Wojna Miłość Zdrada

978-83-89344-83-0
wojna, kobieta, szpieg
historia
Krzysiek W

Szczupła kobieta stojąca przed francuskim sądem ze spokojem wysłuchała wyroku. Nie mogła liczyć na łaskę. Władze państw wyzwolonych spod okupacji niemieckiej bezwzględnie się rozprawiały z ludźmi oskarżonymi o kolaborację z wrogiem. A taki zarzut postawiono Matyldzie Carre, której donosy zaprowadziły na szafot wielu bohaterskich członków ruchu oporu. A może liczyła, że sąd uwzględni jej zasługi? Przecież równie ofiarnie, jak dla Niemców, działała na rzecz wywiadu francuskiego i brytyjskiego...

Co decyduje o biegu historii? Męstwo i waleczność żołnierzy, geniusz strategów, przenikliwość polityków? Okazuje się, że niekoniecznie... Przykłady przedstawione w książce przekonują, jak wielkie znaczenie dla przebiegu wojny i losów świata miała działalność szpiegowska i wypadki rozgrywające się za kulisami wielkich wydarzeń.

Autor ze szczegółami opisuje działania wywiadowcze prowadzone na całym świecie podczas II wojny światowej, a także przed nią i po niej. Poznajemy zwyczajne kobiety, odważne i zaangażowane, które walczyły - chociaż nie na frontach - i ponosiły największe ofiary. Śledzimy losy ludzi wciągniętych do wielkiej gry, od której zależał przebieg wojny i kształt powojennego świata - ludzi, którzy potrafili wpływać na bieg dziejów, ponieważ dobrze wiedzieli, że najgroźniejszą bronią w tajnym świecie jest informacja.

"Wojna, miłość, zdrada" to kilkanaście portretów kobiet z okrutnej historii XX wieku.

Decydowały się na najbardziej niebezpieczne zadania, w których granica między życiem a śmiercią była tak niewidoczna jak pole minowe. Jedne szukały przygody lub łatwej drogi do fortuny. Inne uważały, że spełniają obowiązek wobec ojczyzny i gotowe były poświęcić życie albo... dokonać najohydniejszych zbrodni. Jedne były piękne, naiwne i kierowały się najszczytniejszymi motywami. Inne - odrażające w swojej bezwzględności i braku wszelkich zasad moralnych, tak dalece, że donosiły na swoich najbliższych, wiedząc, że ściągają na nich śmierć.

Ich losy związały się z wielkimi mechanizmami świata XX wieku. Każda z nich zyskiwała wpływ na bieg spraw najważniejszych. Czasami tak, że do dzisiaj nie poznaliśmy całej prawdy o ich służbie, poświęceniu, przewrotności, śmierci...
Bogusław Wołoszański

anika | 2015-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Fascynujące historie kobiet - szpiegów, opowiedziane w niebanalny sposób, wciągające jak najlepsze powieści sensacyjne, do tego duże nagromadzenie faktów (tak duże, że przesłuchiwałam niektóre rozdziały dwa razy, bo nie wchłonęłam wszystkiego podczas pierwszego słuchania), a wszystko doprawione głosem Wołoszańskiego, który to głos bardzo lubię.

Polecam gorąco!

"Pojedynek"

Przemek | 2015-01-17
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 stycznia 2015

O książkach Wołoszańskiego po prostu nie wypada pisać źle.Bądź co bądź jest to literatura faktu,choć nie brakuje w niej wypełnień domysłami.Tym razem jest to zbiór kilkunastu (poukładanych chronologicznie) opowieści o udziale kobiet w zdarzeniach przed,w trakcie i powojennych.Obraz jaki się z nich wyłania nie jest jednoznaczny i tu na pochwałę zasługuje fakt,iż autor pozostawia czytelnikowi ocenę ich zachowań.No,przynajmniej w większości przypadków.

Kain | 2015-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Bardzo przyjemny zbiór opowiadań historycznych. Wygodne jest to, że
każdy rozdział jest na temat innej kobiety, często zupełnie niezwiązanej z historią
reszty.

Morte | 2016-11-05

Niektóre historie ciekawe jak praca ginekologa inne mniej ,ale i tak przedstawione w fantastyczny sposób.

jolunia559 JOLA | 2012-01-11
Przeczytana: 2010 rok

Mara Hari,Coco Chanel,Olga Czechowa,Renate von Natzmer to tylko kilka z nich,kobiet szpiegów.Jedne zostały szpiegami bo były żądne przygód i bogactwa.Inne chciały służyć swojej ojczyżnie i gotowe były oddać za nią życie i dokonać najstraszniejszych zbrodni w imię tej idei.Jedne piękne i naiwne inne bezwzględne i wyrachowane.Kobiety z różnych środowisk,krajów i o różnych przekonaniach.Ich życie też miało różne zakończenie.Niektóre zapłaciły najwyższą cenę za swoje szpiegowskie usługi,inne żyły do póżnej starości w przekonaniu o dobrze wykonanych misjach.Jak wyglądałaby historia XX wieku bez nich?być może niektóre jej momenty byłyby inne.

Fox | 2011-09-23
Przeczytana: 23 września 2011

Doskonała książka do rozbudzenia ciekawości historii. To zdecydowanie nie podręcznik, ale można się wiele z tej pozycji dowiedzieć.
Choć historie dotyczą trudnych czasów I i II wojny światowej, opisane są żywo i lekko - pełno w nich szpiegów, tajemnic i niewyjaśnionych okoliczności. Doskonale się czyta.

Magdalena | 2013-09-08
Przeczytana: 20 lipca 2013

Ciekawie opowiedziana historia kobiet szpiegów, które miały wpływ na politykę, polityków i niekiedy losy II wojny światowej. Panie Bogusławie, zawsze lubiłam oglądać pana program. Teraz, być może trochę późno, zaczęłam czytać Pana książki. Bardoz wciągająca historia faktu.

Henioo | 2013-09-11
Przeczytana: 2013 rok

Bogusław Wołoszański.
I tyle.
Miłośnikom historii współczesnej (ale nie tylko) bardzo polecam.

Gregor | 2014-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Jak wszystko co od Wołoszańskiego. Znakomite :)