Książka Roku 2018

Odważny

Tłumaczenie: Robert J. Szmidt
Cykl: Zaginiona flota (tom 3)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Courageous
zaginiona flota
Watcher

Space opera naszpikowana epickimi bitwami gwiezdnych flot Co tu dużo gadać, ta część jest tak samo dobra jak dwie poprzednie. I znów mamy wiele akcji, kosmiczne bitwy, wiele honoru i poświęcenia, a wszystko polane odrobiną tajemnicy i romansu. Całość przedstawia się sycąco i jednocześnie lekkostrawnie, na co ma wpływ przejrzysta budowa fabuły i prosty język. Mówiąc krótko i na temat: książka...

Space opera naszpikowana epickimi bitwami gwiezdnych flot

Co tu dużo gadać, ta część jest tak samo dobra jak dwie poprzednie. I znów mamy wiele akcji, kosmiczne bitwy, wiele honoru i poświęcenia, a wszystko polane odrobiną tajemnicy i romansu. Całość przedstawia się sycąco i jednocześnie lekkostrawnie, na co ma wpływ przejrzysta budowa fabuły i prosty język. Mówiąc krótko i na temat: książka genialna, koniecznie kupcie, w mojej prywatnej skali 5+/6.
Sylwester „Sfinks” Fuks, rpg.sztab.com

Mimo że powieść jednoznacznie zalicza się do nurtu science-fiction, to głównego bohatera trapi cały szereg dobrze znanych każdemu z nas problemów: odpowiedzialne stanowisko, a co za tym idzie potrzeba podejmowania odpowiedzialnych decyzji, niesubordynacja podwładnych, problemy natury uczuciowej czy w końcu prozaiczna złośliwość przedmiotów martwych. (...)
Wszystkie wyżej wymienione czynniki sprawiają, że nie dość, iż powieść utrzymała wysoki poziom dotychczasowej serii, to nawet nieco go podwyższyła.
Przemysław „Jok” Grzesiak, Bestiariusz

źródło opisu: http://s1.fabrykaslow.com.pl

źródło okładki: http://s1.fabrykaslow.com.pl

veinylover | 2019-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2019

Dramaturgia nieco rośnie i pojawia się cień działania obcej cywilizacji. Jeszcze nikt nic nie wie, a jednak już mamy tajemnicę z dreszczykiem.
W ramach moich luźnych refleksji technologicznych zastanawiam się, czy autor ma zielone pojęcie, czym jest ogniwo paliwowe?. To nie jest bateryjka, którą trzeba po zużyciu wyrzucić i udać się do „Biedronki” po nową. Mówiąc obrazowo - to takie urządzenie wytwarzające prąd elektryczny w ten sposób, że wlewa się do niego paliwo, tak jak benzynę do baku samochodu, a spalanie tego paliwa odbywa się bez ognia, po prostu paliwo podlega przemianie chemicznej, w wyniku której powstaje prąd bez ognia i dymu. To przemiana energii chemicznej wprost na energię elektryczną z tak małymi stratami, że gdyby samochód zastosował benzynę do zużywania jej w ten sposób w ogniwie paliwowym, to być może na jednym baku mógłby okrążyć Ziemię. Zatem statki powinny szukać PALIWA do swoich ogniw paliwowych, a nie tworzyć za każdym razem nowe ogniwa, bo to cuchnie...

słoneczko | 2017-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2017

Trzecia część dosyć ciekawej militarnej space opery.
Plusy:
- w końcu trochę wyjaśnień na temat sposobu podróżowania w przestrzeni;
- no i wreszcie opisano okręty wchodzące w skład floty oraz ich klasyfikację i rodzaje;
- ponadto pokazano, które z okrętów zniszczono w poprzednich bitwach ze wskazaniem miejsca ich zniszczenia;
- czyta się szybko, dobra rozrywka i relaks;
- pojawienie się możliwości istnienia innej cywilizacji;
- zakończenie, które daje szeroki wachlarz rozwoju sytuacji.
Minusy:
- opisy walk dosyć schematyczne, ciągłe opisywanie kierunków w kosmosie;
- pojawienie się zbyt wielu elementów polityki oraz koszmarnego romansu.
Książka dobra, dla miłośników gatunku.

Maciej Horała | 2017-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2017

Dobre czytadło. Sprawnie napisane, szybko się czyta. Choć cała koncepcja bardzo grubymi nićmi szyta. W ciągu stu lat niczym w filmie Idiokracja armie obu stron konfliktu zapomniały o taktyce i hierarchii wojskowej (o książkach i filmach instruktażowych pewnie też zapomnieli )Naprawdę potrzeba sporo dobrej woli by założenia autora obronić i spojrzeć na nie z dozą jakiegokolwiek prawdopodobieństwa. Niemniej czyta się dobrze a główny bohater budzi sympatię. W trzecim tomie okazuje się, że obcy, których istnienie podejrzewano w poprzednich tomach istnieją naprawdę i ingerują w wojnę Sojuszu z Syndykatem ot i cała różnica.

Jola | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

No wreszcie! Wreszcie coś się ruszyło! Przez całą drugą część i połowę trzeciej czekałam na jakiś zwrot akcji, na jakieś fajerwerki (dotyczące fabuły, nie walki w kosmosie, bo tej u Campbella zawsze jest aż nadto), no i wreszcie się doczekałam.

Coraz więcej szczegółów świadczy o istnieniu trzeciej frakcji w wojnie, czego nikt do tej pory nie brał na poważnie. Czy są to ludzie? Czy jakaś inna, obca cywilizacja? Jakie są ich zamiary, i czemu w niemal niezauważalny sposób manipulują zarówno Syndykatem, jak i Sojuszem? I czy hipernet to największa nadzieja, czy zagrożenie dla Sojuszu i całej ludzkości? Nie ukrywam, że jestem bardzo ciekawa tej zagadki. Tom czwarty już zamówiony :)

Łukasz Pilarski | 2013-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Cykl na początku był całkiem interesujący, ale z tomu na tom ujawnia się jego największa wada - powtarzalność. Przelot floty wygląda trochę jak w grze komputerowej: dotarcie do systemu, sprawdzenie, co generator dziś wylosował, poradzenie sobie z zagrożeniem, spotkanie dowódców, lot dalej. Geary krąży między mostkiem Nieulękłego, swoją kabiną, salą konferencyjną oraz komnatą przodków, okazjonalnie zahaczając o mesę, co było nudnawe w drugim tomie, a w trzecim staje się zwyczajnie męczące. Brakuje odmiany, zmiany schematu, czegokolwiek. Do tego natrafiłem na kilka scen psychicznego załamania, które zbyt często ocierały się o bycie emo-dramami.

Książkę wyceniłbym na jeden, a nawet dwa punkty mniej, gdyby nie zakończenie. Jest inne, dość mocno odstające od tego, do czego przyzwyczaił mnie Campbell, a w efekcie interesujące. Mam tylko nadzieję, że w dalszych tomach również pozwoli sobie na odejścia od schematu. Inaczej istnieje szansa na to, że porzucę cykl bez poznania jego zakończenia.

wonsz_w_czapce | 2017-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Kolejna część z serii, kolejny raz rzemieślnicza robota.
Bez nadzwyczajnego polotu i z przewidywalną fabułą, ale
za to czyta się bardzo dobrze oraz nie męczy jak to niektóre z opowieści sci-fi mają w zwyczaju.
Fantastyka z naciskiem na militaria i zarządzanie flotą, gdzie autor ani razu nie filozofuje, ani nie wciska na siłę czytelnikowi pseudonaukowego bełkotu.
Mają się szczelać i się szczelajo!

Asuda | 2015-12-13

Dobry cykl, zdecydowanie polecam jeżeli komuś spodobały się poprzednie tomy :>

Mariusz | 2014-11-04

Trzeci tom serii w końcu wyróżnia się odrobinę bogatszą fabułą, pojawiają się nowe wątki, kilka niewiadomych, nie ma tylko jednoznacznie zarysowanej walki dobrej demokracji ze złym totalitaryzmem, tak wyraźnie zarysowanej w pierwszych dwóch tomach. Mimo tego ... brak głębi u bohaterów nadal bije po oczach, choć nawet w tym elemencie można doszukać się delikatnej poprawy.

Kornik | 2012-01-03

Szybka, wartka akcja. Dzięki szybkiemu prowadzeniu akcji nie przeszkadza "twarde SF". Ja akurat teraz czegoś takiego szukałem. Więc jak dla mnie doskoanała. Przeczytałem pierwszy tom w jedną noc... Polecam.

nasir | 2011-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2011

Campbell trzyma poziom jak dla mnie trochę zbyt długo akcja skupiona jest na przemyśleniach głównego bohatera lecz są to na szczęście rozważania rozsądne i nie nudzą.