Bal absolwentów

Seria: Kryminał z klasą
Wydawnictwo: Amber
Twisted wing
9788324132058

Niezwykły kryminał, który kończy się tak, jak nie powinien się skończyć. Bohaterowie - studenci z Cambridge. W roli detektywa - młody, wybitnie utalentowany psychiatra, dobrze wychowany i wrażliwy. Ofiary - najpiękniejsze studentki. Motyw - nieznany. Zbrodniarz: a. Psychopatyczny seryjny morderca? b. Ktoś spośród tej studenckiej elity świata? c. A może Rzeźnik z Cambridge to nie jedna...

Niezwykły kryminał, który kończy się tak, jak nie powinien się skończyć.
Bohaterowie - studenci z Cambridge.
Ofiary - najpiękniejsze studentki.
Motyw - nieznany.
Zbrodniarz:
a. Psychopatyczny seryjny morderca?
b. Ktoś spośród tej studenckiej elity świata?
c. A może Rzeźnik z Cambridge to nie jedna osoba?
Bo zabić mógł każdy z nich.
Zakończenie - jakiego jeszcze nie było.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2008

źródło okładki: www.wydawnictwoamber.pl

| 2018-10-05
Przeczytana: 05 października 2018

Mroczne morderstwa studentek. Zabójstwa dokonane w bestialski sposób. Miejsce akcji: Cambridge University. Uczestnicy, to studenci. Z rożnych warstw społecznych. Książka, to najlepszy debiut wydana w wielu krajach. I na tym, moim zdaniem skończyłbym pozytywy.
Sama akcja z retrospekcjami, tak, że czasami, zwłaszcza na początku trudno dojść gdzie właściwie jesteśmy. Studenci, bohaterowie książki zachowują się i rozmawiają jakby naśladowali celebrytów z ... żeby nie było aż tak źle, ze średnim ilorazem inteligencji. Studentki, o urodzie supermodelek. Pracujący nad zbrodniami psychiatra uczył się chyba z Wikipedii (czyli autorka przepisywała banały z internetu), zwłaszcza o dysocjacyjnym zaburzeniu tożsamości (jest nas kilku w jednym ciele i nawet nieraz się nie znamy). No ale można to zdzierżyć. Czekałem niecierpliwie na rozprawę w sądzie. Co powie prokurator? Co obrońca? Co na to ława przysięgłych? Czytając Johna Grishama i nie tylko, porzeczka była ustawiona wysoko. Autorka czując...

itysiek_reads | 2016-09-12
Przeczytana: 11 września 2016

Kawał dobrej roboty! Ruth Newman stworzyła historię, w której nic nie jest oczywiste. To wybitny portret psychologiczny, rozbudowany i opisany na niewiele ponad 300 stronach. Początkowo do powieści wkrada się trochę chaosu i zamieszania, ale dość szybko jesteśmy w stanie połapać się w płaszczyznach czasowych i cieszyć się dobrze uknutą intrygą. W powieści przenosimy się do uniwersytetu w Cambridge, po którym grasuje seryjny morderca… Zabijane są kolejne studentki, a sprawca nadal nie zostaje schwytany. Morderstwa są okrutne, krwawe i straszne, giną młode i piękne kobiety, które miały przed sobą całe życie i karierę. Świadkami w sprawie jednego morderstwa są studenci, Olivia i Nick. Olivia popada w katatonię, ponieważ jest w szoku i nie wie co się stało, dość długo dochodzi więc do siebie pod opieką psychiatry Matthew Denisona. Gdy jej stan ulega poprawie, zaczyna wyjawiać pewne fakty, które rzucą całkowicie nowe światło na sprawę Rzeźnika z Cambridge… Kto okaże się...

gwiazdka | 2014-12-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 29 grudnia 2014

Kolejny kryminał, tym razem miejscem akcji jest Wielka Brytania. Nie da się ukryć, autorka próbuje zamącić czytelnikom w głowie, i mam całkowite wrażenie, że w moim przypadku jej się to udało. Nic nie jest takie, jakie się wydaje, ani takie, jakie wyłania się z opisanych kawałków, wszystko parę razy przekręca się i nie wiadomo, gdzie góra, gdzie dół. To jest niewątpliwie zaleta i to wielka, „Balu absolwentów". Wada, jedna, niewielka, początek powieści był dość chaotyczny, myliły i mi się osoby i czas akcji, w pewnym momencie nie byłam już pewna, czy ofiara była jedna, czy było ich więcej. No i w pewnym momencie byłam na autorkę zła, ze zbyt szybko zdradza sprawcę, potem jednak przekonałam się, że wszystko w tej książce ma swoje cele. Ponadto podobał mi się styl narracji, chwilami rewelacyjny (szkoda że czasami coś go psuło), szczególnie dotyczącej wspomnień.

książek: 2071
Scarlet | 2017-04-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Na początku myślałam, że wiem kto zabił, potem zwątpiłam, a na sam koniec autorka walnęłam mnie "kowadłem"...
Zaskakująca książka, która z początku może nużyć, ale potem rozwija się i wciąga do tego stopnia, że nie idzie się od niej oderwać.

Matt | 2019-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2019

Mocne 6,5
Ciekawa pozycja. Szkoda tylko, że bohaterowie nie są zbytnio interesujący,(może poza głównym czarnym charakterem ;)) ale ze względu właśnie na to zakończenie (takie w stylu Agathy Christie)warto ;) Niemniej raczej polecam głównie dzięki temu, że czyta się ją lekko i przyjemnie, akcja toczy się wartko i choć na początku jest zagmatwana to z czasem się wszystko wyjaśnia i pomimo że akcja toczy się dwutorowo, to jest dobrze praktycznie do samego końca (chociaż zdarzały się pewne przestoje i dłużyzny, ale na szczęście nie zdominowały fabuły tej powieści).
Polecam
Ps.Zakończenie faktycznie jest zaskakujące i pokazuje że właśnie niestety często to niewinni cierpią, a zwyrodnialcy pozostają na wolności.

aleczka | 2014-02-07
Na półkach: Przeczytane, Oddane

Świetny kryminał, wartka akcja, autorka nie przynudza niepotrzebnymi opisami. Trzeba wprawdzie uważać na zmienną trzcionkę, bo tylko tak odróżnione są różne wątki ksiażki ,ale po pewnym czasie już nie ma z tym problemów.
A tak na marginesie, to mam żal do niektórych oceniających: w kryminałach podanie przed przeczytaniem nazwiska winnego jest totalną głupotą lub złośliwością i psuje całą przyjemność czytania tego typu lektury !!

Dominka1 | 2016-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Bal absolwentów " Ruth Newman to kryminał znacznie mniej banalny, niż wskazuje na to tytuł. Opowiada on o środowisku studenckim, w którym w przeciągu trzech lat giną trzy młode dziewczyny. Ofiary łączy miejsce nauki, wiek, duża popularność wśród rówieśników. Każda z nich została w wyjątkowo brutalny sposób zamordowana. Czy mamy do czynienia z seryjnym zabójcą ?Policja dość mocno wierzy w tę tezę, nazywa nawet mordercę" rzeźnikiem z Cambridge ".Czy mają rację? Czy psychopata to jeden z studentów ?Czy to w ogóle jest jedna osoba ?A jaki jest motyw oprawcy?
Na te wszystkie pytania muszą znaleźć odpowiedź detektyw Weathers i jego ekipa. Bardzo ważną rolę w śledztwie pełni także psycholog Dennison. Czytelnik razem z nimi poznaje środowisko młodych ludzi, poznaje ich osobowości, sympatie i antypatie. Na pewnym etapie książki podejrzany jest każdy. Intryga jest jednak bardzo skomplikowana i niełatwo wpaść na właściwy trop.
Dzięki relacjom znajomych dowiadujemy się o wielu faktach...

Euka | 2019-05-10
Przeczytana: 09 maja 2019

Kryminał, thriller, psychologia.
Akcja dzieje się na jednym z uniwesytetów w Cambridge. W dniu balu absolwentów na terenie akademika zostaje zamordowana w bestialski sposób jedna ze studentek a inna Oliwia, znajduje się obok ofiary. Dziewczyna jest cała we krwi, jest w szoku a właściwie w katatonii. Oprócz tej są kolejne ofiary. Policja z detektywem Weathersem na czele, próbuje ustalić kto jest mordercą, zwanym Rzeźnikiem z Cambridge.
Jednocześnie psycholog Mattew Denison próbuje dowiedzieć się od Oliwii co się wydarzyło feralnego dnia.
Żeby nie zdradzić zbyt wiele dodam tylko, że smaczku dodaje wątek rozszczepienia osobowości.

Autorka skonstruowała taką intrygę, która spowodowała, że książkę czyta się szybko i z ciekawością. Nawet jeśli od oczątku myślałam, że wiem co się stało, w trakcie czytania zmieniałam zdanie i podejrzanych.

Trochę przeszkadzały mi na początku przeskoki w czasie i miejscu, ale kiedy już się wczytałam zupełnie mi to nie przeszkadzało.

Całość oceniam dość...

Marsja | 2010-12-17
Przeczytana: 2010 rok

Rewelacja!! Zakończenie zaskoczyło mnie totalnie. Polecam!

Agro | 2015-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Oczekiwałem po opisie że książka będzie ciekawsza. Szukałem czegoś w stylu Sharon Bolton.
Niestety. Źle nie jest ale mi się już nie chce czytać historii które już były i które po przeniesieniu na papier są bez wyrazu. Tak to właśnie zrobiła autorka. Morderstwa wśród studentów na Cambridge przedstawiła bez emocji, bez polotu. Coś się niby dzieje ale to jest wtórne, z zamkniętymi oczami mogę wymienić piętnaście lepszych książek z podobną tematyką i miejscem akcji. Po co wymyślać ciekawe miejsce zdarzeń, długą listę dość sensownych postaci a potem to wszystko odwalić na pół gwizdka? Z założenia miało być fajnie. Efekt końcowy się nie udał. Życie.