Rodzina Pascuala Duarte

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
La familia de Pascual Duarte
mantra

Proza Camilo José Celi uznawana jest przez krytyków za kwintesencję hiszpańskości. Powieść Rodzina Pascuala Duarte wydana w 1942 roku nawiązuje do tradycji powieści łotrzykowskiej, dając równocześnie początek nowemu kierunkowi literackiemu zwanemu tremendyzmem, który można określić jako hiszpańską odmianę egzystencjalizmu i którego artystycznym wyrazem jest między innymi malarstwo Picassa.

Daria | 2015-10-30
Przeczytana: 30 października 2015
Alina | 2015-11-01
Na półkach: 2015 rok, Przeczytane, Klasyka
Przeczytana: 01 listopada 2015

Wstrząsająca i niesamowita opowieść, chociaż nie dopatrzyłam się tu kwintesencji hiszpańskości. Ta historia mogła się zdarzyć pod każdą szerokością geograficzną. Natomiast mimo tego, że nie znam hiszpańskiej odmiany egzystencjalizmu, malarstwo Picassa pasuje do tej powieści jak ulał.

figa1992 | 2016-05-05
Przeczytana: 05 maja 2016

Książka przeczytana w oryginale na potrzeby studiów. Jest to ciekawa pozycja, choć - jak dla mnie - przede wszystkim ze względu na tło historyczne i tendencję literacką, którą zapoczątkowała. Są to wspomnienia spisane przez skazanego na śmierć mordercę - mówiąc w dużym skrócie. Pisana jest prostym językiem, ponieważ zamiarem autora było naśladowanie mowy mieszkańców wsi. "Pascual Duarte" był pionierem z dwóch powodów: nie tylko utorował drogę powojennej literaturze Hiszpanii, która z powodu wyniszczenia kraju i dyktatury Franco mocno ucierpiała, ale też wprowadził zupełnie nową - choć czerpiącą z klasycznych źródeł - tendencję tremendyzmu. Jedną z jej cech są charakterystyczne dla tej powieści krwawe i naturalistyczne opisy, które wzbudzały wówczas niemało kontrowersji.
Poza tym wszystkim, w moim odczuciu Pascual jest bardzo ciekawą postacią, złożoną, chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się aż nadto jednolity: bezwzględny morderca. Kiedy jednak pozna się jego historię, nie...

Dość ciężka i zagmatwana historia, ale jakże prawdziwa.... Choć czytało mi się całkiem nieźle ^^

Angelika | 2016-05-06

Ciekawa książka, jednak zawiera w sobie wiele "niesmacznych" momentów.

DonLewski | 2016-10-31
Marcin Mazur | 2016-08-20