Ewa jutra

Okładka książki Ewa jutra Auguste de Villiers de L'Isle-Adam
Okładka książki Ewa jutra
Auguste de Villiers de L'Isle-Adam Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Światowa literatura piękna
376 str. 6 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Proza Światowa
Tytuł oryginału:
L ' Eve future
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2015-12-10
Data 1. wyd. pol.:
2015-12-10
Liczba stron:
376
Czas czytania
6 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364822315
Tłumacz:
Ryszard Engelking
Tagi:
kobieta symbolizm filozofia
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura francuska Guillaume Apollinaire, Honoré de Balzac, Jacques Cazotte, Anatole France, Théophile Gautier, Prosper Mérimée, Charles Nodier, Jules Barbey d'Aurevilly, Guy de Maupassant, Gérard de Nerval, Auguste de Villiers de L'Isle-Adam
Ocena 6,9
Opowieści nies... Guillaume Apollinai...
Okładka książki Wielka księga strachu Gustavo Adolfo Bécquer, Catherine Crowe, Charles Dickens, Eugene Field, William Hope Hodgson, Joseph Sheridan Le Fanu, H.P. Lovecraft, Edgar Allan Poe, John William Polidori, Robert Louis Stevenson, Edward Lucas White, Guy de Maupassant, Gérard de Nerval, Auguste de Villiers de L'Isle-Adam
Ocena 6,9
Wielka księga ... Gustavo Adolfo Bécq...
Okładka książki Maska śmierci : opowieści niezwykłe tom I Frédéric Boutet, Krzysztof Maciej Choule, Hanns Heinz Ewers, Edgar Allan Poe, Auguste de Villiers de L'Isle-Adam
Ocena 7,3
Maska śmierci ... Frédéric Boutet, Kr...
Okładka książki Francuskie opowiadania o miłości Honoré de Balzac, Alphonse Daudet, Gustave Flaubert, Anatole France, Théophile Gautier, Prosper Mérimée, Charles Nodier, Stendhal, Jules Valles, Emil Zola, François-René de Chateaubriand, Guy de Maupassant, Alfred de Musset, Auguste de Villiers de L'Isle-Adam
Ocena 7,2
Francuskie opo... Honoré de Balzac, A...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
276
43

Na półkach:

Specyficzna książka, w okresie symbolizmu i z poziomu tematu jaki dotyczył wydaje się być bardzo postępową powieścią. Jest to jedna z pierwszych powieści science-fiction, ukazanie kobiety-robota, dostosowanego do wymagań mężczyzn. Mimo postępowego nurtu, dużo tam krytycznych i skrajnych opisów dotyczących "ogółu" psychologicznego kobiet. Można tu przytoczyć mikro fragment: "Kobieta myśli zachciankami, a jej "sądy" to opinie mężczyzny, który akurat ją pociąga".
Z perspektywy nieświadomego czytelnika, sugerującego się tylko opisem na okładce, można doznać dużego zaskoczenia zawartością tego "dzieła".

Specyficzna książka, w okresie symbolizmu i z poziomu tematu jaki dotyczył wydaje się być bardzo postępową powieścią. Jest to jedna z pierwszych powieści science-fiction, ukazanie kobiety-robota, dostosowanego do wymagań mężczyzn. Mimo postępowego nurtu, dużo tam krytycznych i skrajnych opisów dotyczących "ogółu" psychologicznego kobiet. Można tu przytoczyć mikro fragment:...

więcej Pokaż mimo to

avatar
815
804

Na półkach: , , , ,

Trudno mi ocenić tę powieść. Czy to tekst o ultymatywnym spełnieniu sexualnych marzeń mężczyzny? O skonstruowaniu idealnej partnerki dla pewnego angielskiego hrabiego, zdegustowanego duchowym prostactwem jego przepięknego obiektu adoracji, beznadziejnie próżnej i pazernej śpiewaczki Alicji Clary? Całe akapity „Ewy jutra” to wypowiedzi mizoginiczne najczystszej wody, z których dowiedziałem się, że kobiety to w rzeczywistości stworzenia niższego rzędu, należące do innego gatunku niż mężczyźni. Aż wstyd było czasami czytać.

Książka ma swoje lata, powstała w 1886 roku. Ten fakt trochę relatywuje fatalne wrażenie, jakie sprawia ten tekst dzisiaj. Inne czasy, inna wrażliwość i zapatrywania. Chciałbym dlatego, mimo wszystko, skoncentrować się na pozytywach „Ewy jutra”, tym bardziej, że jest ich sporo.

Villiers de l'Isle-Adam zastosował ciekawy zabieg literacki, wybierając autentycznie istniejącą (i to w czasie pisania „Ewy jutra”!) postać na jednego z głównych protagonistów swojej powieści: Thomasa Alvę Edisona, jednego z najsłynniejszych wynalazców wszechczasów. Czarodziej z Menlo Park gra rolę pokrewną Mefistofelesowi z „Fausta” Goethego. Nie pragnie on wprawdzie duszy hrabiego Ewalda, ale proponuje mu zastąpienie „dołującej” narzeczonej przez kobiecego androida (ten wyraz użyto tutaj po raz pierwszy w historii w jego nowoczesnym znaczeniu, czyli jako nazwę dla człekokształtnego robota),argumentując, że „jeśli nasi bogowie i nasze nadzieje to nic innego, jak naukowe fenomeny, to trzeba przyznać, że nasza miłość jest tak samo naukowa.” Edison to zatem Lucyfer, który przyniósł ludziom światło w postaci elektryfikacji i jest tutaj nowoczesnym Prometeuszem. A jeśli przypomnimy sobie, że pełny tytuł słynnej powieści Mary Shelley brzmi „Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz“, to nawiązania do tego pierwszego dzieła science fiction będą bardzo oczywiste: Tylko nauka i jej narzędzia są w stanie powtórzyć dzieło boskiej kreacji. A tam, gdzie profesor Frankenstein stworzył ułomnego potwora, Thomas Edison konstruuje kobietę idealną.

Autor poświęcił androidowi sporo miejsca. Szczegółowo opisał zasady jego konstrukcji, które dzisiaj, po przeszło 130-tu latach, trącą oczywiście myszką. Francuz wykazał się jednak znakomitą intuicją, postulując konieczność wyposażenia automatu w sztuczną pamięć oraz mechanizmy odczytywania zachowanych w niej informacji. Hadaly (tak nazwał androida) przypomina obleczoną w żywą tkankę kobietę-robota z filmu „Metropolis”.

Hrabia Ewald obserwuje z fascynacją proces kreacji sztucznej kobiety. Efekt końcowy pracy Edisona jest piorunujący – Ewald nie jest w stanie odróżnić oryginału od kopii. Co więcej, Hadaly jest tą lepszą, tą perfekcyjną wersją kobiety dla Ewalda idealnej. Dlatego Anglik świadomie obiera automat na przyszłą partnerkę.

Być może w tym aspekcie właśnie „Ewa jutra” jest prekursorska. Villiers de l'Isle-Adam zwrócił jako jeden z pierwszych uwagę na fakt, że zdobycze nauki i techniki mogą spowodować, że człowiek podejmnie świadomie decyzję o odrzuceniu otaczającej go rzeczywistości (dzisiaj mówimy już o „realu”) na korzyść światów alternatywnych, czyli dzisiejszego „virtualu”. I, miast szukać raju, skonstruuje jego dopasowaną do indywidualnych potrzeb wersję, w której zamieszka.

Trudno mi ocenić tę powieść. Czy to tekst o ultymatywnym spełnieniu sexualnych marzeń mężczyzny? O skonstruowaniu idealnej partnerki dla pewnego angielskiego hrabiego, zdegustowanego duchowym prostactwem jego przepięknego obiektu adoracji, beznadziejnie próżnej i pazernej śpiewaczki Alicji Clary? Całe akapity „Ewy jutra” to wypowiedzi mizoginiczne najczystszej wody, z...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
8154
258

Na półkach: , ,

Śmierdzi mizoginią

Śmierdzi mizoginią

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    80
  • Przeczytane
    28
  • Posiadam
    11
  • Chcę w prezencie
    2
  • Fantastyka
    2
  • Literatura francuska
    2
  • 2016
    1
  • Literatura piękna
    1
  • 2021
    1
  • Uwaga! śmierdzi!
    1

Cytaty

Więcej
Auguste de Villiers de L'Isle-Adam Ewa jutra Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także