Wielka wojna z czarną flagą

Cykl: Kaktusy (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
8322205538
Barbara

"Wielka wojna..." Wiktora Zawady opowiada o dalszych losach "Kaktusów z Zielonej ulicy". Miejscem akcji jest Zamość ukazany na tle wydarzeń II wojny światowej. Młodzi bohaterowie na swój dziecinny sposób walczą z niemieckim okupantem. Dynamiczna akcja, świetny humor rozładowujący pełne grozy sytuacje stanowią istotny walor tej powieści.

Jędrek | 2015-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 1970

Czytałem w dzieciństwie i bardzo mi się podobała, chociaż z pewnością nie były to "Kamienie na szaniec", ale jednak można znaleźć wspólny element. Bowiem w obydwu było wiele opisów działań bardzo młodych ludzi - harcerzy przeciwko okupantowi. Jednak tutaj ograniczono się do tych działań, a zwłaszcza konkurowaniu z dziecięcą konkurencją wroga czyli tytułową "Czarną flagą". Trudno mi już dzisiaj weryfikować jakość tego humoru i jakie miał walory wychowawcze, ale fajnie się czytało.

Melba | 2014-02-23

Moje pierwsze (jako dziecka) zetknięcie z tematem wojny w literaturze i bum! rewelacja! Wojenne losy widziane oczami dzieciaków z zamojskiego podwórka, które z tragedią dorosłego świata borykają się na własny, dziecinny sposób. Dziecinny nie znaczy gorszy czy głupszy. Książka bawi i wzrusza, pozwala przeżyć tamte trudne czasy bez zbytniej martyrologii, ale z łezką oku i drżeniem serca. Pokochałam łobuzy z Zielonej ulicy i jeszcze nie raz do nich wrócę :) Polecam!

MaGorEc | 2016-07-15
Na półkach: Z dzieciństwa, Przeczytane
Przeczytana: 1988 rok

Jedna z tych książek, która opowiedziała mi o wojnie, gdy byłem mały. Nie nastraszyła, nie przeraziła - opowiedziała. I kazała myśleć.

Kayunia | 2012-02-10

Jakies 102 lata temu ta ksiazka ubawila mnie po pachy:) Skoro do dzisiaj pamietam, to jednak cos w niej musialo byc.

Jedna z książek, którą czytałam w dzieciństwie z wypiekami na twarzy i pamiętam te emocje do dziś. Dziecięce zabawy z wojną w tle... Kupiłam ostatnio na allegro z myślą o moich synach, może za kilka lat przeczytają.

drozd62 | 2011-08-22

Cała trylogia dla mnie rewelacja. Oczami dziecka wojna była po prostu inna; my mając doświadczenie dorosłych musimy siłą rzeczy inaczej ją dziś odbierać

quaffery | 2016-10-07
Na półkach: Z dzieciństwa, Przeczytane