Odważny

Tłumaczenie: Robert J. Szmidt
Cykl: Zaginiona flota (tom 3) | Seria: Obca Krew
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Courageous
Zaginiona, flota, odważny, fantastyka

Inne wydania

Beznadziejna wojna pomiędzy Sojuszem a Światami Syndykatu trwa już od stu lat. Losy tego konfliktu odmienić miało odnalezienie kapitana Johna „Black Jacka” Geary’ego. Czy legendarny dowódca, wybudzony po dziesięcioleciach hibernacji, zdoła ocalić flotę Sojuszu przed bezlitosnym wrogiem? Po serii krwawych starć Sojusz utracił większość zapasów i znaczną część sprawności bojowej. Geary, pomimo dręczących go niepokojów, musi zatrzymać się w systemie Baldura, aby zdobyć potrzebne surowce w tamtejszych kopalniach. Jaki będzie jego następny ruch? Syndycy zaczynają rozgryzać strategię komodora i uciekająca flota z każdym skokiem traci przewagę nad wrogiem. W miarę zagłębiania się w raporty wywiadu Geary odkrywa kolejną prawdę: w tej wojnie nie chodzi tylko o starcie dwóch systemów wartości. Na planszy znajduje się także trzeci - kto wie - czy nie znacznie niebezpieczniejszy gracz, którego celem jest unicestwienie rodzaju ludzkiego...

Jola | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

No wreszcie! Wreszcie coś się ruszyło! Przez całą drugą część i połowę trzeciej czekałam na jakiś zwrot akcji, na jakieś fajerwerki (dotyczące fabuły, nie walki w kosmosie, bo tej u Campbella zawsze jest aż nadto), no i wreszcie się doczekałam.

Coraz więcej szczegółów świadczy o istnieniu trzeciej frakcji w wojnie, czego nikt do tej pory nie brał na poważnie. Czy są to ludzie? Czy jakaś inna, obca cywilizacja? Jakie są ich zamiary, i czemu w niemal niezauważalny sposób manipulują zarówno Syndykatem, jak i Sojuszem? I czy hipernet to największa nadzieja, czy zagrożenie dla Sojuszu i całej ludzkości? Nie ukrywam, że jestem bardzo ciekawa tej zagadki. Tom czwarty już zamówiony :)

Łukasz Pilarski | 2013-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Cykl na początku był całkiem interesujący, ale z tomu na tom ujawnia się jego największa wada - powtarzalność. Przelot floty wygląda trochę jak w grze komputerowej: dotarcie do systemu, sprawdzenie, co generator dziś wylosował, poradzenie sobie z zagrożeniem, spotkanie dowódców, lot dalej. Geary krąży między mostkiem Nieulękłego, swoją kabiną, salą konferencyjną oraz komnatą przodków, okazjonalnie zahaczając o mesę, co było nudnawe w drugim tomie, a w trzecim staje się zwyczajnie męczące. Brakuje odmiany, zmiany schematu, czegokolwiek. Do tego natrafiłem na kilka scen psychicznego załamania, które zbyt często ocierały się o bycie emo-dramami.

Książkę wyceniłbym na jeden, a nawet dwa punkty mniej, gdyby nie zakończenie. Jest inne, dość mocno odstające od tego, do czego przyzwyczaił mnie Campbell, a w efekcie interesujące. Mam tylko nadzieję, że w dalszych tomach również pozwoli sobie na odejścia od schematu. Inaczej istnieje szansa na to, że porzucę cykl bez poznania jego zakończenia.

Asuda | 2015-12-13

Dobry cykl, zdecydowanie polecam jeżeli komuś spodobały się poprzednie tomy :>

Mariusz | 2014-11-04

Trzeci tom serii w końcu wyróżnia się odrobinę bogatszą fabułą, pojawiają się nowe wątki, kilka niewiadomych, nie ma tylko jednoznacznie zarysowanej walki dobrej demokracji ze złym totalitaryzmem, tak wyraźnie zarysowanej w pierwszych dwóch tomach. Mimo tego ... brak głębi u bohaterów nadal bije po oczach, choć nawet w tym elemencie można doszukać się delikatnej poprawy.

Kornik | 2012-01-03

Szybka, wartka akcja. Dzięki szybkiemu prowadzeniu akcji nie przeszkadza "twarde SF". Ja akurat teraz czegoś takiego szukałem. Więc jak dla mnie doskoanała. Przeczytałem pierwszy tom w jedną noc... Polecam.

nasir | 2011-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2011

Campbell trzyma poziom jak dla mnie trochę zbyt długo akcja skupiona jest na przemyśleniach głównego bohatera lecz są to na szczęście rozważania rozsądne i nie nudzą.

Kumashiro | 2013-02-06
Przeczytana: 23 stycznia 2013

Cambell zaczyna się chyba powtarzać. Wciąż czyta się nieźle, ale jakby po raz n-ty to samo.

Bystry | 2013-02-23

Trochę lepszy tom od poprzedników ale momentami dla mnie bardzo ciężki do przebrnięcia.

Jaskier | 2012-10-22
Przeczytana: 17 sierpnia 2012

Dobra jak i poprzedniczki - to się czyta jednym cięgiem

PR1234 | 2015-03-31
Przeczytana: 31 marca 2015