Roznosiciel

Okładka książki Roznosiciel Brian Lumley
Okładka książki Roznosiciel
Brian Lumley Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Cykl: Nekroskop (tom 5) Seria: Horror horror
horror
2004-04-28
1992-01-01
Jarosław Irzykowski
roznosiciel brian lumley

PO świetnym początku, tomach I-II z każdym kolejnym autor najwyraźniej doszedl do wniosku że są za dobre i zaczął fantazje których niezykłość sprawiła że cała historia która była osadzona w etnografii i historii Rumunii zaczęła być po prostu strasznie nudna, odrealniona i przekombinowana. Już trzecia część która zeszła do poziomu pozaświatów i dziwacznych historyjek o Lordach i mało interesujących wydarzeniach w piątej nastąpił powrot szarych dziur, tarcz, lordów... wszystko to tak przekombinowane że czasem sam autor chyba już w tym się gubił i nie wiedział co zrobić z bohaterami i co wkleić aby wyszło tych przepisowe 500 stron których zwykle wymaga wydawca. Dalszą pracę autora, następne książki chyba sobie daruję jesli mają być w podobnym klimacie jak te historie z Gwiezdnych krain zamieszkiwanych przez Szaitanów. To bajki dla dzieci gdyby nie jakieś pornograficzne wstawki w mokrych snach wampirów.
Generalnie da się to czytać , ale w porównaniu do wcześniejszych części słabo, ale i tak lepiej niż część III, która mi zupełnie nie podeszła i zmuszałem się do dokończenia

Zaczynając piąty tom byłem nieco rozgoryczony. Harry Wampyrem? Ale jak, coś mi umknęło? Tak, umknęło mi coś na co przecież zwracano uwagę w tomie czwartym. Dlatego też z początku wydawało mi się, że coś tu się nie" klei". To jakaś sztuczka autora? Jakaś wolta? Nie. Wszystko było przemyślane (?). Harry się zmienia. Pada w gruzy turris fulgurata świata Harrego. Lumley świetnie podsyca ciekawość czytelnika podając mu dwie historie równolegle. Byle by szybko przebrnąć przez jedną i wrócić na trop tej drugiej :) Czytanie idzie szybko. Już nawet zapomniałem, że "boczyłem" się początkowo na autora. To co dalej zafundował to czyste mistrzostwo.... i bombowy koniec :D który czyta się jednym tchem... zapomina się o pójściu do toalety :) Tak, jak napisał kolega: finis coronat opus... i koniec to niezwykły, jakże symboliczny. Ale czy to faktycznie koniec? Mam w kolekcji wszystkie pozostałe części i na pewno po nie sięgnę. Zobaczymy co z tego będzie.

Tymczasem z całą pewnością mogę polecić "pięcioksiąg Harrego". Lekkie i przyjemne, wciągające ale nie tanie. Bardziej mroczna fantazja niż horror. Poznajcie Nekroskopa!

Nie mogłam jakoś przebrnąć przez tą książkę... Widać że trzeba było już serię zakończyć, wątki z INTESP się skończyły. Nie była to zła książka, ale na tle reszty ociekała przeciętnością.

Nic nie jest już takie samo. Los spłatał Harryemu żart. Ironia, można powiedzieć. Dawni przyjaciele z INTESP teraz są wrogami, a ziemia przestała być "domem". Harry musi uciekać. A jedyną drogą ucieczki jest Perchorsk i to, co wciąż się w nim znajduje. Polecam!

"Roznosiciel" to już piąta część serii o Nekroskopie. Brian Lumley nadal utrzymuje wysoki poziom. Jednakże zakończenie jest dość nietypowe i nie do końca zrozumiałe. Jestem ciekawa jak dalej potoczy się historia Harry'ego. Polecam

Super :)

Super :)

Cały cykl rewelacyjny, uzasadnienie przy pierwszym tomie ;-)

Cały cykl rewelacyjny, uzasadnienie przy pierwszym tomie ;-)

Pozycja dobra, jednak poziom powoli spada.

Pozycja dobra, jednak poziom powoli spada.

Może być:)

Może być:)

Żaden tom nie dorównał pierwszemu, oferując często nudne, przegadane historie, ale ten jest w porządku.

• Horror
  • Nekroskop