Kamieniczka

Wydawnictwo: Amea

Bohaterem zebranych tu opowieści może być każdy: kasjerka, kelnerka, recepcjonista czy biznesmen. Patrzymy na postacie stojące na życiowym rozdrożu &ndash, w chwilach, gdy zmagają się z samotnością, gdy usiłują się przed nią obronić, gdy grzebią wspomnienia albo próbują je wskrzeszać. Bohaterowie Szałek często boją się bliskości innych ludzi, równocześnie jednak lgną do nich i czekają na wyciągnięcie pomocnej dłoni. Te ich rozterki opisane są tutaj niezwykle delikatnie i przenikliwie.

magda | 2011-06-08
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 05 czerwca 2011

Gdzieś w Polsce, w miasteczku jakich wiele, przy jednej z wielu ulic stoi (choć właściwszym słowem byłoby: niszczeje) Kamieniczka. Dla jednych jest elementem krajobrazu, dla innych domem dziadka, sklepikiem z dziecinnych wspomnień, nadzieją na przyszłość.

Na Kamieniczkę składa się dziewięć króciutkich opowiadań, pozornie ze sobą niepowiązanych. Ot, migawki z życia małego miasteczka. Te migawki były zresztą zamiarem autorki. Chciała stworzyć dla czytelnika album fotograficzny. Czy jej się udało?

Panią z pomarańczowym parasolem, idącą w stronę kamieniczki, widzi przez okno przy porannym rachunku sumienia fotograf, który za chwilę pójdzie na zakupy do pobliskiego dyskontu i zanuci piosenkę sfrustrowanej dziewczynie. Kelnerka poda kawę panu i pani z pomarańczowym parasolem... Coś niesamowitego, jak małe szczegóły potrafią wiązać w całość przypadkowe epizody, uchwycone piórem niczym aparatem fotograficznym. Jak wiele nieistotnych rzeczy łączy ludzi, którzy być może nigdy nie zamienią...

kasandra_85 | 2011-06-21
Przeczytana: czerwiec 2011

Ciekawy tytuł, skromna, utrzymana w stonowanych barwach okładka i mały format książki spowodowały, że musiałam zajrzeć do środka „Kamieniczki” Edyty Szałek i dać jej szansę. Jak się szybko okazało książka ma do zaoferowania więcej niż początkowo zakładałam i przyjemnie spędziłam sobotni poranek w jej towarzystwie:)

O czym jest „Kamieniczka”? To opowieść, która będzie koncentrować się wokół podupadającej już kamienicy w małym miasteczku oraz ludziach ją zamieszkujących. Poznamy wielu bohaterów, z zupełnie różnymi charakterami i ich życiorysami. Mamy tu m.in. kelnerkę, cieślę, dziewczynę uciekającą od bycie panią do towarzystwa czy kasjera. Pozornie są to zwyczajni ludzie, zmęczeni szarą rzeczywistością. Jednak w każdym z nich drzemią głęboko skrywane tajemnice, liczne obawy i troski, które dzięki bacznej obserwacji autorki uda nam się powoli odkrywać.

Książka liczy niecałe sto stron i przeczytałam ją w niespełna pół godzinki. Dzięki temu, że język jest bardzo przystępny a...

Joasia Markowska | 2011-05-19

"Kamieniczka” to niepozorna książeczka, której szata graficzna zaciekawia od pierwszego spojrzenia. Jak okruchy chleba rozsypanego ptakom, wydziobujemy słowa ze stron sukcesywnie połykając treść. We wnętrzu książki odnajdujemy ścieżki prowadzące w różne strony świata. Przewidywalne splata się z nieoczekiwanym, by dać pole do działania naszej wyobraźni. Czytelnik może poczuć się artystą i z codziennych spraw stworzyć obraz, stosując paletę pełną barwnych marzeń.

Autorka posługując się prozą poetycką, stworzyła album przedstawiający chwile uchwycone uważnym spojrzeniem obserwatora. W tym wypadku za obiektywem stała Edyta Szałek. Migawką oka uchwyciła obrazy rzeczywistości, z których powstał album wart wspomnień. Spacerując ulicami sennego miasteczka, odkryła skromne, lecz warte uwagi zakątki ludzkiego jestestwa. Kelnerka, recepcjonista czy bizneswomen, Polacy czy obcokrajowcy- zwyczajni ludzie, tacy jak my. A każdy z nich wyjątkowy na swój sposób.

Bohaterowie chwili grzebią...

Anna Maria | 2014-05-17
Przeczytana: maj 2014

Jestem pewna, że ta kamieniczka istnieje naprawdę. Chyba nawet wiem gdzie.

jjon | 2011-06-27
Przeczytana: 01 czerwca 2011

'Kamieniczka' to mała, ładnie wydana, niewielka książeczka, otwierająca serię Widokówki. Okładka z rysunkiem stylizowanym na ołówkowy obrazek, przedstawiający stylową kamieniczkę i czarne ptaszyska jak u Hitchcocka, wygląda zachęcająco.
Na pierwszy rzut oka odnosi się wrażenie, że jest to zbiór opowiadań. Dopiero po przeczytaniu kilku z nich okazuje się, że spokojnie można je potraktować jako rozdziały książki, w której klamrę kompozycyjną stanowią dwa opowiadania zatytułowane 'Kamieniczka' - jedno na początku, drugie na końcu książki. Opowiadania w zasadzie nie są ze sobą powiązane. Każde z nich ma innego głównego bohatera. Jest jednak coś, co je łączy. Każdy z bohaterów doświadcza trudności w swoim życiu i próbuje sobie z nimi poradzić. Bohaterowie, którym Edyta Szałek namalowała literackie portrety to my wszyscy, którzy doświadczamy trudu codzienności, próbujemy poradzić sobie z emocjami, różnimy się od siebie, żyjemy obok siebie, czasem nic o sobie nie wiedząc.
Bardzo mi się...

Monika | 2015-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Specjalnie mnie nie porwała. Historie są może i ciekawe (ale bez szaleństw, powyżej przeciętnej), ale cała konwencja jakoś do mnie nie przemówiła. Króciutka lektura, więc liczyłam na jakieś porządne 'uderzenie' literackie, a tu niestety nici z tego :( Zakończenie związane z lokalem dość banalne, ale w miarę łączy te krótkie epizody, które poznajemy. Duży plus za wątek dotyczący emigracji, wiele zdań było napisanych idealnie w punkt.

Madllena | 2015-04-10
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

W trakcie czytania miałam mieszane uczucia. Zastanawiałam się co ta kamieniczka ma z tymi wszystkimi bohaterami wspólnego. Zakończenie mile mnie zaskoczyła. "Fajna" książeczka.Wywołała uśmiech na mojej twarzy na koniec.

Tamara | 2013-10-27
Przeczytana: 2009 rok

Edytę Szałek "poznałam" dzieki miesięcznikowi "Zwierciadło", w którym wygrała konkurs na pamiętnik, a nagrodą był cykl felietonów drukowanych w "Zwierciadle". W felietonach pokazała świat codzienny, ale jakże ciekawy i opisany z wielką wrażliwością. Książka emanuje podobną atmosferą wrażliwości i umiejętnością skupienia się na codzienności. Bohaterów oglądamy jakby w krótkich snopach światła rzucanych na nich delikatnie przez autorkę. Dobra, refleksyjna lektura.

Mary | 2015-10-16
Przeczytana: 16 października 2015

Książka jakich wiele, o tym jak przeplatają się losy ludzkie. Nie była w stanie mnie zaskoczyć.

Paweł Waski | 2016-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2016

Na prawdę bardzo miła w obejściu książeczka,szybko się kończy ale nie przemija.