Bractwo

Amber
2008-01-01
2008-01-01
Jan Kraśko
powieść więzienie oszustwo thriller prawniczy

26 lipca br. nakładem Wydawnictwo Albatros ukazało się nowe wydanie „Bractwa” Johna Grishama, powieści która pierwszy raz w Polsce opublikowana została w 2000 roku. Przeczytałam już wiele książek tego autora. Lata temu należał do jednych z moich ulubionych amerykańskich powieściopisarzy. Opinie o jego poprzednich publikacjach zajdziecie pod linkami: „Czas łaski” – klasyczny thriller prawniczy oraz „Wichry Camino” i „Wyspa Camino” – różne od poprzednich, ale bardzo udane publikacje. Z zaciekawieniem zabrałam się więc do czytania „Bractwa„.

Tytułowe Bractwo to więzienne trio w Trumble na Florydzie. Finn Yaber z Kalifornii, Joe Roy Spicer z Missisipi i Hatlee Beech z Teksasu na wolności byli sędziami. W więzieniu federalnym świadczą usługi prawnicze współosadzonym, a także rozstrzygają wszelkie spory. Podążając za ogromną chęcią zysku szukają sposobu na prawdziwe bogactwo. Odkrywają nielegalne przedsięwzięcia CIA, któremu zależy na zdobyciu prezydentury przez popieranego kandydata – Aarona Lake’a. Niestety kandydujący w wyborach protegowany ma jednak pewne tajemnice…

John Grisham jest mistrzem tkania inteligentnych, sensacyjnych fabuł, w którym ogromną rolę odgrywają prawnicy, służby publiczne i politycy. Ta mieszanka wybuchowa mogłaby się sprawdzić w każdym gatunku, tym bardziej sprawdza się w thrillerze. W którejś recenzji przed zapoznaniem się z „Bractwem” przeczytałam, że korupcja, łapczywość, zachłanność i pranie pieniędzy nigdy nie tracą na aktualności. Popieram tę opinię. Te motywy stanowiły idealne tło fabuły zaproponowanej przez Grishama. Nie ważne, że publikacja swą premierę miała dwadzieścia trzy lata temu. Ważne jest, że tematy te są tak samo żywe i ważne też dzisiaj.

Książka okazała się dla mnie ciekawą rozrywką, choć początek lekko mi się dłużył. Władza, polityka, rządy więzienne pokazane zostały w bardzo sprawny sposób. Do tego te pociągające wątki pełne sensacji i arcyciekawych zbiegów okoliczności wzmocniły odbiór. Już długo nie przeczytałam Grishama w tak interesującym wydaniu. I to nieważne, że akcja dzieje się w latach, które już dawno odeszły w zapomnienie. Dyskietki komputerowe. Telefony stacjonarne. Płyty i odtwarzacze CD. Ktoś z Was to pamięta?

Grisham jak zawsze standard utrzymany. Uwielbiam że każda książka, mimo że dotyczy prawniczych tematów to zawsze dotyka ich z innej strony.

Powieści Johna Grishama mają utrwaloną markę wysokiej klasy kryminałów prawniczych. I "Bractwo" nie zawodzi. Więcej, przy pewnej rozszerzonej interpretacji (chociaż to może być nadinterpretacja) opowieść o trzech więźniach - Joe Roy Spicerze, Finn Yarberze, Hatlee Beech'u - odsiadujących wyroki w więzieniu w Trumble, skąd prowadzą specyficzny biznes polegający na szantażowaniu ludzi, można odczytać nie tylko jako historię ze świetną fabułą i zaskakującymi zwrotami, nie tylko jako krytykę amerykańskiego systemu politycznego, lecz również jako pewnego rodzaju metaforę. Metaforę, która pokazuje głęboko ukryte, prawdziwe tło i przyczynę wydarzeń i prawdziwe twarze ludzi, które codziennie oglądamy w telewizji.

Bardzo dobra powieść!

Pomysł na historię bardzo dobry i realny, ale... No właśnie to "ale". Autor sam sobie, wcześniejszymi swoimi książkami, ustawił poprzeczkę wymagań bardzo wysoko. Przyzwyczaił swoich czytelników do znacznie większego napięcia, specyficznego humoru i bardziej wartkiej akcji, obfitującej w zaskakujące i ciekawe zwroty.

Ta książka nie jest generalnie zła, po prostu brakuje jej pewnego dopracowania.

Ta książka nie jest generalnie zła, po prostu brakuje jej...

Czy ktoś zna lepiej świat prawników niż John Grisham? Czy ktoś jest w stanie mu dorównać? Można spróbować, a o efekcie pewnie się niebawem wszyscy przekonamy. Autor po raz kolejny już zabiera nas do świata prawników, tym razem skorumpowanych i chciwych, takich, którzy zadarli z wymiarem sprawiedliwości. Znaleźli się po drugiej stronie barykady, zamienili się miejscami ze swoimi klientami …
Trzech sędziów trafia do więzienia stanowego na Florydzie. Jeden prowadził auto po wpływem, drugi zdefraudował pieniądze, a trzeci nie lubił płacić podatków. I spotkali się w więzieniu, i nawet tutaj kombinują, jak zarobić duże pieniądze. Tworzą tzw. Bractwo. Swoją wiedzę wykorzystują doradzając innym w apelacjach i odwołaniach od wyroków. I jeszcze mają jedno źródło dochodów. Nielegalne. Jakie? Dowiedzcie się sięgając po tę lekturę …
W Stanach trwa również kampania wyborcza, wybierany będzie prezydent kraju. CIA wplątuje się w organizację wyborów i lansuje swojego kandydata, dotychczas niewielu osobom znanego, kongresmena Aarona Lake’a. Obiecują mu prezydenturę w zamian za to, że kiedy zasiądzie już w Białym Domu, dwukrotnie zwiększy budżet na zbrojenia. Na jego kampanię idą ogromne pieniądze, niewyobrażalne. Ale czy Aaron ma szansę na wybór? Czy jest nieskazitelny i nikt nie podważy jego wiarygodności? Jak się okaże, też ma coś za uszami … Ale jaki związek ma Aaron z członkami Bractwa? Tego nikt się pewnie nie spodziewał i nie oczekiwał takiego obrotu sprawy. Ależ będzie się działo, ciąg niewyobrażalnych zdarzeń może przeszkodzić kongresmenowi w sięgnięciu po fotel prezydenta … Czy tak się stanie? Jaka skaza na życiorysie prawego kongresmena może być przysłowiowym „gwoździem do trumny”?
Bractwo to ciekawy thriller prawniczy, w którym każdy, kto fascynuje się tym gatunkiem literackim, znajdzie coś dla siebie. Wielowątkowa fabuła, której poszczególne elementy łączą się w finale w jedną całość. Każdy element układanki szczegółowo dopracowany, nic w tej powieści nie dzieje się z przypadku, każde zdarzenie jest dokładnie przemyślane i zaplanowane. Znakomicie się czyta taką powieść, w której trudno przewidzieć kolejne sceny. Tematyka jest bardzo aktualna, zarówno w czasach obecnych, jak i przeszłych. Jest ponadczasowa i uniwersalna. Korupcja, chciwość, pazerność i pranie pieniędzy nigdy nie stracą na aktualności, zawsze będą się panoszyć na tym świecie. Autor odsłania mechanizmy, jakimi się kierują ludzie żądni sławy i pieniędzy, ludzie, którzy zawsze mają za mało, którzy nie znają umiaru i opanowania. Te ich zapędy mogą ich nawet doprowadzić do upadku, ale to już ryzyko przez nich skalkulowane.
Muszę przyznać, że początek lektury był dość nudny, ale się przełamałam i z każdą stroną robiło się coraz ciekawiej. Doszłam do takiego momentu, że nie mogłam odłożyć lektury, musiałam tu i teraz znać dalsze kroki bohaterów, którzy nieustannie mnie zaskakiwali. I to podnosi rangę historii, nieprzewidywalność.
Polecam, intrygująca historia, pełna niespodzianek i ciekawych zbiegów okoliczności. Osoby interesujące się tą tematyką będą usatysfakcjonowane i miło spędzą czas, nie tylko za wysokimi murami więzienia, ale również będąc w centrum kampanii prezydenckiej. Lepiej nie można było trafić ...

„Bractwo” Johna Grishama to książka opowiadająca o wielkiej polityce i przekrętach na wielką skalę. O niewyobrażalnych pieniądzach i władzy.

Trzech mężczyzn. Strzegących porządku i sprawiedliwości. Bractwo. Nieoficjalny sąd działający w więzieniu o złagodzonym rygorze. Sprytni goście, których przed zarobkiem nie powstrzymują mury więzienne.
Po drugiej stronie barykady są zbliżające się wybory na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Kandydat poparty przez szefa CIA, mający jeden cel. Uszczelnienie obrony kraju. Co ich połączy?

Lubię Grishama. Bractwo okazało się książką wielowątkową, skomplikowaną, momentami przekombinowaną. Świat wielkiej polityki mieszał się z codziennością więzienną. Manipulacje i przekręty z udawaną zabawą w sąd.
Całość dość nietypowa, zaskakująca jednak mam co do niej mieszane uczucia. Przyznaję 6/10 bo była to przyzwoita książka. Jednak chemii zabrakło.

Po drugiej stronie barykady są...

Warsztatowo świetnie napisana, ale fabuła cienka jak szpitalny barszczyk.

Warsztatowo świetnie napisana, ale fabuła cienka jak szpitalny barszczyk.

Grisham to firma . Jedna ze starszych książek, którą dopiero przeczytałem . Klimaty jak w innych jego powieściach . Akcja , narracja sprawia, że czyta się przyjemnie i szybko . Ameryka to kraj gdzie wszystkie chwyty dozwolone.

"Bractwo", to ciekawy thriller prawniczy Johna Grishama. Bardzo dobra fabuła sprawiła, że nie byłam w stanie odłożyć tej książki. Wątki sensacyjne dodatkowo nadały całej historii odpowiedniego tonu. Tutaj dochodzi do takich przekrętów, że głowa mała. Mając odpowiednie środki "można" oszukać niejednego człowieka. Mając niezbite dowody "można" szantażować niejednego człowieka, tylko co się stanie, gdy nadepnie się na odcisk nieodpowiedniej i niebezpiecznej osobie?
Czy będąc w więzieniu, można kierować przekrętami i dużo na tym zarabiać? Przekonacie się o tym za sprawą trzech sędziów, którzy aktualnie odsiadują swoje wyroki w federalnym więzieniu na Florydzie. Nazywają się "Bractwem". To oni udowadniają, że niemożliwe staje się możliwe. Tylko czy chciwość i oszustwo popłaca?
W międzyczasie mamy do czynienia z kampanią wyborczą. Czy wszystkie chwyty są dozwolone? Zobaczcie, jak wygląda wybór kandydatów na prezydenta. Kto kogo poprze i kto tak naprawdę o tym decyduje? John Grisham odkrywa przed nami mechanizm działania władzy i tym samym daje nam dużo do myślenia. Czy to tak naprawdę wygląda, czy to tylko wyobraźnia autora? Oczywiście jest to pytanie retoryczne.
Szkoda, że autor nie napisał kilku słów do swoich czytelników. Tego mi tutaj zabrakło. Poza tym nie mam się do czego przyczepić.
Dzięki tej książce możemy przekonać się, do czego mogą posunąć się agenci CIA, żeby zdobyć to, czego pragną.
Interesujący polityczno-prawniczy thriller.
Czytając tę książkę, byłam bardzo zaskoczona sprytem tytułowego Bractwa. Kiedyś trójka sędziów działała według prawa, a teraz działają według własnej chciwości. Poczytajcie, do czego mogą doprowadzić naprawdę ogromne pieniądze.
Myślę, że "Bractwo" Johna Grishama zasługuje na ekranizację. To byłby ciekawy filmowy thriller.
Jeżeli lubicie tego typu książki, to nie będziecie się nudzili przy czytaniu.
Czy w czasie wyborów wszystkie chwyty są dozwolone?

John Grisham doskonale miesza ze sobą kilka gatunków, tworząc przy tym wyjątkową historię. Nie brakuje tutaj spisków i zwrotów akcji.
W "Bractwie" wszystkie chwyty są dozwolone.

Nie zawiodłam się, czytając tę powieść, dlatego z czystym sercem wam ją polecam.

Nowa powieść Johna Grishama "Bractwo" to prawdziwa petarda wśród prawniczych historii. Tym razem mamy trzech osadzonych sędziów i wybór kandydata na prezydenta przez CIA! To sytuacja bez precedensu! Gdy wybór pada na kongresmana Aarona Lake'a, nikt nie podejrzewa, że ma on tajemnicę o której wiedzą trzej osadzeni sędziowie...
Grisham po raz kolejny wprowadza czytelnika w sieć tajemnic i spisku, łącząc z niezwykłą łatwością świat polityków i prawników dając pokaz pisarskiego kunsztu. ❤️ Książki Johna Grishama polecam zawsze. Nigdy mnie nie zawiodły i niezmiennie dostarczają mi przyjemności z lektury. 😍

Grisham po raz kolejny wprowadza czytelnika w...

• John Grisham

John Grisham Bractwo Zobacz więcej