Jaga i dom na orlich nogach

Okładka książki Jaga i dom na orlich nogach Maciej Rożen
Okładka książki Jaga i dom na orlich nogach
Maciej Rożen Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Strażnicy Wrót (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Strażnicy Wrót (tom 1)
Zielona Sowa
2022-09-28
2022-09-28
literatura dziecięca middle grade Jaga niedżwiedź przyjaźń mitologia słowiańska legendy polskie magia Kraków

Jaga i Cykor poszerzyli grono moich ukochanych bohaterów

Jaga i Cykor poszerzyli grono moich ukochanych bohaterów

Książka przypomniała mi, dlaczego lubię czasem sięgać po literaturę dziecięcą. Pozwoliła mi poczuć magię i udać się do cudownego świata przepełnionego czarownicami, czarnoksiężnikami i innymi magicznymi istotami. Na duży plus również pomysł przedstawienia chat na kurzych nogach oraz sięgnięcia po istoty z bestiariusza słowiańskiego. Polecam zarówno młodszym jak i starszym czytelnikom.

bardzo dobra ksiażka

bardzo dobra ksiażka

Gdy mróz za oknem, a zima hula na całego, mam największą chęć zaszyć się pod kołdrą czy kocykiem, z dobrą książką i...przenieść się w cieplejsze klimaty. Moje dzieci mają podobnie i obecnie porywa je historia stworzona przez polskiego autora.
Maciej Rożen stworzył serię Strażnicy Wrót, która wciąga niesamowicie! Nie często czytam opisy książek, ale ten macie celowo dodany w grafikach postu, bo już właśnie na starcie, sam opis intryguje i ...bawi nietuzinkowymi nazwami poszczególnych elementów wykreowanego w tej książce świata. Już po nim widać jakim talentem cechuje się autor. I z miejsca miałam pewność, że ta seria oczaruje moich młodych czytelników.
Główna bohaterka to 10 letnia, młoda czarownica mieszkająca w wiosce Klekotki - Jaga Kurzastopka. Magia otacza ją od pierwszych dni życia, bo jej rodzicami są : uzdrowicielka magicznych stworzeń, (których w tej książce jest pod dostatkiem ) oraz hodowca (uwaga !) chat na kurzych nogach !
Pewnej nocy, gdy Jaga wymknęła się z domu, po powrocie odkrywa, że na wioskę napadł tajemniczy mag. I nie dość, że ukradł jaja, z których mają wykluć się chatki, to także porwał jej rodziców ! Jaga nie może tego tak zostawić i wraz ze swoim przyjacielem - Cykorem - wyrusza na misję ratunkową.
Czas na przygodę ! A nawet nie jedną.
Tu co krok dzieje się coś niesamowitego. Kraków jest wyjątkowo magicznym miastem pełnym cudownych stworzeń. W ratowaniu rodziców i magicznego świata, Jaga szuka pomocy u wielkiego maga - Jana Twardowskiego ( brzmi znajomo ?). W zamian ten oczekuje od niej podjęcia pracy u niego, jako "złota rączka". I tak oto nasza bohaterka ma kolejną misję - uratować Dom Niespokojnej Starości (brzmi jak miejsce idealne dla mnie za... kilkadziesiąt lat 😅) dla Magicznych Stworzeń. A to nie będzie proste.
Czy zadania jakie stoją przed tą młodą czarownicą, jej nie przerosną? Czy da radę uratować rodziców i sprostać pozostałym zadaniom jakie przed nią stoją ?

To warto sprawdzić ! Uważam, że to książka, która porwie Wasze dzieci bez reszty. Pełna nie tylko magii ale zawiera też elementy słowiańskiej mitologii i polskich legend. Pobudza wyobraźnię w taki sposób, że sama jestem pod wrażeniem. Pokazuje też jak wielką moc ma przyjaźń i odwaga, której nie brakuje czarującej bohaterce. Uwielbiam takie książki, które z pewnością zachwycą nie tylko młodych czytelników.

A to nie koniec przygód Jagi. To tylko pierwszy tom. Co dalej ? Dowiecie się u mnie już niedługo.

Dziś pragnę zabrać was w podróż do niezwykłego świata, gdzie magia splata się z codziennym życiem. Zapraszam do magicznego świata "Jagi i domu na orlich nogach". Ta niezwykła opowieść zabiera w wir magicznych wydarzeń w małej, malowniczej wiosce Klekotki.

Jaga Kurzostopka, pełna życia i zapału dziesięcioletnia dziewczynka wraz z rodzicami mieszka w magicznej wiosce niedaleko Krakowa. Ojciec dziewczynki opiekuje się jajami, z których wykluwają się chaty na kurzych łapkach, a matka działa jako uzdrowicielka magicznych stworzeń.
Idylliczne życie w wiosce zostaje brutalnie przerwane, gdy na Klekotki napadają zmory, kradnąc jaja domów na kurzych łapkach oraz porywając rodziców dziewczynki. Jaga, z pomocą wiernego przyjaciela Cykora, wyrusza w pełną niebezpieczeństw misję ratunkową. Czy dzielna dziesięciolatka zdoła uratować swoich bliskich?

Seria "Strażnicy wrót" kusi oryginalnym motywem ożywionych chat, równocześnie splatając w sobie magiczne nici słowiańskiej mitologii i polskich legend. Jaga Kurzostopka zdobywa serca czytelników odwagą zaszczepiając wiarę w siłę przyjaźni, magii i nieustraszonego ducha.

Podróżując razem z Jagą Kurzostopką przez magiczne zakamarki odkrywamy, że w świecie pełnym zmór i czarów prawdziwa siła ukryta jest w odwadze, przyjaźni i niekończącej się determinacji. Ta niezapomniana podróż po mitycznych krajobrazach ukazuje, że w najciemniejszych chwilach rozkwita najjaśniejsza magia. To opowieść o rozwijającej się odwadze w obliczu niebezpieczeństw, o przyjaźni jako napędzającej sile, a także o nieustraszonym duchu stanowiącym fundament największych osiągnięć.

Czar tej historii nie ogranicza się jedynie do magicznych wątków, lecz także do głęboko zakorzenionych słowiańskich mitów i polskich legend, które nadają całości niezwykłego klimatu. Każda strona "Strażników Wrót" nasycona jest emocjonującymi przygodami, równocześnie skłaniając do refleksji nad wartościami takimi jak odwaga, przyjaźń, magia i determinacja.

Maciej Rożen bez wątpienia miał pomysł na fabułę i wie, o czym pisze. Jaga i dom na orlich nogach od pierwszych stron intryguje światem przez niego stworzonym. Widać w nim inspiracje legendami oraz mitologią z naszego podwórka, ale fabuła to jego pomysł. Stworzył powieść pełną magii, przygód oraz uroczych domów na kurzych nogach i innych magicznych istot. Zadbał o każdy szczegół, o emocje, różnorodność i akcję. To książka, która pokazuje, że dzieci mogą psocić, ale potrafią ponieść konsekwencje swoich wybryków. Uczy też odwagi, samozaparcia oraz że nie wolno się poddawać. Nie tylko bawi, chociaż przede wszystkim o to w tym chodzi, ale też pokazuje pewne wartości i zaszczepia miłość do słowiańskiej mitologii.

Całość na https://zapatrzonawksiazki.pl/index.php/2023/12/04/jaga-i-dom-na-orlich-nogach-maciej-rozen/

Jaga i dom na orlich nogach to opowieść o dziewczynce Jadze, bardzo odważnej małej czarownicy, która rusza w świat by uratować swoich rodziców. Jej przyjacielem jest wykluty z jaja domek na kurzych łapkach 😁 i w dodatku nazywa się Cykor - a to nowość dla mnie!

Powiem szczerze, ta historia zadziwia, zachwyca i nie mam mowy o nudzie. Byłam odrobinę sceptycznie nastawiona do tej książki, po przeczytaniu pierwszych rozdziałów, bo to takie inne, dziecinne, ale ... ta powieść jest cudowna. Bardzo chętnie sięgnę po kolejną część by zagłębić się w tym świecie magii 🪄

@mama.super.bohaterow

7.5
Dziesięcioletnia Jaga Kurzastopka to czarownica mieszkająca w Klekotkach. Matka dziewczynki jest miejscową uzdrowicielką, natomiast ojciec opiekuje się jajami, z których wylęgają się chaty na kurzych nogach. Pewnej nocy Jaga wymyka się na Targowisko Nocy Letniej, a kiedy wraca do Klekotek okazuje się, że tajemiczy mag zaatakował mieszkańców, ukradł jaja oraz uprowadził rodziców młodej czarownicy. Jaga zrobi wszystko, aby uratować bliskich.

"Jaga i dom na orlich nogach" to książka z gatunku literatury dziecięcej, która jest pierwszym tomem cyklu "Strażnicy Wrót".
Od czasu do czasu sięgam po literaturę dla młodszych i zazwyczaj dobrze się przy niej bawię. Tak było również w tym przypadku, ponieważ książka nie tylko zachwyciła mnie oprawą graficzną, ale również treść przypadła mi do gustu. Przede wszystkim bardzo spodobał mi się pomysł na fabułę, w której mamy do czynienia z wykluwającymi się z jaj domami na kurzych nogach, które zachowują się jak żywe stworzenia. Moim zdaniem jest to świetna i zdecydowanie oryginalna koncepcja. Ponadto podążanie za główną bohaterką okazało się angażującą, pełną ciekawych i niebezpiecznych wydarzeń przygodą. W książce sporo się dzieje i mamy do czynienia z najrózniejszymi magicznymi istotami, więc zarówno młodsi jak i starsi czytelnicy powinni być zadowoleni z lektury. Na pewno będę chciała kiedyś poznać kolejne części, a "Jagę i dom na orlich nogach" oczywiście polecam.

7.5

hej, hej! Lubicie czasem sięgnąć po coś dla młodszych czytelników?
Ja tak i dlatego z miłą chęcią podjęłam się zrecenzowania tego tytułu. Szczerze, nie zawiodłam się.
„Jaga i dom na orlich nogach” to historia, w której znalazłam wiele ulubionych wątków. Mamy magię, młodą czarownicę, ciekawą krainę Zaklętych Kotlin i to co było w niej najfajniejsze to moim zdaniem bardzo urocze chatki na kurzych nogach! Znalazłam tutaj wiele magicznych stworzeń takich jak wiedźmy, strzygi, płanetnicy.
Jaga to młodziutka wiedźma, niedoświadczona i trochę głupiutka przez co często wpada w tarapaty. Jednakże nie brakuje jej odwagi i samozaparcia. Fajnie było czytać o jej przygodach i wybrykach. Cudownie było mi towarzyszyć jej w misji do Magicznego Krakowa w celu odnalezienia porwanych rodziców. Kibicowałam jej do ostatnich stron.
Historia bardzo lekka i przyjemna w odbiorze. Ma w sobie to coś. Idealna na odprężenie i zimne wieczory pod kocykiem. Bardzo się cieszę, że mogłam poznać Jagę i jej magiczny świat. Podobało mi się!
Również i wam polecam poznać przygody Jagi, zatracić się w magiczny świat i spróbować razem z bohaterką rozwiązać zagadkę.
Oceniam ją na 9/10, czyli arcydzieło!

hej, hej! Lubicie czasem sięgnąć po coś dla młodszych czytelników?

Myślałam, że książka będzie dla córki, ale pomyliłam się bo jest dla nas obu. Dawno nie spotkałam tak wciągającej, zawrotnej i bogatej w wątki książki. Powinna być w każdej księgarni i bibliotece w Polsce. Jaga to cudowna i odważna dziewczynka, której świat wywraca się go góry nogami. Jednak ona nie poddaje się, odważnie rusza w świat by ratować rodziców i nie spocznie nim tego nie zrobi. Świat pełen magii i empirycznych stworzeń pod naszymi nosami? Tak to cały Kraków i jego okolice! Domy, które potrafią myśleć, figlować, rosnąć? Niesamowite pomysły przychodzą autorowi do głowy. Bardzo polecam @z_mama_na_ty

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Jaga i dom na orlich nogach