angielski

Five-year-old Jack and his Ma live and eat and play and sleep in one room--an 11×11-foot space that is their prison--captives of the terrifying man Jack calls Old Nick. But as Jack grows older and more curious, it becomes clear that the room will not be able to hold him and Ma forever. Michal Friedman shines as Jack; her narration is haunting and compelling in its every inflection and tone. The voice she creates for Jack is so convincing, listeners may even mistake her for an actual child. Her powerful performance is complemented by Robert Petcoff's sinister Old Nick, and Ellen Archer's portrayal of resourceful Ma, whose gentle voice is infused with patience, terror, and hope. The chemistry between the players creates a gem of an audiobook that will haunt listeners long after the story's end.

źródło opisu: opis dystrybutora

źródło okładki: https://www.goodreads.com/book/show/7937843-room?f...»

Gosia | 2016-07-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 27 lipca 2016

Na pewno jest to książka niezwykła i zapadająca w pamięć.
Autorka - Emma Donoghue - napisała ją z perspektywy pięcioletniego chłopca. To jego oczami patrzymy na świat, jego zmysłami i rozumem go poznajemy.
Zabieg ten dodał jeszcze dramatyzmu tej historii, ale miejscami wniósł też nieco humoru i lekkości tej smutnej i przerażającej historii.
Matka i jej syn Jack egzystują zamknięci przez kilka lat w jednym Pokoju, który stał się dla nich całym światem i musiał za niego wystarczyć.
Mistrzostwo oszczędności miejsca i zasobów, mistrzostwo w zaradności, organizacji życia, zabaw, sportów i rozrywek na miarę minimalnej dostępności.
Jack nie zna innego świata, bo to tutaj się urodził.
Heroizm matki, która stara się stworzyć namiastkę normalności w tym mikroświecie. Jack jest tam właściwie szczęśliwy, czuje się kochany, ale matka zdaje sobie sprawę, że to nie może tak trwać wiecznie, a nie widać szans na ratunek.
Ta książka to przede wszystkim wzruszająca i bardzo emocjonalna opowieść o...

Kiwi_Agnik | 2014-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2014

"Gdybym ja był zrobiony z ciastka, to sam bym siebie zjadł, zanim kto inny by zdążył"

Najniezwyklejsza pozycja, jaką w życiu przeczytałam.

Przejmująca i wstrząsająca powieść, w której narratorem jest pięcioletni chłopczyk - Jack.
Pokój. Cztery ściany gdzie rozgrywa się dramat i jednocześnie toczy się życie.
Dla Jack'a Pokój jest domem, dla jego mamy więzieniem.

Ta powieść głęboko wniknęła do mojego wnętrza.

MarCyśka | 2016-10-10
Na półkach: Mam! 😍, Przeczytane
Przeczytana: 10 października 2016

Nie jestem w stanie nawet sobie wyobrazić co przeżywała bohaterka tej książki. Uwięziona przez człowieka-diabła, wykorzystywana, wychowująca synka w jednym ciasnym Pokoju.. "Mama" mimo wszystko nie poddawała się, aż pewnego dnia wszystko zaczęło się od nowa.. Zaczął się Pierwszy Dzień..
Książka o wielkiej miłości i nadziei opowiedziana przez pięcioletniego Jacka.
Polecam każdemu.

Isadora | 2011-05-22
Przeczytana: 22 maja 2011

Oto jedna z tych książek, nad którymi niełatwo jest przejść do porządku dziennego, których wstrząsająca wymowa burzy nasz wewnętrzny spokój, wyzwala najbardziej gwałtowne emocje i na bardzo długo pozostaje w pamięci.

Pięcioletni Jack mieszka wraz z Mamą w Pokoju, który dla niego jest całym światem, a dla niej więzieniem. To jedyne miejsce, jakie zna - tu się urodził, tu dorastając bawi się i uczy ze swoją Mamą. Chłopiec jest właściwie szczęśliwy - nie znając innego życia rozkoszuje się nieustanną obecnością i bliskością Mamy; niepokoją go jedynie krótkie wizyty Starego Nicka, którego Mama się boi, a jednocześnie nienawidzi. I ma ku temu powody - ten człowiek przed siedmiu laty porwał ją i zamknął w dźwiękoszczelnym Pokoju, niemym świadku jej gehenny oraz narodzin Jacka.
Młoda kobieta przez całe lata musiała znosić gwałty, poniżającą wegetację na łasce i niełasce potwora wielokrotnie będąc na skraju załamania nerwowego. Jednak narodziny syna niespodziewanie dały jej zastrzyk siły,...

sola255 | 2015-10-17
Na półkach: Przeczytane, Dramat

Pięcioletni Jack i jego miniaturowy świat.
Świat , który sprowadza się do Pokoju ( kilkanaście metrów) , nędznego wyposażenia , niewielu zabawek , kilku książek , telewizora ,metalowych drzwi z kodem ( których nigdy nie przekracza) i Mamy towarzyszącej mu nieustannie ( 24/7) oraz tajemniczego osobnika wynoszącego śmieci .
Przejmująca książka .
Autorka próbuje przedstawić rzeczywistość oczami kilkuletniego chłopca, więźnia owego Pokoju , gdzie strażnikiem jest jego własny ojciec ( o czym dziecko nie wie).
Skomplikowana historia , pióra Emmy Donoghue , inspirowana autentycznym wydarzeniami (Josef Frizel z Austrii) ukazuje nam , do jakich poświęceń zdolna jest matka w warunkach ekstremalnych , gdzie strażnik - oprawca to ojciec dziecka, ale w szczególności jednak jest to opowieść nieświadomego niebezpieczeństw Jacka ,żyjącego w całkowitej izolacji .
Drobnego , niedożywionego , ale bardzo bystrego .
Dla mnie książka wyraźnie jest podzielona na dwie części .
Pierwsza to życie...

Shimik | 2016-03-18

Na początku historią jest wciągająca i chce się widzieć co będzie dziać się dalej. Później zaczęła mnie denerwować narracja z perspektywy tego pięcioletniego chłopca. Jego świat jest inny od tego, który my znamy i niektóre zagadnienia są dla nas oczywiste, a dla niego są nowością. Przez to w niektórych momentach ciężko jest sobie wyobrazić o co chodzi. To jeszcze nie było takie złe, najgorsza była ta monotonia, która się wkradła do książki. Co dzień robią to samo i powtarzają te same schematy, to się po prostu robi nudne. W pewien sposób mnie zaintrygowała lecz to uczucie mnie opuszczało im dalej zagłębiałem się w książkę. Polecić ją czy nie? Według mnie nie, przynajmniej nie łudźcie się co do tej książki, znam dużo lepsze.

Lidka | 2017-02-21
Przeczytana: 17 lutego 2017

Książka na pewno przejmująca i samą tematyką przyciąga. Porwanie ,molestowanie,przetrzymywanie. Jak już uda się wyjść na świat to życie wcale nie jest już takie łatwe. Nawet słońce może zrobić krzywdę. Powietrze ,wiatr przeszkadza. A to wszystko oczami 5-ciolatka.
Język dość trudny i często dla dorosłych niezrozumiały.Podobnie jak postępowanie. Jednak kiedy w końcu uda nam się "wbić " w skórę głównego bohatera wtedy czyta się płynniej i tekst staje się zdecydowanie ciekawszy.
Polecam

Agnieszka | 2012-06-16

Książka jest wybitna.Skłania do zastanowienia, przemyślenia.
Zatrważająca historia,której nie potrafię ocenić, gdyż niezależnie od tego co napiszę w żaden sposób nie będzie oddawało tego co czułam czytając tę książkę Tych emocji. Polecam wszystkim!
Moja ocena to 9/10
Pozdrawiam,
Agnieszka Kaniuk

magda | 2011-11-22

Są książki, które po przeczytaniu - odkładamy na półkę i po jakimś czasie po prostu o nich zapominamy. Są też takie, które na długo pozostają w naszej pamięci - szokują, wzruszają, poruszają nieodkryte dotąd struny w naszym sercu. Dla mnie jedną z takich książek jest Pokój Emmy Donoghue.

Jack ma pięć lat i całym jego światem jest Pokój. Tu się urodził, tutaj dorasta i spędza czas ze swoją mamą, dla której z kolei Pokój stanowi więzienie w którym jest zamknięta od ponad siedmiu lat, pułapkę z której nie sposób się wydostać. Pomimo tego, że Jack nigdy nie widział drzew, nie bawił się z innymi dziećmi, nie jeździł na rowerze i nie robił wielu innych rzeczy, będących czymś normalnym dla chłopca w jego wieku, nie czuje się wcale nieszczęśliwy. Każdy dzień dostarcza mu nowych wrażeń. Znajduje czas na naukę i zabawę, na gimnastykę i oglądanie telewizji. Dzięki ogromnej kreatywności swojej mamy, chłopiec rozwija się prawidłowo i jego życie wbrew pozorom jest całkiem normalne. Z czasem...

kasandra_85 | 2011-05-21
Przeczytana: maj 2011