Rosso Istanbul

Tłumaczenie: Gabriela Hałat
Seria: Ścieżki Życia
Wydawnictwo: Claroscuro
Rosso Istanbul

„Bo czy kiedykolwiek porzucamy domy naszego dzieciństwa? Nigdy. Pozostają w nas na zawsze, nawet wtedy, gdy już ich nie ma, nawet gdy zburzą je koparki i buldożery, tak jak zburzą i mój.” Rosso Istanbul to osobista opowieść Ferzana Özpeteka, reżysera o dwóch tożsamościach, w której autobiograficzne wątki splatają się z fikcyjnymi. Dwie równoległe opowieści, w których smutek miesza się z...

Rosso Istanbul to osobista opowieść Ferzana Özpeteka, reżysera o dwóch tożsamościach, w której autobiograficzne wątki splatają się z fikcyjnymi. Dwie równoległe opowieści, w których smutek miesza się z radością, teraźniejszość ze wspomnieniami, stary Stambuł z nowym, osobista burza w życiu bohaterów z antyrządowymi zamieszkami z 2013 r.

Rosso Istanbul to pełne czułości i akceptacji spojrzenie Ferzana Özpeteka na rodzinne miasto, dom dzieciństwa, starzejącą się matkę, dawne miłości, kobietę na życiowym zakręcie.

źródło opisu: http://www.claroscuro.pl/rosso_istanbul.php

źródło okładki: http://www.claroscuro.pl/rosso_istanbul.php

Monika Stocka | 2016-10-21
Przeczytana: 17 października 2016

Książka czekała na mnie od dłuższego czasu i jest to całkowicie mea culpa. Po pierwsze okazałam się kompletnym dyletantem w kwestii kina (nie znałam filmów Özpeteka) po drugie ogarnęło mnie ostatnio rozleniwienie, powiązane z wykorzystywaniem wszystkich możliwych chwil na nicnierobienie. Do kultury nie lubię podchodzić zadaniowo, taka ze mnie artystka, muszę złapać fazę:-)

Aż w końcu przyszedł ten dzień i odpaliłam „Zapnijcie pasy” … (z piękną Kasią Smutniak, jeśli potrzebujecie dodatkowej zachęty, choć nie powinniście). Ryczałam z pół filmu ale nie chciałam uciekać od tych klimatów więc znalazłam „Okna” ale i po „Oknach” było mi mało więc padło na „On, ona i on” i nadal mam niedosyt. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz miałam taki maraton. Poza tym często po kilku filmach lub książkach tego samego autora mam przesyt, a tu wręcz odwrotnie.

Özpetek to artysta osobny, charakterystyczny i cholernie dobry. Fantastyczny obserwator opowiadający o kobietach i o miłości bez skrótów i...

Ferzan Özpetek bardzo wierzy w ludzi. Więcej, on ich po prostu kocha. Jego twórczość pozostawia nas z głębokim przekonaniem, że bez drugiego człowieka obok, jesteśmy niczym. To bliskość innych daje nam siłę, to dzięki przyjaciołom możemy przetrwać, dzięki miłości możemy żyć. Turecki reżyser obala mit osobności, bycia samemu sobie dla siebie samego. I chyba to właśnie mówi mi autor w swojej pierwszej i jedynej książce i dokładnie to samo mówi mi w swoich filmach.

Zapraszam na Parapet, gdzie piszę o moich wrażeniach po lekturze: http://www.parapetliteracki.pl/rosso-istanbul-ferzan-ozpetek

panopos | 2016-11-24
Na półkach: Przeczytane, Pogranicze