Inne wydania

To wybitne i nieocenione dzieło, którego fabuła oparta jest na wydarzeniach rzezi ukraińskiej 1768 r., ukazuje konflikt narodowo-społeczny między polską szlachtą a ukraińskimi chłopami. Słowacki przedstawia świat dziwny, tajemniczy i pełen grozy, świat, którym nie kierują żadne racjonalne prawa, ale tajemne znaki i sny prorocze.

książek: 1991
kryptonite | 2012-03-30
Przeczytana: 30 marca 2012

Musiałam przy tym dramacie przez jakiś czas notować najważniejsze fakty, aby zrozumieć, o czym jest historia. Nie dziwię się matce Słowackiego, że miała żal do syna o nadanie głównej bohaterce jej imienia.
Poza tym mnóstwo nawiązań do mistyki poety, filozofii Andrzeja Towiańskiego plus niezwykła historia.

Arek | 2011-11-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Ostre, makabryczne i chwilami przewrotne - Słowacki w najlepszej formie.

Rachelcia | 2014-12-17

Słowacki, jakiego się nie spodziewałam. Poza pierwszym aktem autor nie szczędzi nam makabrycznych i krwawych opisów, działających na wyobraźnię (i nie tylko - nie polecam dla osób ze słabym żołądkiem). Wolę taką odsłonę romantyzmu od ckliwych powiastek o nieszczęśliwej miłości.

prendetevi | 2016-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Dramat warty uwagi, ale nie porywa. Nie zaskoczył mnie, nie przekonał do siebie, trochę "przemęczyłam" ostatnie strony. Osobiście Słowacki zawsze będzie dla mnie w cieniu Mickiewicza.

inkaa2000 | 2011-06-04
Przeczytana: 1998 rok

oj, wieszczowie nasi to w odbiorze są coraz trudniejsi...

AgataMagdalena | 2016-12-06
Przeczytana: 02 grudnia 2016