Nekroskop 4. Mowa umarłych

Deadspeak
838964004X
horror

Inne wydania

Ograbiony ze swych nadludzkich mocy Harry Keogh powraca z gwiezdnej krainy wampirzego świata. Jako zwykły człowiek ma zamknięty dostęp do kontinuum Mobiusa, utracił też moc rozumienia zmarłych. Harry musi odbudować swoje życie i uczynić go bezpiecznym. Zadanie jakie przed nim stoi musi jednak wykonać, chyba po raz pierwszy w życiu, sam. Ale jak długo uda mu się pozostać bezpiecznym i niezauważonym?

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Magnis | 2016-06-19
Na półkach: Horror, Przeczytane
Przeczytana: 13 czerwca 2016

Czwarta część Nekroskopa nie odbiega poziomem od poprzednich części, więc dostajemy znów mroczną i ciekawą opowieść. Historia rozpoczyna się, kiedy Harry traci swoje moce, a zło nie śpi. Daleko zaczyna się nowy rozdział opowieści o wampirach gdyż powstaje jeden z synów Faethora Ferenczego i rozpoczyna krwawe rządy.
Początkowo obserwujemy Harry’ego, który musi sobie dać radę z wieloma rzeczami. Pierwsze to utrata zdolności i konsekwencje tego, a drugie jego przydatność dla wydziału i chęć zmarłych do komunikacji z nim, co nie jest takie proste.
Postacią najważniejszą po Harrym jest jego wróg Janosz Ferenczy. Bardziej okrutny, posiadający wielką siłę i wampirze zdolności.. Wzbudza strach wszędzie, gdzie się pojawi i krwawo rozprawia się z osobami stającymi na jego drodze.
Początek nie zapowiada wszystkiego, z czym będziemy mieli do czynienia, ale dalej robi się coraz bardziej interesująco. Jednym z powodów tego jest mroczna i ciekawa historia samego Janosza opowiedziana przez jego...

Mamerkus | 2014-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2014

No nie dałem rady tego skończyć :( Koszmar stylu, konceptu, fabuły, bohaterów, no wszystkiego. Autor to grafoman i indolent, tworzący kiłę i mogiłę z uporem godnym lepszej sprawy (albo lepszej kasy). Miałem w planie przeczytanie całego cyklu, ale jeżeli takie dno jest już w czwartym tomie serii, to już się boję jaką speleologię autor uprawiał w tomach 5-16. Do pieca.

ryszpak | 2014-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Dalszy ciąg przygód Harry'ego Keogha. Zaznacza się - moim zdaniem - lekka wtórność. Iluż w końcu synów będzie jeszcze mieć Faethor ;) ? Chociaż warsztatowo złego słowa napisać nie mogę, Lumley ciągle poziom trzyma.
Poprzestanę chyba jednak na pierwszych 5. tomach, jak większość radzi.

herodot83 | 2014-03-22
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Nekroskop
Przeczytana: 22 marca 2014

Tematyka płynie znanym z wcześniejszych odsłon nurtem, co ciekawe całość nie nuży, doskonale wpisując się w dotychczasowy klimat.

Shariana | 2012-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2012

Przede wszystkim, stanowczo odradzam czytanie starego wydania (moje pochodziło bodajże z 1992 roku). Liczba literówek była przerażająca i choć nie utrudniała zrozumienia tekstu, to niewątpliwie irytowała.
Co do samej książki... Powtórzę się zapewne, że Lumley to jednak autor "starej daty" i syndrom bohatera-herosa jest to mocno wyczuwalny. Niemniej, to nadal porządny kawałek literatury, napisany bardzo przyjemnym, lekkim stylem. Brutalność scen nie jest tak wysoka, jak mogłoby się wydawać (a może kiedyś po prostu robiło to większe wrażenie?), ale nie można autorowi odmówić wyobraźni. Jedyne, co mnie martwi, to ryzyko przeistoczenia się całej serii w tasiemca. Przede mną jeszcze wiele części...
Póki co, w pogotowiu czeka tom piąty.

Klucznik | 2015-12-05
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Harry, podczas akcji "Źródła" został brutalnie zraniony. Mimo to dla INTESP wciąż przedstawia wartość. Polecam!

Mordimer | 2014-03-26
Przeczytana: 26 marca 2014

Po trzeciej części która kompletnie mi się nie podobała wreszcie wracamy na ziemię i dostajemy fajną wciągającą opowieść o wampirach. Zawiodła mnie finałowa konfrontacja Harrego z Janoszem, książka cały czas buduje napięcie pod tą finałową scenę a sama bezpośrednia walka trwa około 4 strony i jest dość kiepska, to chyba Janosz okazał się po prostu słabeuszem.

Jaskier | 2014-08-31
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Po wielu latach podnoszę jej ocenę - po prostu mniej w tej części Draculi, a więcej Bourne'a. Poczucie wtórności może faktycznie występować, ale jest to powrót do najlepszego momentu serii, więc czemu nie?

Diana | 2011-07-03

4 część spodobała mi się najbardziej. Rewelacja. Książka absolutnie nie nudzi, wciąga, czyta się nie raz z zapartym tchem. Kusi by zajrzeć na końcowe strony. :)

Athoualia | 2016-12-03
Na półkach: Przeczytane, Wampiry
Przeczytana: 03 grudnia 2016

Jak wcześniejsze części mnie ciekawiły stopniowo, tak ta dopiero w ostatniej części stała się ciekawa (tak jak film "Death Proof" Quentina Tarantino - porównywalnie akcja nudna, nie budząca napięcia). Pomijam liczne literówki. Tłumaczenie 'undead' jako niemartwy? Nieumarły bardziej pasuje ;)

Na pewno pójdę dalej. Za Nekroskopem!