Tajemnica Paryża

Wydawnictwo: Muza

kryminał o detektywach Paryż, 2 połowa XIX wieku, stowarzyszenie Dwunastu Detektywów prowadzi zawiłe i zaskakujące śledztwo czwarta wydana przez MUzĘ powieść argentyńskiego pisarza Bohater, syn argentyńskiego szewca, zostaje uczestnikiem

buschka | 2011-01-31
Przeczytana: 2011 rok

Pojedynek „gigantów”, Czyli o tym, jak to nie zawsze docenia się przeciwnika.

Ostatnio trafiłam na bardzo ciekawą książkę argentyńskiego pisarza, Pablo De Santisa. Powieść Santisa to z założenia kryminał. Dość specyficzny i nietypowy, ale kryminał. Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że połączenie kryminału z podręcznikiem dla detektywów. W „Tajemnicy Paryża” jest morderstwo, jest detektyw, jest przesłuchanie i dochodzenie do prawdy, ale oprócz tego są przedstawione metody badawcze pracy detektywistycznej, zasady kodeksu detektywów, ich motywacje, niemal traktat filozoficzny, dotyczący wyżej wspomnianej profesji. Ale mimo tych pseudofilozoficznych wynurzeń powieść czyta się bardzo dobrze, równie dobrze jak kryminał typowy. Może dlatego, że autor stworzył bardzo klimatyczny nastrój swojej opowieści. Czasem nawet bardziej trzyma w napięciu niż znane mi i czytane (do tej pory) przeze mnie kryminały.

Powieść Palbo De Santisa przepięknie wydało wydawnictwo MUZA. Twarda oprawa, ładny,...

LucynkaPaulinka | 2013-11-23

Kto z was lubi czytać kryminały zawierające wątki fantastyczne? Mam do polecenia niesamowicie ciekawą pozycję, dzięki której nie będziecie się nudzić. To „Tajemnica Paryża” – czwarta powieść Pablo De Santisa, którą wydano w Polsce. W 2007 roku została ona uhonorowana nagrodą Premio Planeta-Casa de América,

Rok 1888 w Buenos Aires, syn szewca Sigmundo Salvatrio zostaje jednym z dwudziestu jeden uczniów Renato Craiga, będącego założycielem legendarnego stowarzyszenia Dwunastu Detektywów. Studenci rozpoczynają śledztwo dotyczące maga, którego tournee pokrywa się z miejscami strasznych zbrodni. Nagrodą za dochodzenie ma być dla młodzieńców pozycja pomocnika argentyńskiego detektywa. Jednak podczas działań jeden z uczniów ginie i kurs detektywistyczny zostaje przerwany. Ambitny Salvatrio, mimo wszystko postanawia zostać przy swoim mistrzu i dociec prawdy. Na skutek różnych nieoczekiwanych okoliczności, Craig wysyła Sigmundo do tajemniczego Paryża, który ma być gospodarzem Wystawy...

Lulu | 2013-10-15
Przeczytana: 28 stycznia 2010

Bardzo dobrze oddany klimat i kreacja postaci. Czytając tę książkę czułam się trochę dziwnie. Ciężko to wyjaśnić, ale jest to jedna z tych książek, które w niewyjaśniony sposób przenoszą czytelnika do innego świata. Polecam wszystkim którzy znają to uczucie i je lubią.

Alicja | 2012-02-26
Na półkach: Klub Książki, Przeczytane
Przeczytana: 25 lutego 2012

pochwała pracy detektywa i nic więcej

spartanin | 2014-11-26
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Sięgnąłem po tę książkę omyłkowo sugerując się tytułem i pomyliłem autorów. O ile książka Tajemnice Paryża Eugene Sue jest rewelacyjna o tyle autorstwa Pablo de Santisa jest beznadziejna. Kompletna strata czasu

Asia | 2013-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2013

Zwykle, kiedy książka mnie nudzi, odkładam ją na półkę, by wrócić do niej za jakiś czas. Jednak tym razem było inaczej. Zasnęłam. Jest to zatem najnudniejszy kryminał jaki do tej pory czytałam.

Bajeczka | 2016-02-08

Fajna atmosfera. Nie można od tak zapomnieć. Końcówka daje do myślenia.

Dann__pl | 2014-07-25
Przeczytana: 20 lipca 2014