Nowe życie

Self Publishing
2016-01-01
2016-01-01
romans dramat proza beletrystyka

Nie rozumiem pozytywnych opinii o tej książce. Według mnie nie spełnia żadnego kryterium zaliczenia jej jako wartościującej lektury. Nie mogę też powiedzieć, że przyjemnie się czyta. NIE! To była męka. Wiele błędów, nieracjonalne i nierzeczywiste dialogii (kto mówi "czuję się analogicznie"?),główna bohaterka oprócz pięknego imienia nie reprezentowała sobą nic. Jej postać była niczym pusta, naiwna laleczka. Przykro mi, nie jestem w stanie nazwać tego literaturą i zdecydowanie odradzam.

Książka porusza trudny i ważny temat przemocy domowej. Napisana ciekawie. W związku z tematyką książka momentami bywa ciężka. Ale uważam ją za ważną i poruszającą lekturę.
Niestety książka wydana jest w ten sam sposób jak jej poprzedniczka "Pani męskich umysłów". W "Nowym życiu" na szczęście błędy czy literówki były rzadkością niestety układ strony, wielkość liter czy interlinii nadal poprostu "kluł w oczy". Książka mająca prawie 400 stron przy standardowym druku podejrzewam, że mogłaby mieć ich około 100-150.
Jednakże książkę ostatecznie oceniam pozytywnie 7/10 pkt :)

Tytuł : Nowe Życie
Autor: Anna Mytyk
Wydawnictwo Wydanie własne
Ocena 8/10

Poniżanie, Zemsta, Pożądanie, Obsesja.
To pierwsze słowa, które przychodzą mi na myśl, gdy mam opisać tę książkę.
Fabuła opowiada o życiu Amandy, Igora i Radosława, czyli głównych bohaterów tej książki. Dwoje mężczyzn i jedna kobieta. Co z tego wyniknie? Losy wszystkich postaci są ze sobą poplątane i idealnie przeplatane.

Radosław jest bogatym biznesmenem, która ma wszystko, czego zapragnie. Prowadzi własną firmę. Ma dom i gosposię Joasię, jednak brak mu u boku kobiety. Czy nagłe spotkanie Amandy sprawi, że zakocha się na amen?
Czy stać go na pomoc kompletnie obcej kobiety i czy Emilia nie postara się namieszać mu życia, które sobie ułożył? I jaką rolę odegra tu siostra mężczyzny - Edyta? Od zawsze wychowują się razem, pozbawieni ojca i matki..

Amanda nie ma lekko w życiu od samego początku. Od małego boryka się z alkoholizmem ojca, kłótniami rodziców i płaczem matki po nocach. Po uwolnieniu się z domu zastanawia się, czy dobrzy mężowie w ogóle istnieją i czy ona takiego znajdzie. Jednak po kilku latach okazuje się, że trafiła na takiego samego męża, jak jej matka - pijaka, który jest zdolny tylko do przemocy domowej i to na kobiecie jego życia. Amanda bardzo cierpi, jednak nie umie odejść. Paraliżuje ją strach przed zemstą, do jakiej byłby zdolny jej małżonek. Czy w wyniku różnych wydarzeń, kobieta będzie w stanie zamknąć toksyczne małżeństwo i zacząć życie na nowo?

Igor jest mężem Amandy. To typ zazdrośnika i awanturnika. Po alkoholu bije żonę, jednak zawsze tłumaczy sobie, że już ostatni raz traktuje ją jak własną własność. Niestety ten 'ostatni raz' trwa już kilka lat. Mężczyzna jest niepoczytalny i zdolny nawet do porwania i gwałtu na własnej żonie, jeśli ta mu się sprzeciwi. Kobieta zawsze mu wybacza i udaje, że nie stało się nic złego, więc Igor czuje się bezkarny. Wyrobił sobie własną definicję miłości i jej się trzyma.

Losy powyżej opisanych bohaterów zamykają się w jedną całość. Książka bardzo dobrze opisuje zależności i perypetie postaci. Czyta się szybko i przyjemnie, bo autorka używa prostego, zrozumiałego dla wszystkich języka. Czytając - pomału zagłębiasz się w życiowe historie każdego z bohaterów. Chcesz wiedzieć o nich więcej i więcej.. Polecam każdemu, kto lubi dramatyzm, połączony z historiami miłosnymi, bo ta książka jest idealnym tego połączeniem.

Ps Dzięki Uprzejmości Autorki mogła przeczytać treść książki w formie e-booka
Ps 2 od dziś będą numerowane recenzje książek przeczytanych w tym roku

Tytuł : Nowe Życie
Autor: Anna Mytyk
Wydawnictwo Wydanie własne
Ocena 8/10

Poniżanie, Zemsta, Pożądanie, Obsesja.
To pierwsze słowa, które przychodzą mi na myśl, gdy mam opisać tę książkę.

„Nowe życie” Anny Mytyk to książka, o której słyszałam wiele pozytywnych opinii. W związku z tym i ja postanowiłam sięgnąć po tę powieść, jednak nie spełniła ona moich oczekiwań względem niej.

Główną bohaterką jest Amanda, która jako mała dziewczynka doświadczyła przemocy domowej. Kiedy wychodzi za mąż ma nadzieję na lepsze życie. Jednak po kilku latach małżeństwa, jej mąż okazuje się być katem, nadużywającym alkoholu i bijącym żonę. Kobieta przeżywa koszmar. W trakcie kolejnej awantury nie wytrzymuje i wybiega na ulicę. Tam wpada na mężczyznę, który podaje jej pomocną dłoń, a między tym dwojgiem rodzi się uczucie. Los bywa jednak przewrotny… Jak dalej potoczą się losy Amandy i Radka?

„Nowe życie” to powieść, która porusza ważny temat, jakim jest kwestia przemocy domowej. Ofiary najczęściej, bojąc się reakcji otoczenia milczą przez wiele lat, chroniąc swojego oprawcę. Jeśli autorka rozbudowałaby ten wątek z pewnością mogłaby powstać dobra powieść obyczajowa. Jeśli zaś chodzi o erotyk, to książka w ogóle do mnie nie przemawia. Opisy scen erotycznych są płytkie i nie wywołują żadnych emocji w czytelniku. Nie czuć w nich pożądania, czy też namiętności. Tak naprawdę mam wrażenie, że są one tutaj zbędne.

Akcja powieści jest monotonna, a niektóre wątki mało rozbudowane. Niewiele dowiadujemy się także o głównych bohaterach powieści, o ich uczuciach, przeżyciach, czy emocjach. Brakuje w niej także realizmu. Bowiem jaka kobieta po tak traumatycznych przeżyciach, jakich doświadczała ze strony męża, rzuca się od razu w ramiona kolejnego mężczyzny. Język jest prosty, co powoduje, że książkę czyta się dosyć szybko.

Skład i łamanie znajdują się w opłakanym stanie. Pierwszy raz spotykam się z książką, która posiada tak dużą czcionkę, chyba, że chodzi o bajki dla dzieci. Do tego przeogromne marginesy oraz wielkie odstępy pomiędzy tekstem. Jeśli chodzi o korektę występują tutaj liczne błędy oraz literówki. Nie wspominając już o nieodpowiedniej numeracji rozdziałów.

Z pewnością atutem powieści jest jej okładka, przedstawiająca serce na dłoniach. Myślę, że to właśnie ona skłoniła mnie do sięgnięcia po tę książkę.

Podsumowując „Nowe życie” to powieść, która nie spełniła moich oczekiwań względem niej. Jedynym jej plusem jest problematyka jaką porusza, a więc temat przemocy domowej.

Książkę miałam okazję przeczytać w ramach book tour zorganizowanego przez Olę ze Stan Zaczytany za co dziękuję.

ksiazkowyswiatmoniki.blogspot.com

Książka Anny Mytyk "Nowe życie" dotyka ważnego problemu przemocy domowej. Autorka pokazuje historię Amandy, której udało się wyswobodzić z rąk oprawcy
- męża i szukać odpowiedzi na radzenie sobie z piętnem ofiary. Anna Mytyk pokazuje emocje trudne ale niesamowicie potrzebne i powszechne w dzisiejszych czasach.

...

Na półkach: , , , , , ,

Do tej pory czytałam same pozytywne recenzje na temat Nowego życia autorstwa Anny Mytyk. Nastawiłam się więc na co najmniej dobrą książkę… Rzeczywistość zweryfikowała to bardzo szybko…

Amanda nie miała łatwego życia. Jej dzieciństwo to wspomnienia pijanego ojca i zapłakanej matki. Jako dorosła kobieta, spotyka na swojej drodze Igora, który miał być dla niej furtką do lepszego życia, dalekiego od tego, co pamiętała z lat dziecięcych. Niestety los bywa przewrotny i lubi powtarzać pewne schematy… Po kilku latach udanego małżeństwa jej życie przeistacza się w koszmar. Mąż popada w alkoholizm, terroryzuje Amandę, bije ją i nią poniewiera. Do tej pory pełna życia młoda kobieta staje się ofiarą…
Po jednej z kolejnych awantur, Amanda wybiega na ulicę cała roztrzęsiona… zastanawia się co zrobić… i nagle BUM… na jej drodze staje mężczyzna, który odmienia jej życie o 180 stopni… powstaje między nimi niezwykła więź… i oboje zatracają się w pożądaniu i miłości… Ale to dopiero początek krętej i wyboistej drogi Amandy… Jak potoczą się jej losy? Jak będzie wyglądało to jej nowe życie?

Dawno już nie miałam okazji czytać tak źle skonstruowanej książki. Skład i łamanie położyło ją całkowicie. Dodatkowo czcionka… w życiu większej nie widziałam. Gdyby autorka pokusiła się o zmniejszenie jej i marginesów… wyglądałoby to wyglądać porządnie. Ponadto, pomijam błędy w numeracji rozdziałów (!),w tekście pełno jest błędów stylistycznych, masa powtórzeń… Całkowity chaos jeśli chodzi o odbiór lektury. Oczywiście w moim odczuciu.

Podarowałabym sobie również sceny miłosnych uniesień, które nijak mi do tej historii nie pasowały. Gdyby autorka skupiła się na samej przemocy w rodzinie, dopracowała temat, mogłaby być z tego dobra obyczajówka… ba! nawet bardzo dobra.

Do niektórych dialogów również bym się przyczepiła, bo albo niewiele wnosiły do historii, albo miało się wrażenie, że są zwyczajnie absurdalne…
To tyle o minusach.

Na plus… Pochwalić trzeba zwrócenie uwagi na przemoc domową. Temat trudny, rzec można ciężki. Autorka w ciekawy sposób próbowała pociągnąć tą cześć fabuły, która przy mocniejszym dopracowaniu i rozbudowaniu, byłaby zadatkiem na kawałek dobrej lektury.
W książce znajdziecie kilka zwrotów akcji. Czy przewidywalnych, czy nie – ocenić musicie sami… Według mnie, gdyby nie one, książka poległaby całkowicie…
Podobała mi się również scena kolacji Amandy i jej wybawiciela – wielkiej miłości. Subtelna, powiedziałabym urocza… Oraz zakończenie… Choć czułam, że takie ono będzie, nie byłam rozczarowana… Piękne zakończenie…

Tak więc, jeśli chcecie wiedzieć jak potoczą się losy Amandy, jak będzie wyglądało jej Nowe życie… Sięgnijcie po tę książkę…
Od siebie dodałabym jeszcze to, że mając w przyszłości okazję sięgnąć po inne książki tej autorki, z pewnością to zrobię… z czystej ciekawości odnoście ewentualnej poprawy jej warsztatu…

Życie nie zawsze pisze przyjemne scenariusze.

Dla Amandy małżeństwo stało się bramą do czarnego świata, pełnego bólu. Jej mąż Igor, po utracie pracy zaczął znęcać się nad kobietą nie tylko fizycznie, ale również za pomocą słów. Horror w którym Amanda mocno oberwała od męża i wyzywana była od marnych i niczego niewartych istot trwał już dwa lata.

Pewnego dnia po takiej jatce kobieta wychodzi z domu, by spacerując ulżyć sobie w cierpieniu. Przypadkowo wpada na faceta, przystojnego i bogatego biznesmena. Idzie z nim na kawę, a ten obiecuje jej, że jej pomoże. Zaczynają się spotykać a po kilku dniach Amanda wyprowadza się od Igora i zamieszkuj z nowym facetem, Radkiem.
Od tamtej pory rozkwitła, stała się wartościową w swych oczach kobietą. Oczywiście również w oczach Radka jest piękna. Ale Radkowi prócz pomocy i litości jaką okazał, nie są potrzebne uczucia. Może poza jednym. Interesuje go seks z Amandą.
Amanda w parku poznaje młodą dziewczynę, która zdaje się podzielać jej losy. Kobieta chce jej pomóc i wyciągnąć do niej pomocną dłoń, tak jak zrobił to kiedyś Radek. Emilia zamiast wdzięczności okazuje przesadne zainteresowanie biznesmenem, który w ramach pomocy staje się jej szefem.
Na domiar złego, Igor prześladuje Amandę, próbuje ją przepraszać i namawia na rozmowę w ich mieszkaniu. Podczas spotkania brutalnie gwałci żonę.
Amanda powoli dochodzi do siebie, gdy za pomocą psychologa skleja swoje życie, okazuje się, że jest w ciąży. Bardzo się cieszy i ma nadzieję, że Radek również będzie dzielił z nią euforię. Zamiast tego mężczyzna wyjawia jej, że jest bezpłodny...

Jak potoczy się życie Amandy? Czy wygra obietnica złożona na ślubie? Amanda ma prawo do usunięcia ciąży. Jaką decyzję podejmie? Czy Emilia będzie w stanie zniszczyć miłość Amandy i Radka?

Czytając książkę miałam wiele ambiwalentnych myśli. Z jednej strony powieść porusza wiele ważnych tematów jak przemoc wobec kobiet, gwałt, pokoleniowe przyzwolenie do cierpienia.
Z drugiej strony to bardzo śliskie romansidło. Opiera się na niezbyt wysublimowanej fabule, nikły psychologizm charakterów, a miłość fizyczna dość mocno nakreślona. Nasuwa mi się myśl, czy ci bohaterowie są tylko marionetkami w rękach autorki.

Moja ocena jest również związana z edycją książki. Rozumiem, że to self-publishing, ale książka jest tak źle skonstruowana, że nie wiem czy nawet byłabym w stanie przyjąć takie wypracowanie od ucznia.
Strona tytułowa znumerowana, błędy w numeracji, Czcionka wielka jak dla niewidomych, marginesy olbrzymie. Na stronie uwierzcie mi lub nie mieści się maksymalnie 6-7 zdań! Ja wiem, że Andrzejewski napisał dzieło jednozdaniowe, ale tu naprawdę przyprawia drżenie serca jak wiele miejsca na świetną fabułę się marnuje.
Brak twardego enter po zakończonym rozdziale powoduje, że nagłówki rozdziałów wędrują w cały świat.
Dawno nie widziałam tak edytorsko spieprzonej książki. Ma ona 385 stron, a po właściwym formatowaniu sądzę, że miałaby ok. 50-60. Do tego stopnia, że przeczytałam ją przy filiżance kawy na tarasie, a moja mama zamieniła się w słup soli, gdy oznajmiłam, że już przeczytałam, podczas gdy ona nie doszła nawet do połowy numeru "Olivii".
Współczuję też dziewczynom, które objęły blogowy patronat. Ja nie wiem czy byłabym w stanie przełknąć taki łyk goryczy podpisany własną nazwą.

Życie nie zawsze pisze przyjemne scenariusze.

Pewnego dnia po takiej...

Gdy Amanda wykonuje krok na przód, gdy próbuje wyrwać się z pułapki w jakiej się znalazła odnajduje księcia z bajki, który wyciąga pomocną dłoń. Życie jednak to nie bajka, przed Amandą jeszcze wiele trudnych chwil. Gdy ulega mężowi, gdy chce widzieć w nim mężczyznę w którym się zakochała omal nie dochodzi do tragedii, ratuje ją sąsiadka która nie bała się zawiadomić policji.
Książkę mimo poważnego wątku czyta się szybko. Mam nadzieję że po takiej lekturze nie będziemy obojętni na ludzką krzywdę i że chociaż jedna ofiara przemocy domowej nie będzie się bała prosić o pomoc.

Temat poruszony w książce jest ważny społecznie, ale najczęściej omijamy szerokim łukiem ofiary jeśli znajdziemy się w pobliżu. Do czasu aż nie stanie się tragedia nikt nic nie widzi i nie słyszy. Bohaterka jest regularnie bita przez męża, oczywiście on przedtem taki nie był, to alkohol tak na niego działa, to przez problemy w pracy - wymówek i usprawiedliwień jest wiele....

Jak już pewnie zdążyliście zauważyć jest to kolejna książka, jaką przeczytałam w ostatnim czasie w ramach akcji Book tour. Tym razem jest to akcja organizowana przez Olę ze Stanu Zaczytanego, którą pewnie większość z Was kojarzy doskonale.

Życie Amandy nigdy nie było usłane różami. Dzieciństwo i nastoletnie lata spędziła z patologicznym ojcem u boku, przez którego zarówno ona, jak i jej matka popadły w głęboką depresję. Dziewczyna od zawsze obiecywała sobie, że jej dorosłe życie będzie wyglądało o niebo lepiej niż to, które dotychczas przeżywa. Los jednak miał dla niej nieco inne plany. Młoda kobieta poznaje czarującego i szaleńczo ambitnego mężczyznę, z którym postanawia związać się na całe życie. Sęk w tym, że bańka mydlana pęka dość szybko, a problemy nawarstwiają się z każdym nowym dniem... Czy Amanda będzie w stanie przeciwstawić się losowi i ułożyć sobie nowe, lepsze życie?

Zacznę od tego, że po raz kolejny nie wiedziałam zupełnie, czego mogę spodziewać się po książce. Co prawda opis znajdujący się na tylnej okładce coś mi tam sugerował, jednakże sami wiecie, jak to jest z tego typu opisami - nie zawsze oddają one sens całej lektury. Tym razem jednak opis był doskonały, bowiem niemalże od pierwszych stron książki udało mi się przenieść w ten nieco tajemniczy i bardzo ciekawy świat głównej bohaterki, Amandy, który tak, jak sugerował wspomniany opis, nie był kolorowy.
Niewątpliwie temat alkoholizmu i ogólnej patologii jest ciężki,jednakże dzięki temu, że autorka podeszła do niego w niesamowicie subtelny sposób, historia młodej kobiety w żaden sposób nie przytłacza czytelnika, co uważam za główny plus tej książki. Dodatkowym atutem tej pozycji jest lekki i bardzo przejrzysty język, jakim posługuje się autorka, dzięki czemu powieść tę czyta się naprawdę szybko i co najważniejsze, z ogromnym zaciekawieniem.

Przyznam również szczerze, że zawsze podchodzę z ogromną rezerwą do wszelkich publikacji z tzw. Self-Publishing, bowiem jak sami pewnie wiecie, często takie pozycje nie są odpowiednio zredagowane i dobrze napisane. Tym razem jednak, naprawdę szczerze od serca mogę napisać, że książka na pewno (co zresztą jest zaznaczone na początku) przeszła korektę i to widać, gdyż nie znalazłam żadnego znaczącego błędu, no może jedynie poza pomyleniem numerowania rozdziałów, jednakże fakt ten nie ma żadnego znaczenia jeśli chodzi o ogół treści. Co ważne, samo wydanie powieści również zasługuje na uwagę. Zarówno piękna okładka, jak i duża, ułatwiająca czytanie czcionka to kolejne zalety tejże pozycji.

"Nowe życie", ze względu na swój temat nie jest lekturą lekką i przyjemną, jednakże zasługuje na uwagę niemalże każdego z nas, bowiem o takich sprawach, jak alkoholizm i wszelkie problemy z nim związane nie powinny być tematem tabu. Polecam zatem tę książkę każdemu z Was i mam wielką nadzieję, że tak jak i mnie przypadnie Wam ona do gustu.

• Przeczytane w 2016 roku
  • Polscy autorzy