Pan Samochodzik i Kapitan Nemo

Cykl: Pan Samochodzik i (tom 6)
Wydawnictwo: Siedmioróg
inny tytuł: Nowe Przygody Pana Samochodzika

Inne wydania

Tym razem Pan Samochodzik bierze udział w poszukiwaniach skarbów skradzionych przez hitlerowców z muzeum w północno-wschodniej Polsce pod koniec II wojny światowej. Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom okazuje się, że zrabowane dzieła sztuki nigdy nie przekroczyły granic Polski. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że wciąż znajdują się gdzieś na terenie Pojezierza Mazurskiego. Czy uda się odnaleźć to miejsce?

źródło opisu: http://siedmiorog.pl/k2731_pan_samochodzik_i_kapitan_nemo_

źródło okładki: http://siedmiorog.pl/k2731_pan_samochodzik_i_kapitan_nemo_

chrispu | 2014-04-19

Jedna z ciekawszych książek o przygodach Pana Samochodzika, w której cała akcja toczy się wokół i na "rodzinnym" jeziorze autora, Jezioraku oraz wokół tajemnicy zatopionej ciężarówki. Dużo się w niej dzieje, akcja goni akcję zarówno na drodze (pościgi samochodowe) jak i na jeziorze (pościgi żaglówkami i motorówkami), w miarę czytania mniej wiemy niż na początku gdyż część osób z powieści nie jest tym za kogo się podaje i trzeba zmieniać punkt widzenia. Dodatkowym atutem książki (jak dla mnie) dominującym tu nad wątkiem detektywistycznym był, taki bardziej wakacyjny (wędkarsko - żeglarski) klimat. Wątek ten, z uwagi na spora ilość praktycznych informacji, który wywołał u mnie chwilowe zainteresowanie wędkowaniem.
Jedyne co człowieka denerwuje to kolejne przypomnienie (wplecenie) w opowieść informacji o powstaniu samochodu pana Tomasza (przypomina mi to serialowe "w ostatnim odcinku" i standardowe już popisywanie się szybkością i możliwościami samochodu. Nudne to już się robi po...

Marianna | 2016-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2016

Rewelacyjna książka. Wracam do niej po raz kolejny. Tym razem przygody Pana Samochodzika mają miejsce nad Jeziorakiem. Kim jest tajemniczy Kapitan Nemo? Kto jest księciem spinningu a kto królową? Czy w jeziorze znajdują się zatopione skarby zrabowane z Muzeum w E.? O tym czytelnik dowie się z tej książki. Czyta się szybko, tajemnica goni tajemnicę, akcja gna na łeb na szyję, a zakończenie jak zawsze zaskakuje. Polecam gorąco, zwłaszcza na wakacje. To lektura idealna, gdy lubi się przeżywać pełne emocji przygody nie ruszając się z fotela ;)

Mam sentyment do całej serii "Pana Samochodzika" chociaż nie czytałam wszystkich części, gdyż nie mogę nigdzie dostać. I są to książki dla dzieci, a ja jestem już dość duża to i tak lubię wracać do tych książek. Przywołują smak dzieciństwa, a przygody pana Tomasza przenoszą w bardzo fajny świat. Każdy powinien go poznać :)

McRap1972 | 2015-09-03
Przeczytana: 03 września 2015

"Nowe przygody Pana Samochodzika" po raz kolejny za mną. Tym razem nowy tytuł czyli "Pan Samochodzik i Kapitan Nemo" bardziej przypadł mi do gustu.

Bardzo słabo pamiętałem tę książkę. Wiele faktów uleciało z pamięci i momentami miałem wrażeni, że czytam to po raz pierwszy. Tym lepiej dla mnie.

Akcja powieść jest bardzo dynamiczna. Historia rywalizacji Pana Samochodzika z bandą Czarnego Franka, wciąga od samego początku. Do tego pojawia się fascynująca postać Kapitana Nemo. Mniej jest w tej części historii, za to mamy dużo informacji o Mazurach. Powracają na łamy powieści harcerze, jest też Wilhelm Tell ... który zdał właśnie maturę (jak ten czas leci!).

Czy Pan Samochodzik odnajdzie zatopioną ciężarówkę ze skarbami? Czy uda mu się pokonać Czarnego Franka? I kim jest Kapitan Nemo?

Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi po przeczytaniu książki. Polecam każdemu :)

ZapomnianaBiblioteka | 2013-11-23
Przeczytana: styczeń 2013

Rozklejony, poplamiony, popękany, polepiony taśmą. W tym roku mój egzemplarz „Nowych przygód Pana Samochodzika” skończył 30 lat. Zostały na nim plamy po zupie – będąc dzieckiem uwielbiałem czytać książki przy obiedzie. Można znaleźć na nim odciski palców –lubiłem poczytać, gdy zdyszany wracałem z boiska. Zapowiadałem się ponoć na dobrego bramkarza. Niestety zamiast kopać z kolegami piłkę, więcej czasu spędzałem w szkolnej bibliotece.

Więcej na:

Poppapraniec | 2015-12-29
Na półkach: Przeczytane, Nie oddam!
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Nie ocenia się książek po okładce, ale kiedy ma się styczność z najnowszą szatą graficzną, jaką serwuje czytelnikom Siedmioróg, nie sposób pominąć ten temat. Klimatyczne ilustracje, skutecznie przyciągające wzrok czytelników sprawiają, że lektura wyśmienitych powieści Zbigniew Nienackiego staje się dla nas jeszcze większa frajdą. Po raz kolejny chciałbym gorąco zachęcić Was do przeczytania wszystkich tomów związanych z przygodami Pana Samochodzika, ponieważ nie wyobrażam sobie osoby, która nie zna tego nazwiska. Cofnijcie się w czasie, poczujcie tę przemiłą atmosferę, poszperajcie trochę w przeszłości i rozwiążcie fascynującą zagadkę! Gorąco polecam!

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2015/11/pan-samochodzik-powraca.html

Jedna z wielu książek z serii o Panu Samochodziku, które przeczytałam, i jednocześnie jedna z niewielu, której tytuł zapamiętałam :)

wishjet | 2013-11-11

Sentyment do tej książki posiadam "podwójny". Raz, gdy wspominam ją jako pacholęcą lekturę własną. Dwa, gdy przypominam sobie jak czytałem ją swoim kilkuletnim dzieciom, a one zamiast zasypiać - siadały w łóżeczkach próbując przeniknąć tożsamość Kapitana Nemo.

Jednak obiektywnie rzecz biorąc, książka raczej słaba. W zasadzie brak istotnej "zagadki historycznej". Brak również najfajniejszych harcerzy - owszem, Baśka obecny, ale umówmy się: druh Krogulec nie jest w stanie zastąpić Wiewiórki czy Sokolego Oka.

Razi tania dydaktyka i moralizatorstwo mające na dobrą drogę sprowadzić Czarnego Franka. Swoją drogą, potulnych rzezimieszków mieliśmy za komunistów. (Wyobraźcie sobie współczesnego "byczka", którego można by "nawrócić" obietnicą pracy w rybołówstwie ;).

Plotkując i ujawniając tajemnice alkowy warto zauważyć, że Nienacki o całe dziesięciolecia wyprzedził słynnego Kazimierza 'Kaza' Marcinkiewicza, bowiem Marta "w realu" to odpowiednik współczesnej Isabell, dla której Pan...

Przemek | 2015-03-22
Przeczytana: 22 marca 2015

Uwielbiam wracać do lat dzieciństwa kiedy zaczytywałem się serią "Pana Samochodzika", po latach zauważam "ingerencję władzy" pochwałę dla służb mundurowych, natomiast jako podrostek czytałem z zapartym tchem kolejne historie i nie zwracałem uwagi na wszechobecność indoktrynacji, choć nie wiem czy to nie za mocne słowo? Jak to mówią "taki mamy klimat".Jeśli nie będziesz Drogi Czytelniku na to zwracał uwagi, to książka Cię mile zaskoczy. Łezka mi się w oku kręci gdy przypomnę sobie, jak zarywałem noce, żeby dowiedzieć się jak rozwiąże kolejną zagadkę pan Tomasz.

Tym razem historia toczy się wokół jeziora Jeziorak - przypomina to mi mój pierwszy obóz harcerski, właśnie tam - widzę tę roślinność. Dla mnie książka przewidywalna, ciekawe czy dla młodzieży obecnej będzie jak dla mnie lektury w szkole - muszę przeczytać bo każą, ale nie jest to co lubię najbardziej? Czy też obroni się po mimo blisko półwiecza odkąd została napisana?

Całą seria dla mnie kultowa i na pewno jeszcze nie raz...

dejw | 2013-09-19

Tę książkę przeczytałem po raz pierwszy w wieku 9 lat a potem jeszcze wiele razy do niej wracałem. Moja ulubiona z całej serii.