Alpejscy wojownicy

Okładka książki Alpejscy wojownicy
Bernadette McDonald Wydawnictwo: Agora literatura podróżnicza
392 str. 6 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Tytuł oryginału:
Alpine Warriors
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2016-01-21
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-21
Liczba stron:
392
Czas czytania
6 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326823244
Tłumacz:
Janusz Ochab
Tagi:
Literatura górska góry
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
105 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1090
216

Na półkach:

bardziejlubieksiazki.pl

Bernadette McDonald to kanadyjska autorka, która pisze o wspinaczce wysokogórskiej. U nas na rynku ukazały się jej dwie książki. Ucieczka na szczyt to historia polskiego himalaizmu. To książka, którą właściwie każdy powinien przeczytać (w tym momencie mój własny egzemplarz patrzy na mnie z wyrzutem, bo ciągle stoi w kolejce). W październiku 2015 roku została wydana kolejna książka McDonald – Alpejscy wojownicy. Trochę później nawiązałam nową współpracę z księgarnią Nieprzeczytane.pl i długo nie zastanawiałam się nad wyborem – to musiała być książka McDonald!

Alpejscy wojownicy to opowieść o słoweńskich wspinaczach. Dla mnie to absolutnie nowy teren. Czytałam już wiele książek o wspinaczach, wiele mówi się, że zimowe wspinanie wymyślili Polacy i że jesteśmy w tym najlepsi. Często spotyka się różne nacje w opowieściach z gór – Amerykanów, Australijczyków, Rosjan, Włochów itd. Ale próbuje przypomnieć sobie chociaż jedno nazwisko jakiegoś Słoweńca i nie umiem. Wynika to oczywiście tylko i wyłącznie z moich braków. Więc tym bardziej ucieszyłam się, że autorka postanowiła wziąć na warsztat tym razem Słoweńców.

McDonald opowiada nam o słoweńskim wspinaniu przeplatając ze sobą rozdziały o historii kraju z biografiami konkretnych wspinaczy. Łączy te rozdziały w sposób wręcz niewidoczny, tak, że mamy wrażenie czytania jednej, długiej opowieści. A jednocześnie poznajemy słoweński himalaizm z tylu stron, z ilu się da. Od najszerszej perspektywy ideologicznego państwa, wydarzeń historycznych i ich konsekwencji, do tej najwęższej perspektywy jednego człowieka, dla którego czasami liczy się tylko on i góra.

Poznajemy nazwiska, twarze, historie konkretnych, tych najlepszych wspinaczy. Nejca Zaplotnika, którego książka Pot ukształtowała filozofię wspinania Słoweńców. Aleša Kunavera, który jest nazywany założycielem jugosławiańskiego himalaizmu. I wielu, wielu innych – Stane Belak (Šrauf), Marjan Manfreda, Viki Grošelj, Marko Prezejl, Silvo Karo, żeby wymienić tylko kilku. Czytamy o młodych chłopakach, którzy chcieli się wspinać i czuć wolność. Aby to robić, budowali sami swój sprzęt i wspinali się tam, gdzie tylko mogli. Słoweńcom nic nie przeszkadzało snuć ambitnych planów, które nijak nie przystawały do rzeczywistości. Czytamy o wielkiej sile marzeń, o tym, jak jeden człowiek może inspirować i stać się siłą sprawczą czegoś wielkiego.

Poznajemy również ducha całego narodu, i to co ich ukształtowało. McDonald pisze o dwóch cechach, które dla wszystkich Słoweńców są wspólne – samowystarczalność i zapał, ukształtowane przez historię kraju oraz gotowość do obrony ich narodu, języka, kultury oraz alpinistycznej reputacji. Czytamy o najwyższej górze Słowenii Triglav, która jest jednocześnie symbolem narodowym.

Poznajemy ich dążenia do tego, by zadziwić świat i ambicje – jugosłowiańska specjalnością stało się wyznaczanie nowych tras, a nie wchodzenie znanymi już szlakami.

McDonald zabrała nas w podróż od samych początków słoweńskiego himalaizmu, kiedy nikt się po nich niczego nie spodziewał, i kiedy w ogóle nie istnieli w światowym himalaizmie, przez złote lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte, kiedy byli najlepsi (lata siedemdziesiąte były okresem zmiany podejścia do najwyższych szczytów, wtedy to bowiem najambitniejsi himalaiści porzucili oczywiste (i łatwiejsze) trasy na rzecz potężnych ścian, a w tym Słoweńcy byli najlepsi), aż po wspinaczy okresu przejściowego, którzy należeli do starej generacji, ale ich metody już do przyszłości. Swoją opowieść kończy ostatecznie na zmierzchu starego pokolenia i pojawieniu się nowego, czasów, kiedy indywidualne sukcesy i osobiste cele stały się ważniejsze od sukcesów zespołowych ku chwałę ojczyzny.

Jestem pod ogromnym wrażeniem. Czuję się tak, jakbym poznała grupę nowych przyjaciół. Książki o wspinaczach, o himalaiźmie i wspinaczce wysokogórskiej zawsze są fascynujące, ale Bernadette McDonald ma talent do opowiadania o tym temacie. Wyszła jej w sumie całkiem romantyczna książka – bo Słoweńcy to ostatecznie romantyczni goście. McDonald perfekcyjnie ujęła połączenie tej wrażliwości z brutalnością wspinania, poezji z fizycznością. Naprawę świetna rzecz! I mnóstwo kolorowych zdjęć!

bardziejlubieksiazki.pl

Bernadette McDonald to kanadyjska autorka, która pisze o wspinaczce wysokogórskiej. U nas na rynku ukazały się jej dwie książki. Ucieczka na szczyt to historia polskiego himalaizmu. To książka, którą właściwie każdy powinien przeczytać (w tym momencie mój własny egzemplarz patrzy na mnie z wyrzutem, bo ciągle stoi w kolejce). W październiku 2015...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    257
  • Przeczytane
    136
  • Posiadam
    46
  • Góry
    20
  • Literatura górska
    7
  • Teraz czytam
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • Górskie
    3
  • 2018
    3
  • Przeczytane w 2018
    2

Cytaty

Więcej
Bernadette McDonald Alpejscy wojownicy Zobacz więcej
Bernadette McDonald Alpejscy wojownicy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także