Lato Stiny

Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo: Zakamarki
Stinas sommar
joly_fh

Stina spędza lato u dziadka na wyspie. Łowią razem ryby, a Stina zbiera patyki, piórka i inne ciekawe rzeczy, które morze wyrzuciło na brzeg. Czasem wokół wyspy szaleje sztorm, a wtedy dobrze, że w pobliżu jest dziadek. Na wyspie mieszka też Bujda, dobry przyjaciel dziadka. Bujda opowiada niesamowite historie o katastrofach morskich i innych niezwykłych zdarzeniach. Ach, jak Stina uwielbia...

Na wyspie mieszka też Bujda, dobry przyjaciel dziadka. Bujda opowiada niesamowite historie o katastrofach morskich i innych niezwykłych zdarzeniach. Ach, jak Stina uwielbia ich słuchać!

Ilustracje Leny Anderson przepięknie oddają klimat wakacji na wyspie, a tekst pełen jest ciepła i dyskretnego humoru.

źródło opisu: Wydawnictwo Zakamarki, 2013

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl/

książek: 1943
Monka | 2018-06-01
Przeczytana: 23 maja 2018

Znacie już Stinę? My poznałyśmy ją niedawno i od razu bardzo polubiłyśmy :-) Ta przeurocza kilkulatka skradła nasze serca :-) Był taki moment, że opowiadania z jej przygodami czytałam mojej A. codziennie :-) Są one niezwykle pomysłowe i pouczające. Do tego ozdobione bajecznymi ilustracjami. Na pewno spodobają się każdemu dziecku. Czytanie tej książki to czysta przyjemność. Cieszę się, że moja A. zyskała kolejną ukochaną bohaterkę :-) Stina to bardzo mądra, odważna, pomysłowa i rezolutna dziewczynka. Całe lato spędza nad morzem u swojego ukochanego dziadka. Pomaga mu, poznaje jego przyjaciela, wsłuchuje się w pełne przygód opowieści i odkrywa swoją wielką pasję :-) Jest nią zbieranie różnych rzeczy, które morze wyrzuciło na brzeg. W swojej kolekcji ma coraz więcej skarbów :-) Chcąc zdobyć kolejne próbuje nawet w pojedynkę zmierzyć się ze sztorem ... Dobrze, że dziadek był jednak w pobliżu ... Jeśli jeszcze nie znacie tej książki zachęcam was do lektury :-)...

bibi | 2015-03-20
Przeczytana: marzec 2015

Historie zakamarkowe wciągają bezlitośnie, strzeżcie się ich:) To, co przeczytałam dzisiaj zauroczyło mnie, wzbudziło nutkę zazdrości o dziadka, sprawiło że z tęsknotą powróciłam do lat beztroskiego, pełnego uroku dzieciństwa, i rozmarzyłam się mocno za wakacyjnym czasem, morskim klimatem, samotnym domkiem, wybrzeżem, mewami.
Stina "poszukiwaczka skarbów" kiedy jest z dziadkiem na wyspie archipelagu, ciągle znajduje i zbiera rzeczy, które wyrzuciło morze. Dziadek siedzi spokojnie przed domem, pije kawę, patrzy na gładkie "wyprasowane" morze. Potem wypływają na morze, zarzucają sieci, łowią ryby, przyrządzają je na maśle, z koperkiem i młodymi ziemniakami.
Co za książka! Polecam ją tym, którzy mają dziadków, lubią samotne domki nad morzem, snują już wakacyjne plany. Cudownie zilustrowane opowiadania, godne pozazdroszczenia relacje dziadka z wnuczką, piękne, pełne pasji, spokoju i zaufania życie.

kultur-alnie | 2014-08-10
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Ciepła opowieść o relacji między dziadkiem i wnuczką. Książka o tym, jak fajnie spędzić lato, łowiąc ryby i szukając skarbów na niewielkiej wysepce. "Lato Stiny" to dwa opowiadania, które przypominają o sile wyobraźni i o tym, ile radości może sprawić dziecku znalezienie na plaży, wyrzuconej przez morze, skrzynki. Lena Anderson wraca do przeszłości, do czasów bez komputerów, tabletów i telefonów komórkowych. Można złapać oddech i nacieszyć się świeżym powietrzem.

Piękna, nostalgiczna opowieść o świecie, gdzie nikt się nie spieszy, gdzie jest czas na kontemplację morza, ot tak, bez celu.
Fantastycznie oddana prostota życia i piękno zwykłej relacji dziadka z wnuczką.
W książce pobrzmiewają echa "Lata" Tove Jansson.
Nieco podobny, nostalgiczny klimat (może to dzięki bliskości morza) znadziemy w "Piaskowym wilku" Asy Lind.

Cudowna książka. Idealna na lato.

actagaudi | 2013-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

"Lato Stiny" to pięknie ilustrowana książka o małej dziewczynce spędzającej lato u dziadka na jednej z wysp archipelagu. Opowieść o Stinie składa się z dwóch części "Stina i sztorm" oraz "Stina i morskie opowieści". Historia napisana jest nostalgicznym nastroju i zawiera w sobie dużo ciepła i prostoty, przypomina o drobnych przyjemnościach i zabawach.

Dla dzieci w wieku 4 - 8 lat i nostalgicznych dorosłych ;-)

Bo książka jest raczej dla przedszkolaków (mała czcionka, mało tekstu, proste zdania).

Historia jest prosta, ale klimat tej książki jest tak niezwykły, że niejeden dorosły chętnie ją przeczyta i powspomina własne wakacje - zwłaszcza jeśli spędzał je dziko nad morzem lub jeziorem ;-)

Elodea | 2016-02-04
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Pięknie napisana, pięknie zilustrowana. Czysta przyjemność nawet dla dorosłego czytelnika. Idealna książka "wakacyjna". Rodzinnie wracamy do niej często, nawet zimą:-) Zakamarki <3

Dżin_z_tomikiem | 2017-08-20
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Stina jak co roku spędza wakacje z dziadkiem w niewielkim, drewnianym domku na jednej ze szwedzkich wysepek. Nikt donikąd się tam nie spieszy, za to każdy pamięta o swoich obowiązkach. Odmierzany przez codzienne rytuały czas płynie na wyspie leniwie. Każdego ranka dziadek siada przed domem i pije kawę, wpatrując się w szarobłękitne wody. Jeśli pogoda sprzyja, dziadek i Stina wypływają w morze, by sprawdzić sieci, których zawartość odmierza się w… szczęściu.

„— Dzisiaj dopisało nam szczęście — mówi dziadek, rozwieszając sieci. — Złowiliśmy turbota, dwa okonie i cztery flądry. Całkiem przyzwoicie.

— A ja mam podwójne szczęście! — mówi Stina, bo właśnie znalazła bardzo okazałe pióro”.

Piórka, haczyki, spławiki, muszelki, kawałki porcelany, puszki po konserwach – wszystkie te znaleziska wyrzuciły morskie wody i wszystkie leżą teraz upchnięte w kartoniku. Kolekcja powiększa się z każdym dniem, bo morze hojnie obsypuje plażę kolejnymi precjozami. Te drobne przedmioty, które z...

zaczytanamamabooks | 2018-10-19
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Lato się kończy 🌸..a więc to odpowiedni czas na fenomenalna Książkę Lato Stiny
Autor Lena Anderson
Wydawnictwo @zakamarki
Książka zachwyca pięknymi ilustracjami, testy są krótkie a więc ta pozycja jest odpowiednia dla najmłodszych czytelników!
To piękna i wartościowa książka❤️

wiedzma | 2019-02-20

Warta przeczytania miła ciekawa książka. Dziecko ją polubiło. I mi dorosłej podoba się rytm, fabuła, grafika. Powrót do lat dzieciństwa :)