Lato Stiny

Zakamarki
2013-05-22
2013-05-22
Agnieszka Stróżyk
literatura dziecięca szwedzka lato wakacje

Okładka książki Rok z Linneą Lena Anderson, Christina Björk
Rok z Linneą Lena Anderson, Chri...
Okładka książki Linnea w ogrodzie Moneta Lena Anderson, Christina Björk
Linnea w ogrod... Lena Anderson, Chri...

Okładka książki Raz, dwa, trzy, Piaskowy Wilk Kristina Digman, Åsa Lind
Raz, dwa, trzy... Kristina Digman, Ås...
Okładka książki Synek Gruffala Julia Donaldson, Axel Scheffler
Synek Gruffala Julia Donaldson, Ax...
Okładka książki W pogoni za życiem Emilia Dziubak, Przemysław Wechterowicz
W pogoni za ży... Emilia Dziubak, Prz...
Okładka książki Felek i Tola Thé Tjong-Khing, Sylvia Vanden Heede
Felek i Tola Thé Tjong-Khing, Sy...

Chciałabym być Stiną, mieszkać z dziadkiem w domku przy plaży, chodzić na boso, odkrywać świat "po dziecięcemu", bez żadnych ulepszaczy i przeszkadzaczy. Ta książka to nostalgiczne wspomnienie wakacji z dawnych lat, kiedy szukało się skarbów (zamiast Pokemonów w telefonie): kapsli, patyków, piórek, ładnych kamieni... Myślę, że dlatego ta książka podoba się tak wielu dorosłym: jest tym, za czym tęsknimy.

Więcej w mojej pustelni: https://czytelniawpustelni.blogspot.com/2022/09/lato-stiny.html

Jeeej, ale cudo nam się trafiło z biblioteki. Ta niesamowita książeczka zawiera dwa opowiadania, oba bardzo przyjemne i klimatyczne, mądre i kojące, a wszystko odbywa się w morskiej scenerii. Ta książka idealnie nadaje się na wakacje, jest dobrze napisana i przepięknie zilustrowana. Perełka.

Ciepłe, bardzo króciutkie opowiadanko,
a właściwie dwa o rezolutnej, złaknionej przygód dziewczynce, wychowywanej przez dziadka. Ciekawe, ładne rysunki.
Jedyne, co i przeszkadzało, to ciągle powtarzane jak mantra zdanie dziadka. Nużące.
Kupiłam książkę sześcioletniej córeczce, by udoskonaliła czytanie.

Ciepłe, bardzo króciutkie opowiadanko,
Kupiłam książkę sześcioletniej córeczce, by udoskonaliła czytanie.

Książeczkę czytaliśmy dawno, więc szczegóły już mi uciekły.
Zapamiętałam jedno - bardzo dobrze się ją czytało, a dziecko było żywo zainteresowane.
Ładnie napisana, ładnym językiem. Lekka i przyjemna, letnia lektura, nie tylko dla dziewcząt.
Aż żal, że nie ma kontynuacji, bo to jedna z lepszych książeczek tego typu, jakie w życiu czytałam.

Książeczkę czytaliśmy dawno, więc szczegóły już mi uciekły.

Warta przeczytania miła ciekawa książka. Dziecko ją polubiło. I mi dorosłej podoba się rytm, fabuła, grafika. Powrót do lat dzieciństwa :)

Lato się kończy 🌸..a więc to odpowiedni czas na fenomenalna Książkę Lato Stiny
Autor Lena Anderson
Wydawnictwo @zakamarki
Książka zachwyca pięknymi ilustracjami, testy są krótkie a więc ta pozycja jest odpowiednia dla najmłodszych czytelników!
To piękna i wartościowa książka❤️

Lato się kończy 🌸..a więc to odpowiedni czas na fenomenalna Książkę Lato Stiny
Autor Lena Anderson
Wydawnictwo @zakamarki
To piękna i wartościowa książka❤️

Znacie już Stinę? My poznałyśmy ją niedawno i od razu bardzo polubiłyśmy :-) Ta przeurocza kilkulatka skradła nasze serca :-) Był taki moment, że opowiadania z jej przygodami czytałam mojej A. codziennie :-) Są one niezwykle pomysłowe i pouczające. Do tego ozdobione bajecznymi ilustracjami. Na pewno spodobają się każdemu dziecku. Czytanie tej książki to czysta przyjemność. Cieszę się, że moja A. zyskała kolejną ukochaną bohaterkę :-) Stina to bardzo mądra, odważna, pomysłowa i rezolutna dziewczynka. Całe lato spędza nad morzem u swojego ukochanego dziadka. Pomaga mu, poznaje jego przyjaciela, wsłuchuje się w pełne przygód opowieści i odkrywa swoją wielką pasję :-) Jest nią zbieranie różnych rzeczy, które morze wyrzuciło na brzeg. W swojej kolekcji ma coraz więcej skarbów :-) Chcąc zdobyć kolejne próbuje nawet w pojedynkę zmierzyć się ze sztorem ... Dobrze, że dziadek był jednak w pobliżu ... Jeśli jeszcze nie znacie tej książki zachęcam was do lektury :-)

Nie ma to, jak wakacje u dziadka, gdzie czas płynie wolno i dzieją się różne zwyczajne rzeczy, a czasem mniej zwyczajne. Pogodna książka pokazująca relacje dziadka i wnuczki.

Stina jak co roku spędza wakacje z dziadkiem w niewielkim, drewnianym domku na jednej ze szwedzkich wysepek. Nikt donikąd się tam nie spieszy, za to każdy pamięta o swoich obowiązkach. Odmierzany przez codzienne rytuały czas płynie na wyspie leniwie. Każdego ranka dziadek siada przed domem i pije kawę, wpatrując się w szarobłękitne wody. Jeśli pogoda sprzyja, dziadek i Stina wypływają w morze, by sprawdzić sieci, których zawartość odmierza się w… szczęściu.

„— Dzisiaj dopisało nam szczęście — mówi dziadek, rozwieszając sieci. — Złowiliśmy turbota, dwa okonie i cztery flądry. Całkiem przyzwoicie.

— A ja mam podwójne szczęście! — mówi Stina, bo właśnie znalazła bardzo okazałe pióro”.

Piórka, haczyki, spławiki, muszelki, kawałki porcelany, puszki po konserwach – wszystkie te znaleziska wyrzuciły morskie wody i wszystkie leżą teraz upchnięte w kartoniku. Kolekcja powiększa się z każdym dniem, bo morze hojnie obsypuje plażę kolejnymi precjozami. Te drobne przedmioty, które z perspektywy dziadka mogłyby wydawać się niepotrzebnymi rupieciami, dla Stiny są największymi skarbami. Z perspektywy czytelnika prawdziwym skarbem ukrytym w książce jest bliska relacja pomiędzy Stiną a dziadkiem, pełna ciepła, spokoju i akceptacji. Relacja, w której obie strony szanują się i słuchają nawzajem, są dla siebie życzliwe i darzą się ogromną, szczerą miłością...

To tylko część recenzji, którą przygotował Dżin. Więcej znajdziecie na stronie:

Dla dzieci w wieku 4 - 8 lat i nostalgicznych dorosłych ;-)

Bo książka jest raczej dla przedszkolaków (mała czcionka, mało tekstu, proste zdania).

Historia jest prosta, ale klimat tej książki jest tak niezwykły, że niejeden dorosły chętnie ją przeczyta i powspomina własne wakacje - zwłaszcza jeśli spędzał je dziko nad morzem lub jeziorem ;-)

Dla dzieci w wieku 4 - 8 lat i nostalgicznych dorosłych ;-)

• Dla dzieci
  • Dzieci