Księga dusz

Cykl: Will Piper (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
Book Of Souls
dusza, księga

Supertajna amerykańska baza wojskowa na pustyni Nevada, zwana Strefą 51, należy do najlepiej strzeżonych obszarów wewnątrz terytorium Stanów Zjednoczonych. Liczne teorie spiskowe, jakie narodziły się krótko po jej powstaniu, mówią o przetrzymywaniu tam pozaziemskich form życia i rozbitych statków UFO, o eksperymentach z nowymi rodzajami broni, jak np. broń meteorologiczna. Na początku lat 50. z rozkazu prezydenta Trumana na terenie Strefy ukryto Bibliotekę – księgozbiór o kluczowym znaczeniu dla współczesnego świata, odnaleziony w 1947 roku na brytyjskiej wyspie Wight. Na odręcznie spisanych stronicach mnisi z opactwa Vectis umieścili daty narodzin i śmierci wszystkich ludzi na Ziemi, aż do roku 2027. Dzięki tej wiedzy rząd USA może prognozować najważniejsze wydarzenia światowe, co daje mu przewagę strategiczną nad wrogami Ameryki. O istnieniu Biblioteki wie jedynie garstka ludzi; agenci Strefy, przy użyciu wszelkich dostępnych środków, z zabójstwami włącznie, dbają o to, by informacja ta nigdy nie ujrzała światła dziennego. Agent FBI, Will Piper, poznał w trakcie prowadzonego dochodzenia sekret Biblioteki i nieomal zapłacił za to życiem. Od tamtych wydarzeń (opisanych w powieści Biblioteka umarłych) minęło kilka lat. Na aukcji w Londynie pojawia się zaginiona przed wiekami, pochodząca z Biblioteki księga z 1527 roku. W imieniu milionera Henry'ego Spence'a, byłego analityka Strefy, Will kupuje pokaźne tomiszcze. Okazuje się, że pod wyklejką okładki ukryto pergamin z wykaligrafowanym sonetem, podpisanym przez samego Williama Szekspira. Zawiera on wskazówki dotyczące pochodzenia księgi „dusz”, która – co wkrótce wychodzi na jaw – w istotny sposób wpłynęła na historię ludzkości, inspirując takich ludzi jak m.in. teolog Jan Kalwin (Jean Cauvin) i Nostradamus – lekarz, astrolog i jasnowidz, autor słynnych proroctw. Księgę oraz inne odnalezione przez Willa dokumenty próbują przechwycić agenci Strefy; na polecenie najwyższych czynników rządowych Piper i jego żona mają być zlikwidowani...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Krystek Małecki | 2017-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2017

Książka mi się podobała, wydaje mi się, że jest warta polecenia. Jednak najbardziej podobały mi się fragmenty niewspółczesne dotyczące zagadki księgi dusz... Szekspir, Kalwin i Nostradamus.
Książka pasowałaby do mojej prezentacji na temat "Człowiek i przeznaczenie".

Magdalena | 2017-06-20
Przeczytana: kwiecień 2017

Will Piper znowu wkracza do akcji w kontynuacji Biblioteki Umarłych. Były agent FBI jest teraz przykładnym ojcem i wiedzie spokojny żywot z żoną u boku. Wszystko jednak do czasu.

Rodzinne życie agenta FBI na emeryturze zakłóci człowiek, któremu zostało już niewiele życia – Henry Specne. Prosi on Willa, aby pojechał do Anglii i kupił zaginioną książkę z biblioteki – z 1527 roku. Początkowo niechętny, godzi się w końcu na podróż na drugi kontynent, nie wiedząc, że jego wyprawa odbije się bardzo szerokim echem i spowoduje wiele kłopotów.

Tym sposobem nasz bohater ląduje w starym domostwie Atmorsów, gdzie wraz z potomkinią rodu Isabelle próbuje rozwikłać zagadkę księgi. Nie jest to łatwe, ponieważ na trenie posiadłości poukrywano wskazówki prowadzące do jej rozwikłania. Szukając poszlak Will i młoda kobieta nie zdają sobie sprawy, że agent wysłany ze Strefy 51 ma ich na oku.

W bazie na pustyni w Nevadzie panuje napięta atmosfera. Brakującej księgi nie udało się przechwycić w trakcie...

Anna | 2016-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2016

"Księga dusz" Glenna Coopera to typowa książka kontynuacyjna. W tym przypadku jest to kontynuacja historii Strefy 51 oraz biblioteki opactwa Vectis zawartej w "Bibliotece umarłych". Ponownie stykamy z się z głównym bohaterem, emerytowanym już agentem FBI, Will'em Piper'em oraz agentką Nancy Lipinski, która tym razem jest już żoną głównego bohatera. Jak się okazuje historia tajemnicy biblioteki opactwa Vectis zostaje na nowo odgrzebana za sprawą tajemniczej księgi z 1527 roku, która pojawia się na aukcji i jest prawdopodobnie częścią biblioteki Vectis. Z jednej strony księgę chcą zdobyć strażnicy Strefy 51 i rząd amerykański, z drugiej strony mamy emerytowanych naukowców ze Strefy 51 tworzących klub 2027, którym udaje się zachęcić Pipera, by im pomógł. Książkę zdobywa klub 2027 i to dopiero początek historii, jako że w jednej z okładek odnaleziony zostaje nieznany sonet William Szekspira mówiący o tajemniczych czterech śladach prowadzących do tajemnicy powstania biblioteki opactwa...

Heisenberg | 2016-03-13

Bardzo udana kontynuacja "Biblioteki umarłych"; czyta się szybciutko, wartka akcja plus zagadki rozwiązywane przez głównych bohaterów dają nam możliwość przyjemnego spędzenia czasu z tą książką. Jeśli ktoś postanowi sięgnąć po tą pozycję książkową, to bez przeczytania w/w "Biblioteki..." niech tego nie robi, bo "Księga dusz" będzie dla niego całkowicie niejasna i niezrozumiała; to klasyczny sequel.

MoMo | 2016-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2016

Tom 2?
W życiu bym nie zgadła, że ta książka jest kontynuacją...

Ciekawy wątek główny.
Bo co jeśli istnieją księgi z datami narodzin i śmierci ;)?
Jak mógłby wykorzystać to rząd?
Ciekawe podejście do tematu.
Niestety trochę dłużyzn, suchych wiórów.
Oczywiście wplątany wątek religijny...

karawanat | 2015-02-07

Udana kontynuacja "Biblioteki umarłych". Wątek zaginionej księgi z 1527 całkiem ciekawy, szczególnie retrospekcje, które pozwalały lepiej poznać wydarzenia i stworzyły jednolitą historię bez niedopowiedzeń. Myślę, że bez nich czytelnik mogłby poczuć lekkie znużenie, albowiem akcji w tej książce jest najwięcej na początku i końcu. Na szczęście nie zniechęciło to mnie do niej. "Księgę dusz" czyta się szybko, język jest przystępny. Bohaterowie ewoluują, chociaż świadomość, że część z nich jest bezpieczna sprawia, że nie przeżywałam aż tak bardzo niektórych wydarzeń. Kolejna część, która ponownie daję do myślenia. Szczerze polecam.

IVONA | 2014-12-06

Wyobraź sobie, że znasz dokładną datę swojej śmierci...wiesz kiedy TO się stanie, jednak nieznany Ci jest sposób, w jaki pożegnasz się ze światem. Jak myślisz, co byś zrobił?
Księga dusz to kontynuacja przygód Willa i ciąg dalszy opowieści o tajemniczej bibliotece ukrytej w podziemiach Strefy 51, chronionej przez amerykański rząd niczym największy skarb. Na kartach powieści pojawiają się takie nazwiska jak Nostradamus, Kalwin, czy Szekspir, który ukrył w sekretnej księdze tajemniczy list wyjaśniający okoliczności powstania biblioteki. Rozszyfrowanie go, da gotową odpowiedź na wiele pytań nurtujących ludzkość. Co więcej, spis dat narodzin i zgonów kończy się w roku 2027...czyżby była to data końca świata?
Bardzo ciekawie skonstruowana, wciągająca powieść, która delikatnie przypomina styl Dana Browna. Znajdziemy tu ukryte symbole, wątek polityczny, trochę uczucia, zdrady i wielkie pościgi. Pytanie brzmi, czy jest to pogoń za czymś, co w gruncie rzeczy nie istnieje? Czy to, czym...

książek: 2077
Yelahiah | 2014-07-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 25 lipca 2014

Co byś zrobił,gdybyś znał datę swojej śmierci?
Co byś zrobił gdyby w twoje ręce trafił list napisany własnoręcznie przez Shakespear'a?
Czy zastanawiasz się czasem w jaki dziwny sposób powiązane jest nasze życie z innymi,, nawet nieznanymi osobami na świecie? Czy zastanawiałeś się co i w jaki sposób miało wpływ na myślenie , zachowanie i życie takich postaci jak Nostradamus czy Kalwin?
Myślisz,że jesteś religijny na tyle,by nie zmienić zdania na temat istnienia Boga i jego zamiarów wobec człowieczeństwa?
Takich pytań nasuwa się wiele po lekturze drugiej części trylogii o Willu Piperze i sekretnej bibliotece zamkniętej głęboko w podziemiach Strefy 51 , chronionej przez rząd jak największy skarb.
cd.http://cichyszeleststron.blogspot.it/2014/07/ksiega-dusz-glenn-cooper.html

Igor M | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Brakująca książka z Biblioteki stawia na nogi Strażników, amerykański i brytyjski wywiad oraz członków klubu 2027.

Utrzymany poziom z pierwszej części trylogii - gorąco polecam! :)

Kucharz | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014

Druga część przygód agenta FBI W. Pipera w równym stopniu wciągająca jak ta opisana w "Bibliotece umarłych". Ciekawy wątek historyczny z Kalwinem i Nostradamusem. Chociaż mógłby być jeszcze bardziej rozbudowany. W pierwszej części sporo było "powrotów do przeszłości" i opisywania zdarzeń jakie miały miejsce w Vectis. Ogólnie pomysł stworzenia takiej biblioteki dosyć świeży i nieszablonowy.