Tajemnica domu Arandów

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Detektyw Víctor Ros". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
El misterio de la Casa Aranda
Víctor Ros, Madryt, detektyw, sensacja

Pierwsze spotkanie polskich czytelników z bohaterem nowego hiszpańskiego cyklu powieści sensacyjnych. Víctor Ros nie miał łatwego życia: ani chybi zostałby jednym z licznych madryckich złodziejaszków, gdyby nie spotkanie ze szlachetnym sierżantem policji, don Armandem Martinezem, który w młodym przybyszu z prowincji dostrzegł niezwykłą inteligencję i przenikliwość, czyli cechy, jakimi winien...

Víctor Ros nie miał łatwego życia: ani chybi zostałby jednym z licznych madryckich złodziejaszków, gdyby nie spotkanie ze szlachetnym sierżantem policji, don Armandem Martinezem, który w młodym przybyszu z prowincji dostrzegł niezwykłą inteligencję i przenikliwość, czyli cechy, jakimi winien się wyróżniać idealny detektyw.

W 1877 roku Víctor Ros, już jako podinspektor, prowadzi dwa śledztwa. Pierwsze dotyczy próby zabójstwa, której dopuściła się wobec męża doña Aurora, córka zubożałych arystokratów. Mówi się, że w sprawie maczały palce siły nadprzyrodzone, gdyż nad domem ciąży ponoć klątwa i już wcześniej dochodziło w nim do mrożących krew w żyłach wydarzeń. Drugie śledztwo, znacznie mniej interesujące dla wyższych sfer stolicy, poświęcone jest poszukiwaniu sprawcy okrutnych morderstw dokonywanych na prostytutkach.

Jerónimo Tristante z drobiazgową dokładnością odmalowuje w swej powieści Madryt lat siedemdziesiątych XIX wieku, ale również oddaje klimat literatury tamtych czasów, gdy nie było kina, radia ani telewizji i poszukiwano w powieściach nie tylko głębokich przeżyć, ale też godziwej rozrywki. Dlatego intryga wikła się coraz bardziej, bohaterowie gubią się i odnajdują, a czytelnik niecierpliwie przewraca kolejne kartki, poszukując rozwiązania coraz to nowych zagadek.

koliber | 2015-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Dobrze nakreślone tło społeczno-obyczajowo-polityczne XIX wiecznego Madrytu. Dobry pomysł na intrygę kryminalną i dobrze stworzony klimat a'la zagadki Holmes'a. Trochę naciągane niektóre wątki, kilka niekonsekwencji w charakterystyce postaci. W ogólnym rozrachunku ocena - db.

deskath | 2014-09-17
Przeczytana: 17 września 2014

Głównym bohaterem powieści Jeronimo Tristante "Tajemnica domu Arandów", której akcja toczy się pod koniec XIX wieku w Madrycie, jest podinspektor policji Victor Ros. Prowadzi on dwa śledztwa. Musi odkryć kto stoi za morderstwami madryckich prostytutek, oraz sprawę młodej kobiety z wyższych sfer, która próbowała zabić swojego męża kilka dni po ślubie. Główny bohater pochodzi z nizin społecznych. W młodości miał zatargi z prawem, ale dzięki pewnemu policjantowi, który dostrzegł w nim spory potencjał został stróżem prawa. Autor po za zagadką kryminalną świetnie ukazał Madryt lat siedemdziesiątych XIX wieku. Ukazuje życie zarówno arystokracji, klasy średniej jak i biedoty. Książkę czyta się bardzo dobrze. Jedynym zarzutem jaki dostrzegłem jest lekka naiwność cechująca bohaterów oraz kilka klasycznych rozwiązań fabularnych. Ale nie przeszkadza to w dobrej zabawie. Na pewno sięgnę po następną część przygód Victora Rosa.

kamkap | 2011-02-07
Przeczytana: 05 lutego 2011

Lubię kryminały retro. I ten był całkiem fajny. Mam nadzieję, że c.d. będzie równie ciekawy

Olena | 2011-03-11
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 10 marca 2011

Gdyby nie epilog książka byłaby świetna, a tak to tylko dobre czytadło.

Hossula | 2016-11-07
Na półkach: 2012, Przeczytane