8370020887
amrr

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

"- O, właśnie takie ryby powinieneś łapać, Anatolu.
- I będę łowił - oświadczył dumnie pan Anatol. - Tylko chciałbym wiedzieć, gdzie pani złapała tego szczupaka.
Dziewczyna wskazała palcem pobliską, porośniętą gdzieniegdzie kępami grążeli zatoczkę, oddaloną od nas o sto metrów.
- O tam, w pobliżu starego dębu, proszę pana.
Pan Anatol wzruszył ramionami.
- Według wszelkich znanych mi teorii wędkarstwa tam nie ma prawa żerować szczupak. Brakuje trzcin, proszę pani. On lubi chodzić wzdłuż trzcin.
Panna Marta westchnęła ciężko:
- Nie wiem, proszę pana. Może to jakiś zabłąkany szczupak".

Pan Anatol to bardzo irytująca postać, jaką potrafi być tylko człowiek o typie "besserwissera". Na szczęście Nienacki znalazł kilka okazji do utarcia mu nosa ;)

"Nowe przygody Pana Samochodzika" to kolejna z moich ulubionych książek z serii, tym razem pan Tomasz wybierze się na spotkanie przygody nad Jeziorak. Oczywiście przygoda będzie już tam na niego czekać, a przy okazji Pan Samochodzik będzie...

chrispu | 2014-04-19

Jedna z ciekawszych książek o przygodach Pana Samochodzika, w której cała akcja toczy się wokół i na "rodzinnym" jeziorze autora, Jezioraku oraz wokół tajemnicy zatopionej ciężarówki. Dużo się w niej dzieje, akcja goni akcję zarówno na drodze (pościgi samochodowe) jak i na jeziorze (pościgi żaglówkami i motorówkami), w miarę czytania mniej wiemy niż na początku gdyż część osób z powieści nie jest tym za kogo się podaje i trzeba zmieniać punkt widzenia. Dodatkowym atutem książki (jak dla mnie) dominującym tu nad wątkiem detektywistycznym był, taki bardziej wakacyjny (wędkarsko - żeglarski) klimat. Wątek ten, z uwagi na spora ilość praktycznych informacji, który wywołał u mnie chwilowe zainteresowanie wędkowaniem.
Jedyne co człowieka denerwuje to kolejne przypomnienie (wplecenie) w opowieść informacji o powstaniu samochodu pana Tomasza (przypomina mi to serialowe "w ostatnim odcinku" i standardowe już popisywanie się szybkością i możliwościami samochodu. Nudne to już się robi po...

Niesamowite, fajne przygody "Pana Samochodzika i Kapitana Nemo" to bardzo urocza,rewelacyjna książka.
Mam duży sentyment do tej książki, zaskakująca,super jest, a czyta się przyjemnie.
Na miły wieczór doskonała lektura. Zbigniew Nienacki to mój ulubiony pisarz, uwielbiam jego książki czytać, odprężają i relaksują mnie.

Marianna | 2016-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2016

Rewelacyjna książka. Wracam do niej po raz kolejny. Tym razem przygody Pana Samochodzika mają miejsce nad Jeziorakiem. Kim jest tajemniczy Kapitan Nemo? Kto jest księciem spinningu a kto królową? Czy w jeziorze znajdują się zatopione skarby zrabowane z Muzeum w E.? O tym czytelnik dowie się z tej książki. Czyta się szybko, tajemnica goni tajemnicę, akcja gna na łeb na szyję, a zakończenie jak zawsze zaskakuje. Polecam gorąco, zwłaszcza na wakacje. To lektura idealna, gdy lubi się przeżywać pełne emocji przygody nie ruszając się z fotela ;)

Piratka | 2015-08-15

Nowe Przygody, w nowszych wydaniach Pan Samochodzik i Kapitan Nemo, tak chyba lepiej. Akcja rok lub dwa przed Fromborkiem. Tam bowiem Baśka (wbrew pozorom jest chłopakiem) ma lat 16, tu zaś 14 bądź 15 (rdz 4). Frombork jest 26 lat po wojnie.
Pan Samochodzik przybywa nad Jeziorak (ponownie zrobi to w Złotej Rękawicy lecz to inna historia) poszukiwać zatopionej w nim w czasie wojny ciężarówki ze zbiorami muzealnymi. Bieg wypadków zmusza go do zajęcia się czym innym. Zaraz po przybyciu ma do czynienia z bandą chuliganów Czarnego Franka których wykurzyć znad jeziora obiecuje ktoś przedstawiający się jako Kapitan Nemo. Po przepłynięciu Jezioraka Tomasz spotyka w lesie Człowieka z Workiem.
"- Że też w taką piękną pogodę ludzie uciekają znad jeziora, a nikt nie pędzi do wody, która jest źródłem wszelkiego życia. Na początku bowiem świata cała kula była zalana wodą i wszelkie życie wyszło z wody, panie szanowny.
Przytaknąłem uprzejmie. „Czyżby jakiś podróżujący kaznodzieja?” pomyślałem.
-...

ZapomnianaBiblioteka | 2013-11-23
Przeczytana: styczeń 2013

Rozklejony, poplamiony, popękany, polepiony taśmą. W tym roku mój egzemplarz „Nowych przygód Pana Samochodzika” skończył 30 lat. Zostały na nim plamy po zupie – będąc dzieckiem uwielbiałem czytać książki przy obiedzie. Można znaleźć na nim odciski palców –lubiłem poczytać, gdy zdyszany wracałem z boiska. Zapowiadałem się ponoć na dobrego bramkarza. Niestety zamiast kopać z kolegami piłkę, więcej czasu spędzałem w szkolnej bibliotece.

Więcej na:

Jowi | 2018-05-26
Przeczytana: 18 maja 2018

Ta część absolutnie rewelacyjna! Nie czytałam jej nigdy, zatem mogę całkiem świeżym okiem spojrzeć na "Kapitana Nemo" i stwierdzam,że w tej części absolutnie wszystko mi przypadło do gustu.
Znów powracają wakacyjne klimaty, do których Autor zdążył nas już przyzwyczaić,bo tym razem znany nam już tropiciel rozmaitych zaginionych dzieł sztuki, pan Tomasz, zapędzi się na Pojezierze Mazurskie. W środku gorącego lata, otoczony wspaniałymi krajobrazami oraz rozmaitymi mniej lub bardziej zapalonymi wędkarzami i wodniakami, postara się rozwikłać zagadkę bezcennych skarbów zrabowanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej i ukrytych gdzieś na Pojezierzu.
Jak zwykle bywa, nasz polski Indiana Jones popada w rozmaite tarapaty, a po piętach depcze mu szajka, która też ma chrapkę na skarby. Nieoczekiwaną pomoc Pan Samochodzik otrzyma od tajemniczego superbohatera o pseudonimie Kapitan Nemo, świetnego żeglarza i obrońcy przyrody, który zawsze pojawia się tam, gdzie dzieje się jakaś...

michall_1985 | 2015-11-15
Przeczytana: maj 1996

Jedna z moich ulubionych części Pana Samochodzika z wątkami z czasów II wojny światowej.

Fantastic | 2017-09-11
Na półkach: 2017, Biblioteka, Przeczytane
Przeczytana: 10 września 2017

Kolejna, już 5 część pana Samochodzika. W sumie zaskoczyła mnie na dobre i złe.
Po pierwsze: słaby początek. Nie mogłem się wczytać, było po prostu nudno.
Po drugie: trochę przerysowana fabuła, według mnie autor mógł opowiedzieć to lepiej.
I teraz dobre rzeczy: jak zwykle bohaterowie są po prostu wspaniali.
Po drugie:doskonały finał, zapowiadający kolejne części.
Po trzecie:wątek ciężarówki hitlerowskiej.
I w zasadzie to tyle: książka przeciętna w serii, jednak dająca ubaw, szczególnie przy końcu.

Spiderdog86 | 2018-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2018

Nie będę się rozpisywał. Kolejna świetna część przygód Pana Tomasza ;-) idealna na wakacyjny klimat ;-)