Historia uwodzenia

Forforelsen: en kulturhistorie
historia uwodzenia
historia
elfijka

Książka z zakresu popularnej historii obyczajów przedstawia zjawisko kulturowe, jakim jest uwodzenie przez pryzmat najsłynniejszych uwodzicieli w dziejach: Don Juana, Casanovy, markiza de Sade i Valmonta, bohatera "Niebezpiecznych związków" Cloderlosa do Lacloisa. Publikacja opatrzona ilustracjami ze względu na erudycję przeznaczona dla szerokiego kręgu czytelników.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/

Linda | 2016-08-31

Interesuje mnie historia, w tym różne aspekty i zawirowania dziejowe jak i obyczaje, kultura i sztuka danego okresu. Chętnie więc sięgam po książki, które przybliżają ciekawe zjawiska z przeszłości, tłumaczą pewne wydarzenia oraz wyjaśniają ich następstwa. Dlatego też zaintrygowana tytułem "Historia uwodzenia" sięgnęłam po nią, okazało się jednak, że tytuł nieco odbiega od treści.

Nastawiłam się na ciekawe przykłady z historii świata, obyczajowe zawirowania epok, ale Knut Stene-Johansen w swojej książce skupia się na niewielkim odcinku dziejowym i jednej, co prawda bardzo ważnej ideologii. Libertynizm, można to łatwo wyczuć podczas lektury, to postawa, której autor jest dość przychylny, stanowi główny punkt zaczepienia dla sztuki uwodzenia. Wytrawny libertyn to człowiek, który umiejętność tę opanował do perfekcji, zwodząc niewinne ofiary i doprowadzając do ich niechybnej zguby.

"Historia uwodzenia" przede wszystkim przybliża nam kilka znaczących, zarówno w historii, jak i...

Marta Zagrajek | 2015-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2015

Wielu z nas jest przekonanych, że o uwodzeniu wie wszystko. Niektórzy mogą mieć naturalny dryg do tego, niemniej jednak ciągle wiele technik, wiele pomysłów i możliwości pozostaje nieodgadnionych. Jeśli już wyjdziemy z założenia, że każdy człowiek jest inny i absolutnie nie podziała na każdego dokładnie to samo, jesteśmy już w punkcie wyjścia, od którego możemy zgłębiać sztukę uwodzenia. Kto powiedział, że uwodzić trzeba wiele osób, nieprawdaż?

Jeśli chcecie książki porywającej, zanurzającej w głębi pożądania przywoływanych bohaterów i ukazującej szerokie ujęcie sztuki uwodzenia to nie bierzcie pod uwagę "Historii uwodzenia" Knut Stene-Johansen. Ta książka to bardziej biografia kilku uwodzicieli okraszona dużą dawką wolnościowych sloganów. Być może niepotrzebnie nastawiłam się na przeczytanie czegoś w stylu lekkiej lektury o umiejętnościach uwodzenia, bo srodze się zawiodłam na tej książce w takim kontekście.

Knut Stene-Johansen lekkiego stylu z pewnością nie ma. Choć książkę da...

Paula | 2013-12-06
Przeczytana: 27 listopada 2013