Instrukcja, jak ocalić świat

Tłumaczenie: Katarzyna Mojkowska
Wydawnictwo: Muza
Instrucciones para salvar el mundo
Franciszek

Codziennie ulice Madrytu przemierzają tysiące ludzi nieświadomych swojego istnienia. Co sprawia, że ich losy niczym atomy zderzają się ze sobą, nadając życiu zupełnie inny niż dotychczas kierunek? Zdesperowany taksówkarz, który nie potrafi się odnaleźć po śmierci żony, rozczarowany życiem lekarz, była pani profesor topiąca swe smutki w kieliszku wina i afrykańska prostytutka, paradoksalnie...

Zdesperowany taksówkarz, który nie potrafi się odnaleźć po śmierci żony, rozczarowany życiem lekarz, była pani profesor topiąca swe smutki w kieliszku wina i afrykańska prostytutka, paradoksalnie najszczęśliwsza spośród nich. A w tle ekstrawaganckie burdele i puby, nocne życie, sadomasochistyczne dominy i seryjny morderca. Oto opowieść o nadziei, tragikomedia, która i bawi, i do głębi porusza. Dzięki niej czytelnik może się pośmiać z tego cudownego obłędu.

Joanna | 2013-05-24
Przeczytana: 14 stycznia 2012

Madryt, codziennie ulicami miasta tysiące ludzi przemierza obok siebie, nieświadomi dramatów, frustracji, poszukujących sposobów przeżycia dnia.
Czterdziestopięcioletni taksówkarz Matias – osamotniony po śmierci żony, obwiniający za jej ciężką chorobę i śmierć lekarza pogotowia ratunkowego. Rozgoryczony i przerażony samotnością wybiera jedynie nocne niebezpieczne kursy, zamieszkuje z psami na działkach nie mogąc znieść natłoku wspomnień okresu małżeństwa w swoim mieszkaniu.
Czterdziestopięcioletni lekarz Daniel Ortiz – pozbawiony radości życia, zgorzkniały i rozczarowany swoją pracą szuka ukojenia w nałogach i uzależnieniach. Alkohol, papierosy, gry komputerowe, Second Life to sposoby na znieczulenie się, przejście do idealnego nowoczesnego, futurystycznego świata.
Fatma – okrutnie doświadczona przez los piękna prostytutka, Łebska – staruszka, były naukowiec , przesiadująca w barze i uzależniona od alkoholu . Luzbella – Kolumbijka, pracująca w barze próbująca uwolnić się od...

Pafel | 2014-01-10
Przeczytana: grudzień 2012

Nie da się ocalić świata. W skali globalnej nikt nie może tego dokonać. I nikt z bohaterów książki tego nie próbuje. Dla nich dążeniem do "ocalenia świata" jest zwykła, bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi. A w ten sposób każdy jest w stanie ocalić czyiś świat. A przynajmniej dać mu wiarę, że jest jeszcze nadzieja dla ludzkości. Może i niewielka, ale jednak jest.
Kiedyś w artykule o adopcji psów przeczytałem: "Ratując jednego psa nie zmienisz świata. Ale ratując tego psa zmienisz jego świat na zawsze."
Oby każdy miał możliwość zmiany czyjegoś świata na lepszy. Do tego nie potrzeba instrukcji.

Ania Materzynska | 2012-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2012

Jest to trzecia z wydana w Polsce książka Rosy Montero i druga, jaką miałam przyjemność przeczytać. Z początku opornie, z trudem śledziłam losy pozornie ze sobą niezwiązanych postaci. Jednak, w miarę jak intryga się zazębia, poznajemy ich motywy i to, co nimi kieruje, coraz trudniej oderwać się od czytania. Ciekawa, nieprzewidywalna fabuła. Dodatkowym plusem są wplecione wątki fizyczno-filozoficzne, jako poniekąd usprawiedliwienie działań bohaterów, a także ciekawostka i okazja, by zastanowić się też nad sobą. Polecam.

Miss_Jacobs | 2010-07-22

Jak ocalić świat? To pytanie zadaje sobie wielu ludzi. Odpowiedzi bywają różne jak np. strajki ekologów w celu ratowania zwierząt będących na wymarciu czy też „pokojowe” demonstracje przeciw wojnom. Te pomysły tyczą się zapaleńców, którzy robią wrażenie będąc stłoczonymi w jednym konkretnym miejscu i konkretnej porze. Jednak większość ludzi „odpuszcza sobie”, czego przykładem są polskie wybory. Nie robią nic, bo uważają, że to i tak nic nie zmieni. Tymczasem można i trzeba zmienić, ale nie świat tylko siebie. Tą jedną cząsteczkę, która przy odrobinie szczęścia będzie pierwszym kawałkiem domina zupełnie tak jak w przypadku bohaterów książki Rosy Montero.
Taksówkarz, była profesor, prostytutka i lekarz. Co ich łączy? Wszystko i nic. „ My ludzie nosimy w sobie nierozwinięte zalążki przeróżnych życiowych dróg; najświętszy człowiek może nagle popełnić każde barbarzyństwo, a najokrutniejszy i nieżałujący swoich grzechów zbój potrafi okazać nagle wielką hojność, a nawet bohaterstwo.” *....

dem___olka | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016