On

Okładka książki On
Zośka Papużanka Wydawnictwo: Znak Literanova Seria: Proza PL literatura piękna
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Proza PL
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2016-02-29
Data 1. wyd. pol.:
2016-02-29
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324036103
Tagi:
literatura polska
Inne
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 818-819 / 2023 Edwin Bendyk, Dorota Brauntsch, Sylwia Chutnik, Diana Dąbrowska, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Aleksandra Grzemska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Paweł Majewski, Krzysztof Marciniak, Andrzej Muszyński, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Zośka Papużanka, Janusz Poniewierski, Michał Potocki, Patryk Pufelski, Bianka Rolando, Ola Synowiec, Ola Szmida, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 818-81... Edwin Bendyk, Dorot...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 4 (64) / 2023 Marek M. Berezowski, Jonas Eika, Magdalena Heydel, Karolina Jonderko, Patrick Radden Keefe, Magdalena Kicińska, Julian Kornhauser, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Marcin Orliński, Evan Osnos, Zośka Papużanka, Redakcja magazynu Pismo, Jakub Szczęsny, Ocean Vuong, Marta Zdzieborska
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Marek M. Berezowski...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
408 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
690
660

Na półkach: ,

Tytułowy „On” to Śpik (takie przezwisko otrzymał od kolegów ze szkolnej ławki) chłopiec powolny w myśleniu i na pewno inny od pozostałych rówieśników. W szkole jedynymi ocenami jakie otrzymuje to łabędzie, inni dostają ślimaczki i krzesełka. Nauczyciele kiwają głowami, nie bardzo wiedząc jak postępować z tym chłopcem, który nie mieści się w normie przewidzianej dla tamtych czasów, czasów PRL-u.
„Jedno dziecko miłe, słodkie i zdolne, a drugie jakieś takie dziwne i głupie. I nikt z nas nie wie, co zrobić z tym drugim dzieckiem, prawda pani Kowalska?”.
Dla matki jest on jak brzydkie kaczątko, martwi się o niego ale też winie siebie za to, że jej dziecko jest inne, łatwowierne nie radzące sobie z otaczającą je rzeczywistością.
ON to powieść ukazująca klimat PRL-u w Krakowie. Narracja pierwszoosobowa widziana oczami matki, osobno również z punktu widzenia Śpika, momentami również przechodząca do narracji trzecioosobowej pozwalającej nam na całość spojrzeć obiektywnie.
Czytając miałem wrażenie, że dookoła mnie szarość i beznadzieja. Podobne wrażenie miałem czytając „Szum" Magdaleny Tulli, te powieści są do siebie podobne ale proza Papużanki jest bardziej wiarygodna i zawiera pewne elementy humorystyczne dotyczące tamtych lat.
Książka nie należy do łatwych, miałem wrażenie, że to migawki z scen życia chłopca i jego matki, brakowało mi tu klasycznych dialogów. Zatapiałem się w myślach Śpika i jego matki, śledząc dzieciństwo i dorastanie chłopca, widziałem transformację zmieniających się czasów. Z ubolewaniem czytałem o ojcu, który nie potrafił stanąć na wysokości zadania jakie przypadło mu w udziale. Obserwowałem jak funkcjonuje osoba z zaburzeniami u której brak nie tylko należnej opieki ale i prawidłowego rozpoznania choroby.
„Kiedy nie było prostokątów, śniło mu się, ż mama umarła. Śpik kochał swoją mamę i nie chciał robić jej przykrości, ale był Śpikiem, no i tyle. Nie rozumiał tez dokładnie, co to znaczy, że się kogoś kocha, bo nikt mu nie wytłumaczył. Skoro Śpik nie rozumiał, że pierwiastek z szesnastu to cztery, skoro nie rozumiał, dlaczego się mówi pamiętaj, chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody, skoro nie rozumiał, że ZSRR pisze się CCCP ani, że narzędnik z kim z czym, jak mógł zrozumieć, co to znaczy, że się kogoś kocha. Ale wiedział że kocha swoją mamę i nie lubi snów w których ona umiera. Uznał więc, że jak się kogoś kocha, to znaczy, że się nie chce, żeby ten ktoś umarł”.

Tytułowy „On” to Śpik (takie przezwisko otrzymał od kolegów ze szkolnej ławki) chłopiec powolny w myśleniu i na pewno inny od pozostałych rówieśników. W szkole jedynymi ocenami jakie otrzymuje to łabędzie, inni dostają ślimaczki i krzesełka. Nauczyciele kiwają głowami, nie bardzo wiedząc jak postępować z tym chłopcem, który nie mieści się w normie przewidzianej dla tamtych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    559
  • Przeczytane
    489
  • Posiadam
    98
  • Ulubione
    11
  • 2016
    11
  • 2018
    9
  • Ebook
    8
  • Teraz czytam
    8
  • Literatura polska
    6
  • 2017
    6

Cytaty

Więcej
Zośka Papużanka On Zobacz więcej
Zośka Papużanka On Zobacz więcej
Zośka Papużanka On Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także