Tajemnica Paryża

2009-01-01
2009-01-01
Tomasz Pindel

1961

Nietypowy ale bardzo klimatyczny kryminał.
Akcja dzieje się w XIX wiecznym Paryżu, w czasie kiedy kończy się budowa wieży Eiffla. Organizowana jest światowa wystawa z różnych dziedzin. Legendarnych Dwunastu Detektywów z różnych krajów zamierza wystawić swoje eksponaty , które pomogły im w wykryciu wielu zbrodni. Każdy detektyw miał swojego pomocnika, tzw. akolity. I właśnie jeden z nich, Sigmundo Salvatrio, Argentyńczyk, jest narratorem całej historii.
Drugim głównym bohaterem jest detektyw Victor Arzacki, Polak, działający w Paryżu i rywalizujący z Francuzem , Louisem Darbonem. Wkrótce Darbon ginie.
Ciekawie skonstruowany kryminał. Wiele historii wykrytych morderstw, dysputy filozoficzne detektywów, zasady kodeksu , metody badawcze ich pracy i oczywiście całkiem przyziemna rywalizacja między sobą.
Przy okazji dowiadujemy się kilku ciekawostek związanych z wieżą Eiffla oraz wrogów jej budowy, tajnych stowarzyszeń.
Jest to książka, którą czyta się szybko i z przyjemnością, i która wprowadza czytelnika w inny świat, w mroczną atmosferę Paryża lat osiemdziesiątych XIX wieku. Książka dla czytelników lubiących aurę tajemniczości i kryminałów retro.

Nietypowy ale bardzo klimatyczny kryminał.

Lekki kryminał dla każdego.

Lekki kryminał dla każdego.

Fajna atmosfera. Nie można od tak zapomnieć. Końcówka daje do myślenia.

Fajna atmosfera. Nie można od tak zapomnieć. Końcówka daje do myślenia.

Sięgnąłem po tę książkę omyłkowo sugerując się tytułem i pomyliłem autorów. O ile książka Tajemnice Paryża Eugene Sue jest rewelacyjna o tyle autorstwa Pablo de Santisa jest beznadziejna. Kompletna strata czasu

Ciekawa i zaskakująca

Ciekawa i zaskakująca

Kto z was lubi czytać kryminały zawierające wątki fantastyczne? Mam do polecenia niesamowicie ciekawą pozycję, dzięki której nie będziecie się nudzić. To „Tajemnica Paryża” – czwarta powieść Pablo De Santisa, którą wydano w Polsce. W 2007 roku została ona uhonorowana nagrodą Premio Planeta-Casa de América,

Rok 1888 w Buenos Aires, syn szewca Sigmundo Salvatrio zostaje jednym z dwudziestu jeden uczniów Renato Craiga, będącego założycielem legendarnego stowarzyszenia Dwunastu Detektywów. Studenci rozpoczynają śledztwo dotyczące maga, którego tournee pokrywa się z miejscami strasznych zbrodni. Nagrodą za dochodzenie ma być dla młodzieńców pozycja pomocnika argentyńskiego detektywa. Jednak podczas działań jeden z uczniów ginie i kurs detektywistyczny zostaje przerwany. Ambitny Salvatrio, mimo wszystko postanawia zostać przy swoim mistrzu i dociec prawdy. Na skutek różnych nieoczekiwanych okoliczności, Craig wysyła Sigmundo do tajemniczego Paryża, który ma być gospodarzem Wystawy Światowej. Tajna misja posłańcza młodego adepta polega na przekazaniu innemu wielkiemu detektywowi , Wiktorowi Arzackiemu, laski ukrytych mechanizmów. Rekwizyt ma być eksponatem w Pawilonie Detektywów. Dodatkowo ma zrelacjonować jak zakończyła się „ sprawa zagadkowego maga”, która jest ostatnim śledztwem Renato Craiga. Wkrótce do Paryża, ściągają na pierwsze historyczne spotkanie Dwunastu Detektywów, wszyscy członkowie legendarnego stowarzyszenia. Niestety, kończy się ono tragedią, gdyż jeden z nich ginie. Wobec tego pozostała jedenastka rozpoczyna poszukiwanie mordercy i ….

Zachęcam do zapoznania się z dalszym tokiem wydarzeń . Warto przeczytać !!!

Weronika Własak

Rok 1888 w Buenos Aires, syn szewca Sigmundo Salvatrio zostaje...

Bardzo dobrze oddany klimat i kreacja postaci. Czytając tę książkę czułam się trochę dziwnie. Ciężko to wyjaśnić, ale jest to jedna z tych książek, które w niewyjaśniony sposób przenoszą czytelnika do innego świata. Polecam wszystkim którzy znają to uczucie i je lubią.

Zwykle, kiedy książka mnie nudzi, odkładam ją na półkę, by wrócić do niej za jakiś czas. Jednak tym razem było inaczej. Zasnęłam. Jest to zatem najnudniejszy kryminał jaki do tej pory czytałam.

2010

2010