Kobierzec

Wydawnictwo: Mag
Weaveworld
Kobierzec

To mroczna opowieść fantasy o jednoczesnym funkcjonowaniu dobra i zła. W życiu pary młodych, współcześnie żyjących Brytyjczyków przypadkiem pojawia się dywan, w którym, o czym wkrótce się przekonują, zawarty jest inny świat. Istnieją jednak złe moce pragnące zniszczyć go na zawsze. Bohaterowie z pomocą mieszkańców 'utkanego świata' podejmują walkę z demonami i siłami zła, chcąc ocalić 'bajkową' krainę, będącą uosobieniem ludzkich marzeń...

źródło opisu: https://www.sklep.gildia.pl/literatura/4943-clive-barker-kobierzec

źródło okładki: https://www.sklep.gildia.pl/literatura/4943-clive-barker-kobierzec

| 2011-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2011

Książka bardzo dobra, świetnie się przy niej bawiłam(mimo nieupiększonych opisów śmierci, strachu, itp.) Świat i fabuła przedstawione w prosty, klarowny sposób. Bohaterowie to nie cukierkowi rycerze, a ludzie z krwi i kości którzy czują ból, odczuwają przenikający strach, czy wciąż popełniają błędy. Również kontrast dobra ze złem jest płynny, dlatego postacie które na początku jakoś się szufladkuje, później zmieniają się.
Książka warta przeczytania.
*szkoda tylko, że na okładce jest inicjał ze średniowiecznego rękopisu, a nie prawdziwy kobierzec.

vallout13 | 2011-12-15

Moja pierwsza przygoda z Barkerem. Mam mieszane odczucia po tej książce.
Zaczynając od tej gorsze strony muszę niestety zaznaczyć, że autor potrafi nudzić (na szczęście tylko momentami). Niektóre zachowanie bohaterów sprawiają wrażenie, że inspiracją Barkera były telewizyjne "tasiemce".
Przechodząc do zalet, należy pochwalić warsztat autora. Barker wielokrotnie rozpisuje się nad sensem istnienia i przyszłością ludzkości. Kolejną zaletą są wyjątkowo interesujące opisy morderstw :P Raczej nie jest to książka dla małych dziewczynek.

lori997 | 2014-08-12

Nie rozumiem, skąd dobre oceny tej powieści. Dla mnie to jedna z najsłabszych książek, które przeczytałem do końca. Tak, tak, były też takie, których nie zdołałem doczytać.
Renomowany autor skusił mnie do zakupu, którego pożałowałem. Najlepszy w tej powieści jest początek, budowanie atmosfery, pierwsze niewytłumaczalne zjawiska. A potem jest tylko gorzej. Fabuła jest zamotana, wybory głównego bohatera są kompletnie nieracjonalne, a sam on jest irytujący. Ja zaplątałem się w tej książce niczym w tytułowym kobiercu. Doczytałem, ale w mękach. Nie polecam.

Kirkiriri | 2013-05-29
Przeczytana: 29 maja 2013

Bardzo ciekawa fabuła, myślę że znacznie wyróżnia się spośród innych książek fantasy.
Mimo, iż od połowy akcja nieco zwalnia i trochę zaczyna nudzić (co widać nawet w pracy korektora, któremu nie chciało się wczytywać na tyle, by poprawić baardzo wielu pozostawionych literówek ;) to pod koniec znów nabiera tempa.
Krótko mówiąc, "Kobierzec" uważam za książkę ciekawą i godną polecenia.

skygge | 2013-08-26
Przeczytana: 2008 rok

„Nic nie ma początku.
Nie ma nigdy pierwszej chwili. Żadnego słowa czy miejsca, z którego wyrasta ta lub inna historia”. Historia upleciona niczym tytułowy kobierzec, wątków jak nitek, niteczek, utkanych w porywającą fabułę. Różnobarwne postacie, humor, plus główni bohaterowie. Coś takiego potrafi tylko Clive Barker.

Sylwia Zimowska | 2015-10-21
Przeczytana: 20 października 2015

Gdy przyjaciel powiedział mi, że to opowieść o ludziach żyjących w dywanie pomyślałam, że to na tyle dziwny pomysł, że koniecznie muszę go posmakować. Ale tak dobrej lektury, napakowanej fantazją, świetnymi postaciami i grozą się nie spodziewałam. Teraz zostaje mi tylko czekać do ekranizacji BBC :)

Ela91 | 2015-06-26
Przeczytana: 03 listopada 2013

Barwnie, marzycielsko, kreatywnie - nowy świat - świat zaskakujący dziejący się obok nas, tuż pod naszymi nogami. Kiedy przypominam sobie treść Kobierca to chcę sięgnąć po brzoskwinię, a jej zapach przypomina mi wydarzenia.

Magdalena | 2013-06-28

Autor pokazał, że ma wspaniałą wyobraźnię, która zaowocowała mnóstwem nietuzinkowych pomysłów. Jedna z ciekawszych pozycji z gatunku fantasy. Według mnie najlepsza książka Barker'a.

April | 2012-05-17
Przeczytana: 17 maja 2012

Trudno ocenić tę książkę. Z jednej strony bardzo podobał mi się język - poetyckie metafory, ładnie ubrane w słowa przemyślenia, obrazowe opisy. Brakowało mi jednak momentami pazura - narracja rozwlekała się, zamiast przyspieszać, można się poczuć znudzonym. Przeszkadzało mi też dość powierzchowne zarysowanie bohaterów pierwszoplanowych. Najciekawiej skonstruowani są ci negatywni. Poza tym miałam wrażenie, że książka jest rozwodniona, jakby zamiast podać czytelnikowi samą esencję, autor rozwlekł wątki, nierzadko stawiając na klisze i najprostsze rozwiązanie. Są zwroty akcji, owszem, ale wydają się niepotrzebnie przegadane. Mimo to "Kobierzec" ma w sobie pewien czar, pewnie z powodu wyboru tematu.
Ogółem - wizja najciekawsza, język ładny, ale cała reszta... jakby zeszła na drugi plan, niedopracowana.

Ko_ster | 2013-01-18

Książka zwróciła mi nadzieje w fantasy. Dotychczas najlepsza, najbardziej wciągająca z tego gatunku jaką miałem przyjemność czytać.