Pokój

Okładka książki Pokój
Emma Donoghue Wydawnictwo: Sonia Draga Ekranizacje: Pokój (2016) literatura piękna
408 str. 6 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Room
Wydawnictwo:
Sonia Draga
Data wydania:
2016-01-27
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Data 1. wydania:
2011-01-07
Liczba stron:
408
Czas czytania
6 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379996858
Tłumacz:
Ewa Borówka
Ekranizacje:
Pokój (2016)
Tagi:
Ewa Borówka powieść psychologiczna dramat obyczaj
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Świat w pokoiku



2003 125 31

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
3631 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
15448
2030

Na półkach: ,

Niedługo do kin wchodzi ekranizacja tego thrillera. Historii z życia wziętych o wieloletnim uwięzieniu w domu/szopie/piwnicy jakiegoś szaleńca wydano już wiele, w tym relację Natashy Kempusch. Dziwi mnie, że tym razem pisarka zdecydowała się na sięgnięcie po ten dość ograny motyw. Może zbeletryzowanie tego wątku mogłoby się czymś wyróżnić wśród innych powieści?
Jednak gdy już otworzyłam książkę, zauważyłam pewne novum. Otóż narratorem jest pięcioletni Jack, który razem z matką zamieszkuje w Pokoju. Opisuje swoją rzeczywistość tego małego kosmosu. Jakiś mężczyzna, zwany przez matkę chłopca Starym Nickiem, jest jedynym łącznikiem ze światem zewnętrznym, ale żeby jego podopieczni mu nie uciekli, założył mechanizm z zamkiem szyfrowym. Od urodzenia chłopca, który zresztą przyszedł na świat w tym pokoju, są oni jego więźniami. Matka wychowuje jacka najlepiej jak umie, wymyśla mu coraz to nowe gry, zabawy, stwarza listę zakazów i nakazów, jednocześnie broniąc synka przed zakusami Nicka. Gdy ten jest nie w humorze, wykorzystuje seksualnie matkę chłopca. Poznajemy klaustrofobiczny świat małych rytuałów, radości,ale potem akcja nabiera tempa gdy matka z synem knują intrygę, by się wydostać spod władzy szaleńca. Jack zachwyca przytomnością umysłu, inteligencją oraz tym, w jaki sposób porządkuje swój świat. Na szczęście misterny plan udaje się szczęśliwie przeprowadzić. Oswajanie się chłopca ze światem zewnętrznym, funkcjonowaniem społeczeństwa, wzorcami postępowania jeśli chodzi o relacje z innymi ludźmi to najciekawszy zwrot akcji w książce. Przejmujący obraz zniewolenia, ubezwłasnowolnienia , wypaczonego dzieciństwa. Jack nie może stykać się z światem zewnętrznym, bo do tej pory chowany był w sterylnej atmosferze. Matka od lat była faszerowana lekami na uspokojenie, więc i u niej proces adaptacji jest zakłócony. Atmosfera opresji, duszności, klaustrofobii, ograniczenia została po mistrzowsku wykreowana. Czytelnik ma też wgląd w psychikę małoletniego narratora, jego język wypowiedzi jest świetnie skonstruowany, tłumaczy jego widzenie otoczenia i sytuacji, w którejś się znalazł. Lektura tak wciągająca, że nie sposób
się oderwać. Można też ją wielorako interpretować, jako studium miłości, poświęcenia matki, nienawiści, opresji, niewolnictwa, przywiązania do otoczenia. Więzów, które nas ograniczają i nie pozwalają na autonomię, eksplorację własnych możliwości. Alegorycznie to opowieść o dorastaniu, buncie wobec autorytetów i instytucji.

Niedługo do kin wchodzi ekranizacja tego thrillera. Historii z życia wziętych o wieloletnim uwięzieniu w domu/szopie/piwnicy jakiegoś szaleńca wydano już wiele, w tym relację Natashy Kempusch. Dziwi mnie, że tym razem pisarka zdecydowała się na sięgnięcie po ten dość ograny motyw. Może zbeletryzowanie tego wątku mogłoby się czymś wyróżnić wśród innych powieści?
Jednak gdy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4 502
  • Chcę przeczytać
    4 091
  • Posiadam
    803
  • Ulubione
    242
  • Teraz czytam
    76
  • 2018
    50
  • 2013
    48
  • 2016
    43
  • Z biblioteki
    38
  • Chcę w prezencie
    36

Cytaty

Więcej
Emma Donoghue Pokój Zobacz więcej
Emma Donoghue Pokój Zobacz więcej
Emma Donoghue Pokój Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także