu...

Po drugie absolutne mistrzostwo. Opis obozów wojskowych dwóch bloków. Wolny zachód i zniewolony wschód.
Nieustanna walka o dominacje nad światem, o staraniach, by mieć przewagę nad przeciwnikiem. Spodobała mi się historia kapitana Ramiusa, dowódcy ,,Października". Urodzony w zniewolonym kraju, który marzył o byciu wolnym. Własna ojczyzna odebrała mu szczęście, więc pozostała mu tylko droga do wolności.

Rewelacja. Uchyla też rąbka tajemnicy z życia codziennego w ,,czerwonym raju".

Byłoby dziesięć gwiazdek, ale nie dam, gdyż zakończenie pozostawia kompozycję otwartą... Dzieje się, jest akcja, a tu nagle koniec i uczucie jakby się musiało wyjść z kina w połowie filmu. Mimo to polecam, trzeba koniecznie też zobaczyć adaptację filmową.

Nieustanna walka o dominacje nad światem, o staraniach, by mieć przewagę nad...

Zawsze sobie powtarzam, że amerykańska literatura przez duże L. to Hemingway, Steinbeck, Fitzgerald, może McCarthy, ale już książki sensacyjne, kryminały, horrory z USA to zwykle strzały kulą w płot. Niestety, ta teza znowu się potwierdziła. Ciekawy pomysł, duża wiedza autora na tematy wojskowo-szpiegowskie i tyle. Fabuła ginie w niekończących przeskokach z lotniskowców na myśliwce, z morza do siedziby CIA, do Moskwy. Dla mnie to był chaos, przez który ledwo przebrnąłem. Różnica między Clancym a chociażby Follettem jest tak głęboka jak Rów Mariański!

Na półkach: , , , ,

Za dużo detali. Gdyby nie to, byłby gatunkowy ideał.

Za dużo detali. Gdyby nie to, byłby gatunkowy ideał.

Dość szybko się czytało i godna polecenia książka.
Dla mnie jedynie brakowało jakiś niespodziewanych momentów.

Dość szybko się czytało i godna polecenia książka.
Dla mnie jedynie brakowało jakiś niespodziewanych momentów.

madafakerscy amerykanie i poczciwi rosjanie
dobre czytadło, niestety bardzo czarno-białe

madafakerscy amerykanie i poczciwi rosjanie
dobre czytadło, niestety bardzo czarno-białe

132/180/2021
Wyzwanie LC sierpień 2021 - Debiut
Trochę sobie poszłam na łatwiznę, bo Clancy to klasyk, a poza tym na podstawie jego debiutu nakręcono świetny film. Więc można się było spodziewać, że wpadki nie będzie. I nie było. Muszę sobie jeszcze zapodać w wolnej chwili ekranizację, dawno nie oglądałam, a chętnie porównam z pierwowzorem.
Układ sił wiadomy: dobre USA i Wielka Brytania pomagają radzieckiemu wojskowemu nawiać do USA. Wojskowego gonią ruski, ale wiadomo, że nie są tak cwane jak uciekinier (że o amerykańskiej i brytyjskiej marynarce oraz CIA nie wspomnę), a do tego zbieg świsnął im najlepszy okręt podwodny. Pełno tu propagandy, ruskie w USA przeżywają wstrząs za wstrząsem: a to picie, a to jedzenie, a to miasta, a to samochody… specjalnie ich nie wiozą obwodnicą tylko przez centrum Waszyngtonu, żeby zobaczyli, jak się żyje zwykłemu człowiekowi. I przygotowują ich mentalnie na wizytę w supermarkecie, bo to podobno coś, od czego ludzie zza żelaznej kurtyny dostają małpiego rozumu. Od tego dobrobytu na półkach, znaczy.
Nas też Clancy mile połechtał: po pierwsze, wspomina się o nas jako o autorach psikusa wymierzonego w Rosjan (to akurat zmyłka Amerykanów, ale i tak miło), a do tego chwali się nasz wywiad (oczywiście, z czasów sprzed PRL, bo komuniści robią w powieści wyłącznie za czarne charaktery; no, poza zbiegiem, ale to w sumie Litwin, więc chyba taki trochę lepszy Rusek).
Oczywiście, trafiamy na stwierdzenia czy opisy już dziś niezbyt aktualne, szczególnie te odnoszące się do cudownego postępu technicznego. Zresztą zobaczcie sami: „Jadąc przez południowo-wschodnią część miasta zwrócili uwagę, że również wielu Murzynów miało samochody. Było ich tyle, że brakowało wolnych miejsc do parkowania!” No, teraz to żadna chluba, że po miastach jeździ wiele samochodów, ale jednak minęło prawie 40 lat…
No i te złośliwe uwagi autora, niektóre naprawdę zachwycające:
„Jedną z głównych rekompensat za noszenie munduru i zarabianie mniejszych pieniędzy niż równie utalentowani ludzie w normalnym świecie jest stała możliwość utraty życia.”
„Towarzyszący mu Bugajew zdawał się w miarę przyjaźnie usposobiony. Początkowo zachowywał się trochę sztywno. Tak, jakby to on był panem, a ja niewolnikiem, pomyślał Jones. Zmienił front dopiero, gdy zobaczył, jak się do niego odnosi Mancuso. Jones był zdziwiony. Z tego, co wiedział o komunizmie, spodziewał się, ze wszyscy są tam mniej więcej równi. No tak, ale wyczytał to w „Kapitale” Marksa, na zajęciach z nauk politycznych.”
„Jones dobrze wiedział, że nigdy nie zawadzi zwracać się regulaminowo do oficerów, szczególnie do głupich.”
„-I chciałbym popracować na prawdziwym komputerze – ciągnął Bugajew marzycielskim tonem.
- To niech pan go sobie kupi – doradził wesoło Jones.
-Kupić komputer? (…) Komputer za dwa tysiące dolarów? – spytał Bugajew, podejrzewając, że Jones sobie z niego żartuje.”
Takiego Clancy’ego lubię najbardziej: USA contra ZSRR. I tak sobie myślę, że zainwestuję w inne jego powieści o zimnej wojnie.
A jak obejrzę film, to napiszę, co lepsze i co z filmu wycięli.
PS. Po filmie. 1. Pominięty zupełnie wątek moskiewski (poza momentem, gdy ten pociotek Ramiusa czyta od niego list). 2. Strzelanina na Październiku wyglądała trochę inaczej i chyba obyło się bez trupów po właściwej stronie. 3. Zamiast Barbie narciarza jest pluszowy niedźwiedź. 4. W powieści Ryan ma dwoje dzieci, w filmie jedno. 5. Pominięty zupełnie wątek żony Ramiusa. 6. Nie ma też w ogóle fragmentów propagandowych, o wolnym kraju USA, supermarketach itp. Szkoda, bo były to zabawne fragmenty powieści. Może w 1990 roku, gdy kręcono film, już nie wypadało. Mimo to film świetny, ale książkę zdecydowanie warto przeczytać.

132/180/2021
Wyzwanie LC sierpień 2021 - Debiut
Układ sił wiadomy: dobre USA i...

Polowanie na „Czerwony Październik” to słynny thriller szpiegowski, szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych. Portret zimnowojennego konfliktu miał to szczęście, że publicznie reklamował go prezydent Reagan, a kilka lat po wydaniu książki powstała głośna, wysokobudżetowa ekranizacja.
Fabuła rozpoczyna się od wypłynięcia radzieckiego okręgu podwodnego, tytułowego „Czerwonego Października” na rejs w stronę amerykańskiego wybrzeża. Kapitan okrętu, Marko Ramius staje się protagonistą. Postanawia oszukać załogę i prowadzi łódź w stronę wybrzeży amerykańskich, skupiając na sobie uwagę najważniejszych polityków ZSRR i USA. Jednocześnie agent CIA, Jack Ryan, pracuje nad poznaniem planów Ramiusa i bierze udział w misji dotyczącej namierzenia Czerwonego Października. Historia jest nieskomplikowana i zainteresowanie nią budowane jest poprzez tajemniczość i niedopowiedzenia, bez których nie byłoby mowy o literackim sukcesie.
Powieść skupia się na dwóch aspektach, dynamicznej sekwencji wydarzeń przerywanej naradami admirałów, dyrektorów czy wreszcie przywódców państw, a także na szczegółach technicznych takich jak funkcjonowanie napędu atomowego, podwodnego sonaru czy sieci czujników kontrolującej ruch podwodny. W moim przekonaniu, obie te części nieco zawodzą. Po pierwsze, duża liczba postaci decyzyjnych nie ma osobistych cech. Wielu dowódców to „gadające głowy”, które przedstawiają czytelnikowi proces powstawania planu. Są narzędziem do rozwijania akcji, nie wyróżniają się jako charaktery. Jednocześnie wartka w innych miejscach akcja przerywana jest przez zmiany miejsca akcji. Podobnymi przerywnikami są szczegóły techniczne, które jednocześnie świadcząc o pieczołowitości przygotowania dzieła, stanowią wypełnienie opóźniające fabułę.
Sceneria zimnej wojny jest interesująca, pomysł na fabułę wzbudza emocje i z tego punktu widzenia Polowanie… to dobra pozycja rozrywkowa. Książka pozostawia przekaz pozytywny, afirmatywny dla amerykańskiego stylu życia. Jednocześnie jednak brak w debiucie literackim Toma Clancy’ego głębi psychologicznej, przez co daleko tej pozycji do wybitnego poziomu, nawet w kategorii sensacji. Symbol swego czasu i miejsca, który nie poważył się na pozostanie szczególną lekturą po zakończeniu amerykańsko-radzieckiego konfliktu.

Książka od wielu lat czekała na mojej kupce wstydu. Mając ciagle w pamięci świetny film z Connerym jakoś nie mogłem znaleźć na nią czasu i chęci. Lecz to był błąd.. Powieść jest świetnie napisana i trzyma w napięciu przez cały czas mimo że teoretycznie zna się fabułę. Historia oczywiście jest o wiele lepiej przedstawiona niż w filmie dzięki czemu lepiej rozumiemy motywacje postaci.

Jeśli ktoś się wacha bo widział film, to niech się nie zastanawia tylko bierze za lekturę bo warto.

Kawał solidnej literatury akcji. Fabuła trzyma się kupy, opowieść płynie wartko i mimo swojej objętości ksiazka nie nudzi, a wszystko osadzone w latach Zimnej Wojny. Spora porcja niegłupiej rozrywki!

Uwielbiam tematykę okrętów podwodnych ale niestety sporo czasu musiało upłynąć zanim zabrałem się do czytania tej ksiazki, a film obejrzałem wiele lat wcześniej (i bardzo często do niego wracam). Ogromną rolę w wyrobieniu mojego zdania na temat tej opowieści miał śp. Sean Connery, który po mistrzowsku zagrał głównego bohatera. Czytając książkę postrzegałem ją nieuchronnie przez pryzmat filmu i różnic pomiędzy obiema fabułami. Rewelacyjna ale trudna w czytaniu książka. Losy Marko Ramiusa i Czerwonego Października na stałe weszły już do kanonu literatury wojskowej dotyczącej rywalizacji Wschodu i Zachodu i stały się prawie legendą (przynajmniej dla mnie). Książka, którą czytałem napisana była bardzo drobnym tekstem przez co trudniej się ją czytało ale mimo wszystko jest to jedna z najlepszych pozycji z tej tematyki. Kto nie czytał niech szybko nadrobi zaległości.