838957456X
poradniki

Kolejny bestseller autorki Sposobu na kłamcę i Toksycznych rodziców! Czasami bliskie nam osoby nieustannie grożą, że nas opuszczą lub zrobią sobie krzywdę, jeśli nie postąpimy tak, jak chcą. Niezależnie od tego, ile z siebie im damy, zawsze żądają więcej. Akceptują nas, gdy im ulegamy, a odrzucają, kiedy nie chcemy ulec, lub też nie liczą się z naszymi uczuciami i pragnieniami. To oznacza, że...

Kolejny bestseller autorki Sposobu na kłamcę i Toksycznych rodziców!

Czasami bliskie nam osoby nieustannie grożą, że nas opuszczą lub zrobią sobie krzywdę, jeśli nie postąpimy tak, jak chcą. Niezależnie od tego, ile z siebie im damy, zawsze żądają więcej. Akceptują nas, gdy im ulegamy, a odrzucają, kiedy nie chcemy ulec, lub też nie liczą się z naszymi uczuciami i pragnieniami. To oznacza, że jesteśmy szantażowani emocjonalnie. Doktor Susan Forward, znana psychoterapeutka, w niniejszej książce wyjaśnia, na czym polega szantaż emocjonalny, opisuje postępowanie szantażysty oraz wpływ szantażu na nasze życie. Pokazuje również, jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

· Jak rozpoznać, że jesteśmy szantażowani emocjonalnie?

· Jakie metody stosuje szantażysta?

· Jak wyzwolić się spod wpływu szantażysty?

Książka Susan Forward odpowiada na te i inne pytania. Dzięki niej wprowadzimy w życie wiele zmian, które poprawią naszą sytuację i samopoczucie. Najważniejsze, by wiedzieć, co chcemy zmienić, i mieć siłę, by to zrobić!

weredLewana | 2014-07-28
Przeczytana: 27 lipca 2014

Mam pewien kłopot z tą pozycją: postawę Autorki/Terapeutki wobec Czytelnika/Pacjenta. Po kilkunastu pierwszych stronach odniosłam wrażenie, że według Susan Forward tylko Susan Forward jest w stanie cierpiącą z powodu szantażu emocjonalnego duszę przeprowadzić bezpiecznie na drugi brzeg. Chwilami nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że stosuje ona nic innego, jak... szantaż emocjonalny.
Poza tym jednak znalazłam tam wiele mądrych zdań, których nigdzie wcześniej nie było (choć może to dlatego, że aż tak wielu poradników nie czytałam), np. o tym, by się nie samo-biczować za niepowodzenia na drodze do uleczenia. Niekiedy terapeuci zapominają powiedzieć o tym pacjentom, oczekując od nich szybkich rezultatów, które potwierdziłyby ich własne kompetencje. Tu na szczęście tego nie ma.
Kiedyś znajomy psycholog powiedział, że dobrą terapię poznaje się po tym, że po latach pacjent jest w stanie przypomnieć sobie z niej różne rzeczy i korzysta z nich jak z dobrze zaopatrzonej spiżarki. Książkę tę...

virginia75 | 2013-12-04
Na półkach: Przeczytane, Praktyczne

O drobnych formach wywierania wpływu/szantażu (jak kto woli) w codziennym życiu czyli krotko mówiąc jak się nie dać kiedy Twoja druga polówka/szef/teściowa ma własnie ciche dni czy czasem wręcz zbyt głośne. Albo uważa, ze wszelkie nieporozumienia w związku/rodzinie rozwiązuje się w niekonwencjonalny sposób np oskarża, rzuca przedmiotami, powołuje się na papieża i wszystkich świętych, zali rodzinie i połowie osiedla na Nas itp
Czytało się całkiem przyjemnie (myślę ze nie tylko ja szukam w otoczeniu typów osób opisanych w tego typu poradnikach).

enhap | 2013-08-27
Przeczytana: 18 lipca 2013

Kolejna doskonała książka dotycząca naszych własnych emocji, oraz tego, jak według nich działamy. Jak działają ludzie, którzy nas otaczają. Dlaczego wywołują negatywne emocje, dlaczego MOGĄ je wywołać, jak reagujemy i... co możemy w tych schematach poprawić.

Oliwia | 2014-01-23
Przeczytana: 12 lutego 2013

Książka pomaga zauważać szantaże - warto się stosować do rad!

susanjones | 2016-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2016

Znam to z doświadczenia z obu stron.
Nie jestem z tego dumna, ale zdarzało mi się być po tej negatywnej stronie.
Podobało mi się wyjaśnienie zarówno powodów, dlaczego szantażujemy bliskie osoby, a także dlaczego ulegamy szantażowi. Historie pacjentów i rozwiązanie problemów a także sposoby obrony przed manipulacją.
Warto wiedzieć, że takie osoby są zagubione, lękliwe, poszukujące jakiejkolwiek kontroli w życiu. I być może nie potrafią inaczej i nawet nie zdają sobie sprawy, że mogą kogoś ranić.
Moim rozwiązaniem było odejście od osób, które manipulowały mną i wykorzystywały mnie w przeróżny sposób. Zmieniłam otoczenie, ale jednak z ofiary stałam się oprawcą. Przyznam, że nie potrafiłam inaczej. Chcę to zmienić. Zarówno chcę się przed tym bronić jak i chcę z tym walczyć. Zaprzestać tego raz na zawsze.

Bardzo chciałabym umieć na co dzień korzystać ze wskazówek zawartych w tejże pozycji. Ehhhh....

kwasna_pikla | 2017-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2017