Błękitna pustynia

reportaż
Wydawnictwo M
2015-09-15
2015-09-15
wojna reportaż Afganistan polska misja islam

Książka dobra, ale strasznie krótka. No i kody QR nie działają. Warto przeczytać ten reportaż, gdzie można dowiedzieć się, tak w skrócie o codzienność życia polskich żołnierzy w bazie w Afganistanie.

Bardzo ciekawa książka, opowiadająca o życiu polskich żołnierzy na misji w Afganistanie. To jak wygląda tam codzienność, z jakimi problemami stykali się ludzie, oraz to co mile mnie zaskoczyło jak zwykli Afgańczycy podchodzili do wojska. Coś niesamowitego zwłaszcza ze miałem okazje przesłuchać książki w formie audiobooka.
Jedyny minus jaki dostrzega to taki, że stanowczo za mało było takich typowych wyjazdowych misji, albo więcej opowieści takiej jak ta o małym chłopcu.

Jedyny minus jaki dostrzega to taki, że stanowczo...

Dobry reportaż, ale zdecydowanie za krótki. Nie brakuje w nim dynamiki i szczegółowych opisów, ale po przeczytaniu pozostaje niedosyt. Oczywiście to moje odczucia, więc Wasze myśli mogą być inne 😉

Rafał Molenda wpisuje się w kanon reportaży o ostatniej wojnie w Afganistanie. Podobało mi się w nim to, że zobaczyłem oczami wyobraźni Polaków na misji, ich codzienne zmagania oraz kalectwo i śmierć niektórych z nich. Jak każda wojna, tak i ta, niesie ze sobą zniszczenie, cierpienie, pogłębia niechęć między nacjami oraz pozostawia po sobie pustkę w ludzkich sercach 💔

Warta podkreślenia jest odwaga autora, który z narażeniem życia, wyjeżdża do Afganistanu, żeby na własne oczy poznać wojenną rzeczywistość oraz przekazać jej opis rodakom w Polsce. Bez wątpienia udało się tego dokonać i dlatego dorzucam siódmą gwiazdkę 💪😎👍

Polecam!

Mam problem z audiobookami. Wypełniam nimi czas stracony na jazdę samochodem, ale tracą na tym same książki. "Błękitna pustynia" to kolejny taki tytuł. Gdybym ją przeczytał, pewnie dałbym z 6-7, gdyż niestety opowiedziana historia nie zachwyca, jest po prostu przeciętnie dobra. Jest nieco nudna, nieco smętna, trochę o wszystkim i trochę o niczym, lecz na swój sposób interesująca. Natomiast w dół pociągnęły książkę dialogi. Narrator jest ok, ale słychać tu jakąś niezwykłą zdolność wadliwego przypisywania emocji do wypowiadanej kwestii, brzmienie niektórych zdań jest nienaturalne, teatralne, sztuczne, przesadzone, nijak nie mające szans zaistnieć w rzeczywistości. I to właśnie plasuje mi tę książkę w kategorii 4.

Choć wahałam się nad oceną, to ostatecznie zdecydowałam się na tak rzadko wybierają przeze mnie 10 z kilku powodów:
1. wykonanie audiobooka zasługuje po prostu na podniesienie oceny, ponieważ jest doskonałe, głosów użyczyli świetni aktorzy i realizacja to cudo. Jeszcze bardziej podbija klimat i buduje napięcie;
2. dawno nie słuchałam ani nie czytałam niczego, co by mnie tak trafiło emocjonalnie. Niemal od początku.
3. choć myślałam, że uda mi się tego ostatecznie uniknąć, to jednak w ostatnich 25 minutach popłakałam się dwa razy. Wcześniej było blisko, ale bardziej poszło to w stronę trzęsących się rąk niż łez, ale jednak...
Ostatni punkt łączy się znów z pierwszym, bo gdybym miała w ręce po prostu książkę i czytała ją swoim głosem, pewnie bym tego tak mocno nie przeżyła. Ale jednak.
Także czapki z głów za realizacje audiobooka, a autorowi dziękuję za tę książkę. Nie tylko daje relację i buduje obraz tej wojny, ale też poszerza wiedzę - doceniam bardzo.

2. dawno nie słuchałam ani nie czytałam niczego, co by mnie tak...

Świetne słuchowisko, relacja z misji polskich żołnierzy w Afganistanie widziana oczami polskiego dziennikarza, radiowca, fotografa. Bardzo realistycznie przedstawione realia życia w bazie, patroli i tego co dla naszych żołnierzy jest chlebem powszednim. Bardzo dobrze napisane i świetnie uchwycone.

Ocena jest głównie za odwagę i poruszoną tematykę, nie zaś za samą książkę. Jedyne, co mogę pozytywnego powiedzieć to to, że dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy, a także że szybko się czyta. Ludzie obeznani z wojskiem się znudzą szybko, liczący na dobrą fabułę się zawiodą, a laicy nie nadrobią zaległości.

Dwie gwiazdki za wykonanie audiobooka. Sama ksiazka o niczym. Takie tam, wspominki turysty z darmowej wycieczki.
Do pieca.

Do pieca.

Jak dla mnie osobiście książka rewelacja.
Zawiera opisane relacje między żołnierzami jak również sposób radzenia sobie ze stresem poprzez docinki między kolegami. Rewelacyjnie się czyta, książka już od samego początku wciąga.

Jak dla mnie osobiście książka rewelacja.

Dodatkowa gwiazdka za słuchowisko-słuchałem audiobooka. Poza tym poprawna. Delikatnie inny odbiór książki ma Szczecinianin, gdyż lokalne akcenty są stale zauważalne.

• Audiobooki
  • Reportaż

Dodaj cytat z książki Błękitna pustynia