rozwińzwiń

Pokój

Okładka książki Pokój Emma Donoghue
Okładka książki Pokój
Emma Donoghue Wydawnictwo: Sonia Draga Ekranizacje: Pokój (2016) literatura piękna
literatura piękna
2011-01-07
Ewa Borówka
Ekranizacje:
Pokój (2016)
Ewa Borówka powieść psychologiczna dramat obyczaj
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Świat w pokoiku

1989 125 31

Po obejrzeniu filmu próbowałam zmierzyć się z powieścią. Próba okazała się nieudana. Narracja pięciolatka (?) po 25-ciu stronach zniechęciła mnie do czytania. Zniechęciła, bo zmęczyła. I jest to pierwszy przypadek, kiedy mogę powiedzieć, że film był lepszy od książki.

Kilka lat temu oglądałem film i nie byłem do końca przekonany, czy sięgać po książkowy oryginał tej opowieści. Zupełnie niepotrzebnie.

Opowiedziana z perspektywy 5-latka historia dorastania w prawie całkowitym odosobnieniu, a potem radzeniu sobie ze światem „na zewnątrz” miejscami wręcz porywa. Owszem, chwile zabiera przyzwyczajenie się do nietypowego w literaturze dla dorosłych narratora, ale kiedy już „kupimy” pomysł autorki zdajemy sobie sprawę, że to najlepszy sposób na opowiedzenie tej historii.

Szacunek również dla tłumaczki, pani Ewy Borówki za kongenialny przekład.

Ciężko się czytało. Jeszcze nie miałem doczynienia z książką w całości napisaną z perspektywy małego dziecka. Po jej skończeniu stwierdzam, że naprawdę warto doczytać do końca.

Czytając pierwszy rozdział trochę się zaraziłam, ciężko było odnaleźć się w postaci dziecka. Akcja sama w sobie była niezbyt porywająca, na szczęście nie zrezygnowałam w tym miejscu i dotrwałam do końca - a później zaczyna się naprawdę ciekawie.
Poruszająca, niezwykła książka!

Poruszająca, niezwykła książka!

Lata temu ta książka robiła furorę na rynku, film na podstawie tej historii zrobił na mnie wrażenie, a wersja literacka - niezupełnie.
Przyznam, że nie jestem fanką prowadzenia narracji z perspektywy dziecka, gdyż mnie to najzwyczajniej w świecie irytuje...
Mimo to oraz mimo większego ładunku emocjonalnego, lektura wciąga od razu i czyta się dosyć szybko, po ok 3/4tej książki tempo spada i przyznam, że już pod koniec sporo tekstu przeskakiwałam, by jakoś dobrnąć do końca. ..

Czy na pewno jakikolwiek pięciolatek tak myśli? Mam poważne wątpliwości. Żeby treść tej lektury nie rozmijała się z faktycznym poziomem umysłowy dziecka, książkę musiałby napisać bohater właśnie w tym wieku, a nie dorosła kobieta. Dla mnie to tylko nieudolne naśladownictwo!

Ekranizację oglądałem już dawno, podobała mi się rola dziecięca, ale pozapominałem fabułę. Powieść pisana jest z perspektywy pięciolatka, który przetrzymywany jest razem ze swoją matką przez psychopatycznego porywacza i gwałciciela. Jest to dziecko z gwałtu, jego całym światem jest mały pokój, a matka dokłada wszelkich starań żeby przeżyli. Gdy udaje się uciec chłopiec dopiero poznaje świat zewnętrzny. Fabuła była dość oryginalna i zabieg z dziecięcą narracją również, ale efekt nie był jakiś zachwycający. Nie do końca tu zagrał realizm, brakowało ciekawych zwrotów akcji, mam wrażenie, że pisarce zabrakło lepszego pióra, wyobraźni i umiejętności. W tym przypadku uważam, że film był sporo lepszy.

Niestety nie dokończyłam książki, odłożyłam po ok 100 stornach... To zupełnie nie mój styl i strasznie mnie męczy.
Już któryś raz próbuje się przekonać do narracja z perspektywy dziecka, ale znowu poległam.
Przyznam, że bardzo ciekawi mnie ciąg dalszy, dlatego obejrzę film :D może i nie ładnie, ale nie widzę sensu zmuszać się do czytania :(

Nie przekonała mnie do siebie narracja z perspektywy dziecka. Ok, im dalej w książkę, tym bardziej rozumiem ten wybór, ale... no nie, nie dla mnie aż taka infantylizacja.
Jednak doceniam drugą część i opisy asymiliacji ze światem.
Przeczytana, odłożona na półkę, pewnie już do niej nigdy nie wrócę.

Jednak doceniam drugą część i opisy asymiliacji ze światem.
Przeczytana, odłożona na półkę, pewnie już do niej nigdy nie wrócę.

Mimo przerażających wydarzeń ujętych w książce, literatura nie jest raczej porywająca , w dużej mierze jest to spowodowane przedstawieniem historii z punktu widzenia pięciolatka, jednakże pierwszoosobowa narracja oczami dziecka w szerszej perspektywie potrafi przekonać czytelnika do siebie. Moment ucieczki, emocje jakie przezywała matka to prawdziwe arcydzieło literackie, odbiorca dzieła sam miedzy wierszami zauważa iż jest to pożegnanie. Matka ma świadomości iż prawdopodobnie zginie, dla niej liczy się jedynie przyszłość dziecka.
Jack nie jest w stanie tego pojąc więc nie jest to ujęte w narracji. Ta cisza i głaskanie po głowie zawiniętego już w dywan chłopca, jest znacznie bardziej ujmująca i dramatyczna niż ckliwe, patetyczne dialogi jakie nieraz serwują nam pisarze.
Ciekawa jest tez druga cześć książki Jack pragnie wrócić do pokoju, gdyż świat zewnętrzny go przytłacza co jest z reszta zupełnie naturalne biorąc pod uwagę jego dotychczasowe doświadczenie, z kolei matka za wszelką ceną chciałaby zapomnieć o owym pokoju, co również jest zupełnie naturalne, wszak musi zmagać się z z własnymi lękami, ucząc się życia na nowo.

4 477
    4 096