Wszystkie moje matki

Wydawnictwo: Replika
978-83-7674-031-7
asfaltowa

Czy można uciec od własnego przeznaczenia? List, który przypadkowo znajduje Weronika, trzydziestoletnia prawniczka, otwiera przed nią drzwi do innego świata, obecności którego dotąd nawet nie podejrzewała: świata emocji, niecodziennych obyczajów, tajemnic i wspomnień z innego życia. Staje się on dla niej nie tylko szansą na poznanie prawdziwej matki, która w dziwnych okolicznościach porzuciła...

Czy można uciec od własnego przeznaczenia?

List, który przypadkowo znajduje Weronika, trzydziestoletnia prawniczka,
otwiera przed nią drzwi do innego świata, obecności którego dotąd nawet
nie podejrzewała: świata emocji, niecodziennych obyczajów, tajemnic i
wspomnień z innego życia. Staje się on dla niej nie tylko szansą na
poznanie prawdziwej matki, która w dziwnych okolicznościach porzuciła ją
tuż po urodzeniu, ale także na poznanie samej siebie. Weronika wyrusza w
podróż w przeszłość, próbując dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest, i widząc to, co przed większością z nas jest ukryte.
W tej historii to, co rzeczywiste przeplata się z tym, co urojone. „Prawdziwa” matka bohaterki cierpi na schizofrenię. Weronika bardzo długo przyjmowała lekarstwa aplikowane jej przez „przybraną” matkę – psychiatrę. W pewnej chwili przestaje brać lekarstwa. Zaczyna mieć urojenia, słyszy głosy. Czy to oznacza, że również jest chora? A może dotarła „pod powierzchnię życia” i widzi to, co przed większością z nas jest ukryte? Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie sam czytelnik.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://replika.eu

kasandra_85 | 2011-03-29
Przeczytana: marzec 2011

znaika | 2010-05-23

To bardzo trudna i bolesna opowieść.I przebrnąć przez nią nie jest łatwo.Ze względu na tematy jakie porusza,ze względu na natłok myśli,jaki się w czytelniku pojawia.

Weronika całe życie ucieka.Nie wie przed czym ty też przed kim.Jak wielkie będzie jej zdziwienie,kiedy odkryje kto ją goni...

Dużo w tej książce bólu i strachu.Bardzo podobało mi się zakończenie,bo nie było banalnie przewidywalne a poza tym,do samego końca miałam wrażenie,że jeszcze wiele się może zmienić.

To bardzo dobra książka i chylę czoła przed autorką.Za niesamowicie ciekawą historię i niezwykle umiejętne zaprezentowanie jej czytelnikowi.

wiola | 2014-09-14

Książkę połknęłam w ciągu dwóch dni, była ciekawa i zastanawiało mnie co się dalej stanie. Trochę nie dopowiedzeń w książce przeszkadza, ale można pominąć i ten fakt.

MonikaOrłowska | 2012-03-27
Przeczytana: 24 marca 2012

Zasznurowana – tak określiłabym, gdyby ktoś reglamentował mi słowa, Weronikę, główną bohaterkę powieści "Wszystkie moje matki", pióra Luizy Piotrowicz.
Bez takich ograniczeń, to: zimna, sztywna perfekcjonistka, wzorowa córka, szanowany fachowiec u progu awansu zawodowego. A tak naprawdę – wydmuszka, skrywająca nicość za maską idealnego makijażu. Pusta jak symboliczny grób dziadków, nad którym spotykamy ją po raz pierwszy. Dziadków nieznanych i nielubianych. Wkrótce dowiadujemy się, że adopcyjnych. Tak, Weronika została adoptowana, przez lekarską rodzinę, jako niemowlę. Wyrosła w Warszawie, w dobrobycie, ale też w pewnej izolacji od pełnokrwistych emocji i przyziemnych sfer życia. Jako nastolatka poznała prawdę o swoim pochodzeniu i niespecjalnie ją to obeszło. Z podobną rezerwą podchodzi do związków uczuciowych. W miłość nie wierzy, seks traktuje jako przyjemne rozładowanie napięcia. Od dwóch lat ma romans ze starszym, żonatym kolegą z pracy, ale daleko jej do roli zaborczej...

Czaki | 2016-08-13

Bardzo ciekawa lektura! Doskonale opisane uczucia głównej bohaterki, która wychowywana przez ludzi "z wyższych sfer" dostaje list od biologicznej matki, która w czasie ciąży i po niej była leczona psyciatrycznie. List jest zapowiedzią innego życia oraz prośbą matki o pożegnanie.
Od tej pory poukładane życie twardo stąpającej po ziemi kobiety zmienia się diametralnie, kiedy zaczyna mieszkać ze swoją rodzicielką dojrzewa do bycia "człowiekiem wśród ludzi"- zaczyna pomagać innym bezinteresownie, uczy się okazywać uczucia oraz zaczyna wierzyć w "magię" dnia codziennego- zwykła pomoc, obocność- potrafi pomóc człowiekowi znieść ciężkie chwile na życiowym zakręcie.
Sama główna bohaterka staje przed wyborem- który sposób życia jest dla niej lepszy, w którym się odnajduje- ten znany od zawsze czy pokazany przez "wioskową znachorkę", która nauczyłs ją, że nie ma silniejszej mocy od mocy przytulania i obecności drugiego człowieka.

variusana | 2016-02-08

Lubię tego typu lektury, gdzie rzeczywistość miesza się z iluzją. Gdzie nie wszystko jest jasno napisane, gdzie mamy zinterpretować zdarzenia, wysilić umysł, pomyśleć trochę albo i dłużej. Nie jest to lekka historia ale piękna. Weronika odkrywa istnienie biologicznej matki, porzuca poukładane życie w stolicy aby ją poznać. W ubogiej chatce matki poznaje swoje prawdziwe oblicze oraz losy kobiet z jej poprzednich pokoleń. Czy znając prawdę o sobie będzie mogła wrócić do dawnego życia? Kim naprawdę jest Weronika i Martyna? Wariatką, wiedźmą, medium? Czy demon samotności odejdzie od dziewczyny?

Dyskusja | 2015-01-26

Dziwna, bardzo dziwna, w każdym razie nie dla mnie. Za dużo niedopowiedzeń i czarów. Nie mylić z magią, bo na pewno książka nie jest magiczna.

milenaj | 2012-05-06

Weronika została adoptowana jako niemowlę. Po latach podczas wizyty w domu, przypadkowo odnajduje list od swojej biologicznej matki. Jej uporządkowane życie nie pozwala na niespodzianki, chwile zwątpienia. Wie, że to kobieta, która ją wychowała jest jej prawdziwą matką, ale z trochę niezrozumiałych dla siebie powodów, można powiedzieć pod wpływem impulsu, decyduje się odwiedzić kobietę, która ją urodziła.

Na miejscu zastaje całkiem inne warunki, do jakich przywykła w mieście. Uprzedzona o tym, że urodziła się podczas pobytu swojej matki w szpitalu psychiatrycznym, ciągle upatruje w niej oznak choroby, zastanawiając się, czy nie odziedziczyła jej i ona sama.

Proza autorki "Wszystkie moje matki" przywodzi mi na myśl twórczość Majgull Axelsson. Potrzeba akceptacji, miłości, pustka rzeczywistości podporządkowanej pracy. Weronika jest wyobcowana w tym świecie, chociaż rozpaczliwie próbuje się dopasować. Robi to trochę nieświadomie, przekonana, że wszystko jest w porządku, ale tak...

Jula | 2012-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2012

Intrygujący tytuł, ciekawa okładka, a środek - w mojej ocenie - taki sobie; fragmenty książki są wciągające, a inne nużące i nudzące tak, że trudno przez nie przebrnąć.
Jest to powieść na pograniczy jawy i snu, przepełniona magią, ludowymi wierzeniami i obrządkami, ludową mądrością... W ten niezrozumiały i nieakceptowany dla niej świat trafia 30-letnia prawniczka Weronika, adoptowana jako niemowlę, za sprawą listu od jej prawdziwej matki Martyny, zamieszkałej w zapadłej górskiej wiosce i uchodzącej tam za czarownicę. W miejscu tym Weronika spędziła kilka ciężkich zimowych tygodni, które zaowocowały poznaniem swoich korzeni, wieloma przemyśleniami, zrozumieniem i akceptacją zdarzeń i ludzi oraz samej siebie.
Osoby chcące sięgnąć po tę książkę uprzedzam, że nie jest to lektura łatwa, wesoła i przyjemna.

biebronka | 2014-09-07

Zapowiadało się nieźle, niestety czym bliżej końca, tym było gorzej. Początkowo była to powieść o przemianie kobiety, która trafiła w zupełnie sobie obce środowisko, świat odmienny od tego do którego przywykła, obcy. Zderzenie z tym światem sprawiło, że zaczęła poznawać samą siebie od nowa i to dla czytelnika lubiącego zgłębiać ludzką psychikę jest nawet ciekawe. Niestety opisy jej przemiany trwają tak długo, że stają się nużące. Samo zakończenie jakby z innej bajki, przyziemne i standardowe - wszystkiemu jest winien - On.