Historia uwodzenia

Bellona
2013-10-17
2013-10-17
Karolina Breś
Historia uwodzenie miłość relacje społeczne mentalność

Interesuje mnie historia, w tym różne aspekty i zawirowania dziejowe jak i obyczaje, kultura i sztuka danego okresu. Chętnie więc sięgam po książki, które przybliżają ciekawe zjawiska z przeszłości, tłumaczą pewne wydarzenia oraz wyjaśniają ich następstwa. Dlatego też zaintrygowana tytułem "Historia uwodzenia" sięgnęłam po nią, okazało się jednak, że tytuł nieco odbiega od treści.

Nastawiłam się na ciekawe przykłady z historii świata, obyczajowe zawirowania epok, ale Knut Stene-Johansen w swojej książce skupia się na niewielkim odcinku dziejowym i jednej, co prawda bardzo ważnej ideologii. Libertynizm, można to łatwo wyczuć podczas lektury, to postawa, której autor jest dość przychylny, stanowi główny punkt zaczepienia dla sztuki uwodzenia. Wytrawny libertyn to człowiek, który umiejętność tę opanował do perfekcji, zwodząc niewinne ofiary i doprowadzając do ich niechybnej zguby.

"Historia uwodzenia" przede wszystkim przybliża nam kilka znaczących, zarówno w historii, jak i literaturze nazwisk największych zdobywców serc i cnót niewieścich.Mamy tutaj Cyrano de Bergerac: pisarza, który sławę swą zyskał nie tyle przez swoje filozoficzne wywody, co bardziej przez pewien charakterystyczny szczegół swojego wyglądu.Jest również Don Juan, tajemniczy i nieco tragiczny uwodziciel czy przepełniony okrutną pasją markiz de Sade. Każdy z tych męskich typów jest opisany, przytoczono także wiele przykładów z literatury czy muzyki, które pomogły ukształtować ich legendy, nadać im formy, które znamy do dziś.

Wielu z nas jest przekonanych, że o uwodzeniu wie wszystko. Niektórzy mogą mieć naturalny dryg do tego, niemniej jednak ciągle wiele technik, wiele pomysłów i możliwości pozostaje nieodgadnionych. Jeśli już wyjdziemy z założenia, że każdy człowiek jest inny i absolutnie nie podziała na każdego dokładnie to samo, jesteśmy już w punkcie wyjścia, od którego możemy zgłębiać sztukę uwodzenia. Kto powiedział, że uwodzić trzeba wiele osób, nieprawdaż?

Jeśli chcecie książki porywającej, zanurzającej w głębi pożądania przywoływanych bohaterów i ukazującej szerokie ujęcie sztuki uwodzenia to nie bierzcie pod uwagę "Historii uwodzenia" Knut Stene-Johansen. Ta książka to bardziej biografia kilku uwodzicieli okraszona dużą dawką wolnościowych sloganów. Być może niepotrzebnie nastawiłam się na przeczytanie czegoś w stylu lekkiej lektury o umiejętnościach uwodzenia, bo srodze się zawiodłam na tej książce w takim kontekście.

Knut Stene-Johansen lekkiego stylu z pewnością nie ma. Choć książkę da się przeczytać i to dość szybko, to jednak mimo tematyki, która mogłaby jej zapewnić ową lekkość, Czytelnik drąży i męczy tę pozycję. Nie dajcie się zwieść okładce, ta książka nadaje się bardziej dla osób zafascynowanych wolnościowym aspektem sztuki uwodzenia i faktami z życia gwiazd tego aspektu, niż dla tych, którzy oczekiwali fascynującej opowieści o tym trudnym kunszcie.

Wiele tłumaczy fakt, że autor jest norweskim profesorem literatury, szczególnie zainteresowanym francuskim dorobkiem w tej dziedzinie. Idealna pozycja dla osób piszących prace wszelkiego typu, gdy potrzebują drogocennej pozycji wzbogacającej bibliografię. Trzeba bowiem przyznać, że wybór uwodzicieli jest trafny, a ich życie bogate w skandale i problemy z prawem. Jeśli podejdziemy do tej książki jak do ciekawej rozprawy naukowej na temat uwodzicieli to mamy ogromną szansę na intrygującą lekturę. Nawet układ sugeruje bardziej rozprawę doktorską niż książkę popularnonaukową i w takiej oprawie sprawdzi się znakomicie.

Podsumowując, jeśli za tę tematykę zabrałaby się Mary Roach czy Amy Stewart, jestem przekonana, że wyszłaby porywająca lektura przynosząca nawet rumieńce wstydu. A tak, cóż, wyszło bardziej naukowo niż popularnie, co nie czyni jej złą pozycją.

• Mój księgozbiór
  • Zrecenzowane
  • Seks
  • Literatura niebeletrystyczna
  • Przeczytane 2013
  • Pażdziernik 2015

Dodaj cytat z książki Historia uwodzenia