rozwiń zwiń

2011-01-01
Data 1. wydania:
2011-01-07
Ewa Borówka
Ewa Borówka powieść psychologiczna dramat obyczaj
Inne

Oficjalne recenzje i

Świat w pokoiku

Link do recenzji

1854 125 31

Niezwykle poruszająca książka, zwłaszcza mając świadomość, iż była inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, choć autorka oszczędziła nam najbardziej brutalnych i odrażających czynów, jakich wobec człowieka zniewolonego można dokonać.

"Pokój" Emma Donoghue

To książka polecona mi w ramach akcji 12 książek od 12 moich obserwatorów.

Ale to było mocne!

Nie wiem, jak to się stało, że ani nie słyszałam wcześniej o książce, ani o filmie (którego aktualnie jestem bardzo ciekawa).

To historia przejmująco smutna, szczególnie pewnie, gdy czytamy ją z pozycji matki. To opowieść o 19 latce, która zostaje porwana i uwięziona w czterech ciasnych ścianach. Spędza tak lata, rodzi dziecko. Dla niego to cały świat, żyje w przekonaniu, że wszystko co widzi w telewizji to wymyślona rzeczywistość, bo przecież cała rzeczywistość jest tutaj.

To strasznie trudna opowieść. Przedstawiona nam oczami tego małego chłopca, a przez to pewnie jeszcze mocniej chwytająca za serce.
On w tym zamknięciu, będąc z mamą czuł się bezpiecznie. A świat jest przecież tak wielki i tak trudny.

UWAGA MAŁY SPOJLER
"Widzę, że osoby na świecie są prawie zawsze zdenerwowane i nie mają czasu. Nawet Babcia tak często mówi, ale ona i Przydziadek nie mają pracy, to nie wiem, jak osoby z pracą robią pracę i całą resztę. W Pokoju ja i Mama mieliśmy czas na wszystko. Myślę, że czas się rozprowadza po świecie cienko jak masło, po drogach i domach i placach zabaw i sklepach, tak że na każdym miejscu jest tylko troszkę rozsmarowanego czasu, a potem każdy musi pędzić do następnej porcji.

I tak samo jak patrzę na dzieci, to myślę, że dorośli ich nie lubią, nawet rodzice. Mówią, że dzieci są śliczne i takie słodkie, każą dzieciom coś zrobić jeszcze raz, żeby mogli to sfotografować, ale nie chcą się z nimi tak naprawdę bawić, wolą pić kawę i rozmawiać z innymi dorosłymi. Czasem jakieś małe dziecko płacze, a ta dołączona do niego Mama nawet nie słyszy."

"Pokój" Emma Donoghue

To książka polecona mi w ramach akcji 12 książek od 12 moich obserwatorów.

Ale to było mocne!

Książka opisująca przerażające wydarzenia.
Przez 7 lat porwana dziewczyna była przetrzymywana przez swojego oprawcę w specjalnie przygotowanym przez niego pokoju. Przez ten czas była regularnie gwałcona i poniżana. Mimo tego udało jej się urodzić zdrowego chłopczyka, bez żadnej pomocy lekarskiej.
Właśnie z punktu widzenia 5-cio letniego Jacka uczestniczymy w wydarzeniach, które się rozgrywają.
Dla chłopca wszystko co się dzieje wokół niego to normalność, a dla jego matki więzienie.
Książka pokazuje jak szybko człowiek może przystosować się zarówno do dobrego jaki i do złego.

Książka opisująca przerażające wydarzenia.
Właśnie z punktu widzenia 5-cio letniego Jacka uczestniczymy w wydarzeniach,...

Przeczytałam szybko, bardzo wciągająca, trudno się oderwać, chociaż w drugiej części książki dało się wyraźnie wyczuć momenty udawania przez dorosłego myślenia dziecka i to trochę raziło. Miałam z tą książką problem raczej moralny, tzn czy etyczne jest czytanie takich książek i wciągnięcie się w nią w aż takim stopniu, że trudno ją odłożyć i jak bardzo nieetyczne jest napisanie beletrystyki na podstawie czyjegoś cierpienia i zrobienie z tego biznesu. Takie przemyślenia na koniec lektury...

Trzyma w napięciu, baardzo polecam jeśli ktoś ma mocne nerwy.

Trzyma w napięciu, baardzo polecam jeśli ktoś ma mocne nerwy.

Przerażająca historia o matce i synu w ekstremalnych warunkach. Pod koniec można osiwieć z nerwów. Dobrze pokazane uczucie matki do dziecka, bez melodramatu.

Wyjątkowa historia. Fabuła jest nieskomplikowana, bohaterów bardzo niewielu, miejsce wydarzeń ograniczone przez większość czasu do jednego pomieszczenia. Narracja bez zbędnych ozdobników. Siła tej opowieści tkwi właśnie w owej prostocie i bezpośredniości. Czytałam jednym tchem, bardzo przejmująca opowieść skłaniająca do myślenia.

To niezmiernie rozczulająca opowieść o matczynej miłości. Mimo, iż tytuł jest bezpieczeństwem i ostoją dla małego chłopca - dla matki stał się więzieniem. Oboje nie mogą wyjść na zewnątrz, przez tortury jakie wyrządził im pewien mężczyzna. Dla wrażliwej osoby, jaką jestem nie była to łatwa lektura. Fabuła pełna uczuć i wcale nie tych pozytywnych. Mimo tego, warto ją przeczytać, gdyż nie jest to kolejna przypadkowa książka. Do dzisiaj siedzi mi w pamięci, choć przeczytana została przeze mnie ponad rok temu. To świadczy o tym, jak silne wywołała u mnie emocje. Obowiązkowa pozycja na liście każdego czytelnika. Godna najwyższych not.

Przeczytałam z zapartym tchem. Książka wciągająca, aczkolwiek tematyka przerażająca. Potem oglądnęłam film. Na szczęście sceny mniej drastyczne niż w książce.

Na półkach: , , , ,

Recenzja książki pochodzi z bloga About Katherine - https://about-katherine.blogspot.com/2021/01/niezwyka-historia-opowiedziana-oczami.html

Na książkę "Pokój" miałam ochotę od momentu, gdy tylko pierwszy raz poznałam jej ekranizację. Do teraz pamiętam, jakie wrażenie wywarła na mnie historia przedstawiona w filmie, a to tylko jeszcze bardziej przekonało mnie do tego, że muszę przeczytać jej papierowy pierwowzór. Okej, bałam się trochę, że książka nie sprosta moim oczekiwaniom i że zepsuje ona moje postrzeganie samej historii, ale trzeba ryzykować, prawda?
Czy więc teraz mogę powiedzieć, że moja decyzja była słuszna? Czy było warto?

Narracja książki jest bardzo nietypowa, bo całą historię opowiada nam Jack - pięcioletni chłopiec, który od urodzenia mieszka w małym pokoiku bez możliwości kontaktu ze światem zewnętrznym, razem ze swoją mamą. Nie było by w tym nic nietypowego, gdyby nie to, że ta narracja chłopca jest typowo dziecięca - wiele słów Jack przekręca, nie rozumie tego, co się dzieje, ani nie wie, co znaczą niektóre pojęcia, jakimi czasem posługuje się jego matka. Mówiąc krótko - dzięki tej narracji "zamieszkujemy" w umyśle chłopca, poznajemy wszystkie jego myśli i zwyczajnie patrzymy na świat jego oczami. Jestem na prawdę pod wielkim wrażeniem, jak autorce udało się to wszystko osiągnąć. Niby to nic trudnego, ale czytając miałam wrażenie, jakby całą książkę napisał mały chłopiec a nie dorosłą kobieta! Nie ukrywam, że z początku trochę ciężko było mi się przyzwyczaić do takiej formy, ale już po kilku rozdziałach przeszłam nad tym do porządku dziennego.

Dla Jacka wiele z tego, co się dzieje wokół niego jest niezrozumiałe. W przeciwieństwie jednak do jego mamy, która wcześniej żyła normalnym życiem, a później została porwana, przetrzymywana i gwałcona przez kilka lat, dla chłopca, który urodził się w tym miejscu, życie w zamkniętym pokoju, z dala od cywilizacji i kontaktu z ludźmi jest czymś całkowicie normalnym. Często nie rozumie on, dlaczego jego mama jest smutna i nie cierpi pokoju, który dla niego jest ukochanym domem. Jestem pewna, że gdyby autorka zdecydowała się na narrację tej historii z perspektywy mamy Jacka, lub osoby trzeciej, książka ta nie byłaby już tak bardzo ujmująca, szokująca i chwytająca za serce, jak to ma miejsce teraz.

Sama historia, jaka została przedstawiona w "Pokoju" jest niewiarygodna. Przez całą książkę zastanawiałam się, jakim trzeba być potworem, aby uwięzić kogoś i trzymać go w zamknięciu. Z drugiej strony bardzo podobało mi się śledzenie psychiki bohaterów, tego jak radzą sobie oni z zaistniałą sytuacją. Owszem jest co w całości fikcja, jednak podejrzewam, że może być ona dość mocno zbliżona do rzeczywistości. Wiem, że takie sytuacje niestety mają miejsce w prawdziwym świecie i dzięki tej książce jestem jeszcze bardziej pełna podziwu względem ludzi, którzy taką sytuację przetrwali i mimo wszystko starają się z nią żyć (chociażby na swój własny sposób).

Podsumowując - jestem niesamowicie oczarowana historią, którą na kartach książki "Pokój" przedstawiła nam Emma Donoughue! Chociaż wcześniej poznałam ją już za sprawą ekranizacji, którą miałam okazję poznać znacznie wcześniej, to i tak z wielkim zapałem śledziłam całą rozwijającą się akcję i przeżywałam wszystko wspólnie z bohaterami. "Pokój" to niesamowicie wyjątkowa pozycja, którą każdy powinien poznać. Jestem przekonana, że chwyci ona za serce niejednego czytelnika. Odpowiadając więc na pytanie - czy było warto zaryzykować? - odpowiadam - zdecydowanie tak!