Chłopiec-duch. Prawdziwa opowieść o cudownym powrocie do życia

Tłumaczenie: Rafał Śmietana
Wydawnictwo: Znak Literanova
Ghost Boy. The miraculous escape of a misdiagnosed boy trapped inside his own body
Rafał Śmietana
Ag2S

Wszyscy myśleli, że Martin, który jako dziecko zapadł na dziwną chorobę, jest tylko pustą skorupą – ciałem sztucznie podtrzymywanym przy życiu. Nawet jego własna matka życzyła mu, aby wreszcie umarł. Tymczasem w pełni świadomy Martin przez 12 lat tkwił w sparaliżowanym ciele, które nie pozwalało mu na kontakt ze światem. Mimo tego, że znalazł się w najstraszniejszej i pozbawionej wyjścia...

Nawet jego własna matka życzyła mu, aby wreszcie umarł.
Mimo tego, że znalazł się w najstraszniejszej i pozbawionej wyjścia pułapce,
NIE STRACIŁ WIARY I NADZIEI.
Nieprawdopodobna siła umysłu pozwoliła mu przetrwać.
JEGO HISTORIA PORUSZYŁA CAŁY ŚWIAT i pojawiła się we wszystkich serwisach informacyjnych.
Teraz jego BESTSELLEROWE WSPOMNIENIA trafiają wreszcie do rąk polskich czytelników.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Aneta Wiola | 2017-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Martin urodził się jako zdrowy chłopiec, jednak w wieku 12 lat jego życie uległo całkowitej zmianie. Rodzice z frustracją przyglądali się, jak ich ukochane, najstarsze dziecko zmienia się z radosnego chłopca w "warzywko". Nikt nie wierzył, że Martin może coś osiągnąć, byli tacy, co wyzywali go wprost od śmieci, jednak on nie tylko ośmielił się marzyć, ale także przełamał wszystkie dzielące go bariery i nauczył się samodzielności.

"Innym ludziom przypominałem roślinę w doniczce: coś, co należy podlewać i trzymać w kącie. Wszyscy tak przywykli do mojej nieobecności, że nie zauważyli mojego powrotu."

Poruszająca historia Martina Pistorius'a, która zostanie w mojej pamięci na zawsze. Dzięki "Chłopcu duch" zaczęłam doceniać, to co mam na co dzień, a czego wcześniej nie dostrzegłam. Nauczyłam się cieszyć z prostych codziennych czynności, o jakich ludzie tacy jak Martin mogą marzyć.

Piotr | 2016-05-15
Przeczytana: 15 maja 2016

Czasami sięgam po książki, nie będące powieściami, ale czymś w rodzaju autobiografii. Martin Pistorius w wieku dwunastu lat traci zdrowie. Z dnia na dzień zaczyna cofać się w rozwoju, a jego ciało potrzebuje całodobowej opieki. Rodzice z początku są pełni nadziei na jego powrót do zdrowia, ale autor ze szczerością opiekuje zachowanie matki, która w pewnym momencie życzy synowi śmierci. Nienawidzi swojego ciała i ludzi opiekujących się nim w zakładzie całodziennej opieki. Przez lata doświadcza niewyobrażalnego wysiłku, skazany na ludzi, mających go za osobę która jest zbędna i nie powinna żyć. Ze szczerością opisuje swoje życie i interakcje, pierwsze zauroczenia, zawody, bóle. Pisze również o negatywnych doświadczeniach, takich jak zmuszanie, bicie przed opiekunkę, oraz nawet o wykorzystywaniu seksualnym.

Chłopiec- duch nie poddaje się i jednak ktoś odkrywa w nim coś więcej, niż bezkształtną masę. Badania wskazują na szansę na komunikację ze światem. Dzięki uporowi chłopak robi...

Jakim ogromnym więzieniem może być własne ciało.
Jak bardzo niewidzialny staje się człowiek, jeśli pozbawiony zostaje możliwości komunikacji i wyrażania siebie samego.
Jak różnorodną paletę zachowań wywołuje w innych czyjaś głęboka choroba.

Historia Martina Pistoriusa jest z pewnością dramatyczna, ale też poruszająca do głębi. To opowieść o sile ducha, o niesamowitej chęci życia, o walce ze strachem i samotnością, o odwadze i wielkim samozaparciu w walce o samego siebie i o jeszcze większej miłości.

Książka jest bardzo szczerze napisana i może dlatego właśnie tak porusza. Pełna emocji, czasem smutku, ale też wielkiej nadziei. I mimo wszystko, jak dla mnie, jest ona też ogromną lekcją cieszenia się z życia. I wiary w samego siebie.

kamyk576 | 2016-05-22
Przeczytana: 22 maja 2016

Liczba stron: 300
''Choćbym nie wiedzieć jak się starał,ból biodra nie daje o sobie zapomnieć.Myślę o roztrzaskanym ludziki z kreskówki.Czasami żałuję,że nie mogę tak jak on rozpaść się na kawałki w chwili uderzenia o ziemię.Może wtedy,podobnie jak on,w cudowny sposób znów byłbym cały i zdrowy,podskoczyłbym,a potem puściłbym się biegiem przed siebie.''

''Chłopiec duch'' to książka bardzo wzruszająca i chwytająca za serce.Kiedy Martin,główny bohater opisywał swoje cierpienia,łzy leciały mi po policzkach.Powieść nauczyła mnie tego,żeby nie lekceważyć swojego zdrowia.Czasami coś nas zaboli,a my pędzimy dalej.Niekiedy takie boleści mogą prowadzić do poważnej choroby,tak jak w przypadku Martina.Ta książka będzie dobrym pocieszeniem dla opiekunów,rodziców osób niepełnosprawnych.To,za co daję minusa to zakończenie.Nie tak je sobie wyobrażałam.
polecam

Anna | 2015-10-09

Z przyzwyczajenia zapominamy, że codzienność składa się z mniejszych i większych fizycznych aktywności. Drobne napięcia mięśni, dygnięcia palców, wstawanie i wyczerpujący bieg — dopiero odebranie nam możliwości wykonywania tych ruchów pozwoliłoby na pełne zrozumienie tragedii Martina Pistoriousa, który przeżył siedem lat w ułomnym ciele, niezdolny chociażby do uniesienia dłoni. Zarówno lekarze, jak i rodzina uznali go za bezrozumnego, chociaż intelekt Martina funkcjonował bez zarzutu.

Chłopiec próbował zakomunikować swoją świadomość poprzez uśmiechy i odpowiednie kierowanie wzrokiem, jednak był traktowany jak duch — ludzie krzątali się przy nim, lecz zarazem koło niego; patrzyli na jego ciało, a nie samego Martina, żywego człowieka.

Kiedy dwudziestopięcioletni Martin powoli tracił nadzieję na kontakt ze światem zewnętrznym, jego starania dostrzegła Virna, zaprzyjaźniona, wrażliwa pielęgniarka. Wreszcie otrzymał szansę na komunikację z bliskimi. Czy zdołał ją wykorzystać? W jaki...

popiszsieplay | 2017-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2017

"Nikt z nas nie wie, co potrafimy znieść, dopóki nie nadejdzie czas próby."

Czy potrafisz wyobrazić sobie, co tak naprawdę oznacza nie posiadać głosu ani żadnych możliwości porozumiewania się? Nie możesz poprosić o sól ani wypowiedzieć naprawdę ważnych słów, chociażby "kocham cię". Nie możesz wyrazić, że czujesz się niezręcznie lub odczuwasz ból. A wszyscy wokół traktują cię jak powietrze lub tytułowego ducha.
Wstrząsająca historia o byciu więźniem własnego ciała. Niezwykła opowieść o sile i odwadze dziecka walczącego o powrót do życia.
Napisana dość chaotycznie - irytowały mnie skoki w fabule i liczne retrospekcje. Spodoba się fanom twórczości Coelha - nie brak tu metafor i opisów rodem z Alchemika.

"Dzięki etykietom łatwiej nas zrozumieć, lecz jednocześnie stajemy się ich więźniami, gdyż ludzi nie interesuje, co tak naprawdę kryje się za tymi słowami."
"Przez brak głosu właściwie nie czułem się człowiekiem. W końcu to słowa i zdolność mówienia odróżniają nas od zwierząt. Dają...

DomowaKsięgarnia | 2015-11-07

Ta książka to nie tylko historia zmiany od „Imbecyla do nietuzinkowego człowieka”. To także historia o otwartości ludzkiego umysłu.

Historia Martina Pistoriusa daje nadzieję, bawi- wszak autor to niezwykle inteligentny i zabawny człowiek - i pokazuje naszą krótkowzroczność. Mam nadzieję, że otworzy niejeden umysł.

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com.

in_carrie | 2016-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2016., Obyczajowe.
Przeczytana: 14 lipca 2016

Wyobraźcie sobie, że nie możecie wypowiedzieć ani słowa.
Nie możecie ruszyć ręką, nogą ani inna częścią waszego ciała.
W pewnym momencie wasze życie zmienia się o całe 180 stopni, a jedyne na co was stać to lekkie skinienie głową, siedzenie w wózku i czekanie aż ktoś się tobą zajmie, ponieważ inaczej jesteście skazani na powolną śmierć z głodu i pragnienia.
Jesteście skazani na łaskę innych, na ich pomoc, ich dobroć. A w oczach ludzi jesteście tylko marną roślinką, której nikt nie daje szanse na wyzdrowienie.
Jakże się mylą. Przecież wy nadal jesteście obecni w swoim ciele. Nie możecie nic zrobić, ale obserwujecie wszystko dookoła, wszystko rozumiecie, jesteście wszystkiego świadomi.
Teraz wyobraźcie sobie, że jesteście takim więźniem we własnym ciele przez ponad 12 lat.
Straszna perspektywa, prawda?

Martin właśnie to przeżył. Przez 12 lat był skazany na czyjąś łaskę, ponieważ sam nie był w stanie zrobić nic. Zupełnie nic.
Do czasu, kiedy jego życie zaczęło się zmieniać, a on sam...

Monika | 2016-10-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 18 października 2016

Jeśli czujesz się nieszczęśliwy/a - sięgnij po tę książkę.
Jeśli uważasz, że świat się sprzysiągł przeciwko Tobie - sięgnij po tę książkę.
Jeśli myślisz, że nic Ci w życiu nie wychodzi - sięgnij po tę książkę.
Jeśli strzyka Cię w kościach lub narzekasz na przeziębienie - sięgnij po tę książkę.
Jeśli życie Ci zbrzydło i nie widzisz w nim sensu - sięgnij po tę książkę.

Kamila Kujawa | 2015-12-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Zapowiada się ciekawie. Mamy egzotyczną Republikę Południowej Afryki, mamy rodzinę dotkniętą tragedią - dziwną chorobą chłopca, która pozbawia go możliwości poruszania się i co gorsza - komunikowania ze światem. I właściwie tyle....O rodzinie głównego bohatera nie wiemy zbyt wiele, że niby się poświęcają, że ktośtam na moment rezygnuje z pracy. O samym bohaterze - Martinie, wiemy trochę więcej... dużo w tej książce bowiem przemyśleń rodem z Paulo C...i symbolicznych wydarzeń (wdrapanie się na górę piachu?), które nie wiem czemu mają służyć? Podniesieniu na duchu innych?
Ostatnie 100 stron to już jazda bez trzymanki ! Słodziutka opowieść o miłości z happy endem.
Lektura tylko dla wytrwałych ;)