Bal absolwentów

Seria: Kryminał z klasą
Wydawnictwo: Amber
Twisted wing
9788324132058

Niezwykły kryminał, który kończy się tak, jak nie powinien się skończyć. Bohaterowie - studenci z Cambridge. W roli detektywa - młody, wybitnie utalentowany psychiatra, dobrze wychowany i wrażliwy. Ofiary - najpiękniejsze studentki. Motyw - nieznany. Zbrodniarz: a. Psychopatyczny seryjny morderca? b. Ktoś spośród tej studenckiej elity świata? c. A może Rzeźnik z Cambridge to nie jedna...

Niezwykły kryminał, który kończy się tak, jak nie powinien się skończyć.
Bohaterowie - studenci z Cambridge.
Ofiary - najpiękniejsze studentki.
Motyw - nieznany.
Zbrodniarz:
a. Psychopatyczny seryjny morderca?
b. Ktoś spośród tej studenckiej elity świata?
c. A może Rzeźnik z Cambridge to nie jedna osoba?
Bo zabić mógł każdy z nich.
Zakończenie - jakiego jeszcze nie było.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2008

źródło okładki: www.wydawnictwoamber.pl

itysiek_reads | 2016-09-12
Przeczytana: 11 września 2016

Kawał dobrej roboty! Ruth Newman stworzyła historię, w której nic nie jest oczywiste. To wybitny portret psychologiczny, rozbudowany i opisany na niewiele ponad 300 stronach. Początkowo do powieści wkrada się trochę chaosu i zamieszania, ale dość szybko jesteśmy w stanie połapać się w płaszczyznach czasowych i cieszyć się dobrze uknutą intrygą. W powieści przenosimy się do uniwersytetu w Cambridge, po którym grasuje seryjny morderca… Zabijane są kolejne studentki, a sprawca nadal nie zostaje schwytany. Morderstwa są okrutne, krwawe i straszne, giną młode i piękne kobiety, które miały przed sobą całe życie i karierę. Świadkami w sprawie jednego morderstwa są studenci, Olivia i Nick. Olivia popada w katatonię, ponieważ jest w szoku i nie wie co się stało, dość długo dochodzi więc do siebie pod opieką psychiatry Matthew Denisona. Gdy jej stan ulega poprawie, zaczyna wyjawiać pewne fakty, które rzucą całkowicie nowe światło na sprawę Rzeźnika z Cambridge… Kto okaże się...

gwiazdka | 2014-12-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 29 grudnia 2014

Kolejny kryminał, tym razem miejscem akcji jest Wielka Brytania. Nie da się ukryć, autorka próbuje zamącić czytelnikom w głowie, i mam całkowite wrażenie, że w moim przypadku jej się to udało. Nic nie jest takie, jakie się wydaje, ani takie, jakie wyłania się z opisanych kawałków, wszystko parę razy przekręca się i nie wiadomo, gdzie góra, gdzie dół. To jest niewątpliwie zaleta i to wielka, „Balu absolwentów". Wada, jedna, niewielka, początek powieści był dość chaotyczny, myliły i mi się osoby i czas akcji, w pewnym momencie nie byłam już pewna, czy ofiara była jedna, czy było ich więcej. No i w pewnym momencie byłam na autorkę zła, ze zbyt szybko zdradza sprawcę, potem jednak przekonałam się, że wszystko w tej książce ma swoje cele. Ponadto podobał mi się styl narracji, chwilami rewelacyjny (szkoda że czasami coś go psuło), szczególnie dotyczącej wspomnień.

wikin | 2018-10-05
Przeczytana: 05 października 2018

Mroczne morderstwa studentek. Zabójstwa dokonane w bestialski sposób. Miejsce akcji: Cambridge University. Uczestnicy, to studenci. Z rożnych warstw społecznych. Książka, to najlepszy debiut wydana w wielu krajach. I na tym, moim zdaniem skończyłbym pozytywy.
Sama akcja z retrospekcjami, tak, że czasami, zwłaszcza na początku trudno dojść gdzie właściwie jesteśmy. Studenci, bohaterowie książki zachowują się i rozmawiają jakby naśladowali celebrytów z ... żeby nie było aż tak źle, ze średnim ilorazem inteligencji. Studentki, o urodzie supermodelek. Pracujący nad zbrodniami psychiatra uczył się chyba z Wikipedii (czyli autorka przepisywała banały z internetu), zwłaszcza o dysocjacyjnym zaburzeniu tożsamości (jest nas kilku w jednym ciele i nawet nieraz się nie znamy). No ale można to zdzierżyć. Czekałem niecierpliwie na rozprawę w sądzie. Co powie prokurator? Co obrońca? Co na to ława przysięgłych? Czytając Johna Grishama i nie tylko, porzeczka była ustawiona wysoko. Autorka czując...

książek: 2019
Scarlet | 2017-04-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Na początku myślałam, że wiem kto zabił, potem zwątpiłam, a na sam koniec autorka walnęłam mnie "kowadłem"...
Zaskakująca książka, która z początku może nużyć, ale potem rozwija się i wciąga do tego stopnia, że nie idzie się od niej oderwać.

aleczka | 2014-02-07

Świetny kryminał, wartka akcja, autorka nie przynudza niepotrzebnymi opisami. Trzeba wprawdzie uważać na zmienną trzcionkę, bo tylko tak odróżnione są różne wątki ksiażki ,ale po pewnym czasie już nie ma z tym problemów.
A tak na marginesie, to mam żal do niektórych oceniających: w kryminałach podanie przed przeczytaniem nazwiska winnego jest totalną głupotą lub złośliwością i psuje całą przyjemność czytania tego typu lektury !!

Dominka1 | 2016-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Bal absolwentów " Ruth Newman to kryminał znacznie mniej banalny, niż wskazuje na to tytuł. Opowiada on o środowisku studenckim, w którym w przeciągu trzech lat giną trzy młode dziewczyny. Ofiary łączy miejsce nauki, wiek, duża popularność wśród rówieśników. Każda z nich została w wyjątkowo brutalny sposób zamordowana. Czy mamy do czynienia z seryjnym zabójcą ?Policja dość mocno wierzy w tę tezę, nazywa nawet mordercę" rzeźnikiem z Cambridge ".Czy mają rację? Czy psychopata to jeden z studentów ?Czy to w ogóle jest jedna osoba ?A jaki jest motyw oprawcy?
Na te wszystkie pytania muszą znaleźć odpowiedź detektyw Weathers i jego ekipa. Bardzo ważną rolę w śledztwie pełni także psycholog Dennison. Czytelnik razem z nimi poznaje środowisko młodych ludzi, poznaje ich osobowości, sympatie i antypatie. Na pewnym etapie książki podejrzany jest każdy. Intryga jest jednak bardzo skomplikowana i niełatwo wpaść na właściwy trop.
Dzięki relacjom znajomych dowiadujemy się o wielu faktach...

Marsja | 2010-12-17
Przeczytana: 2010 rok

Rewelacja!! Zakończenie zaskoczyło mnie totalnie. Polecam!

Agro | 2015-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Oczekiwałem po opisie że książka będzie ciekawsza. Szukałem czegoś w stylu Sharon Bolton.
Niestety. Źle nie jest ale mi się już nie chce czytać historii które już były i które po przeniesieniu na papier są bez wyrazu. Tak to właśnie zrobiła autorka. Morderstwa wśród studentów na Cambridge przedstawiła bez emocji, bez polotu. Coś się niby dzieje ale to jest wtórne, z zamkniętymi oczami mogę wymienić piętnaście lepszych książek z podobną tematyką i miejscem akcji. Po co wymyślać ciekawe miejsce zdarzeń, długą listę dość sensownych postaci a potem to wszystko odwalić na pół gwizdka? Z założenia miało być fajnie. Efekt końcowy się nie udał. Życie.

Patrycja Jabłońska | 2013-04-07

Czytałam tą książkie dość dawno,ale jest to kryminał który pozostaje w pamięci.Jest to książka ktora trzyma w napięciu i niepewności do końca.Przyznam,że zaczynajac tą książkie nie spodziewałam się wiele ale zostałam mile zaskoczona i z przekonaniem poleciłabym "Bal absolwentów" wszystkim miłośnikom kriminałów.

klaudia26ck | 2018-02-25
Na półkach: 52/2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 lutego 2018

Uniwersytet Cambridge. Miejsce dla najlepszych. Wśród kampusu, gdzie przebywają młodzi, pełni życia i planów na przyszłość studenci, grasuje "Rzeźnik z Cambridge", którego ofiarami, padają młode i piękne kobiety :Amanda, Eliza oraz June, które umierają, (sądząc po obrażeniach) okrutną śmiercią. Dwójka przyjaciół: policjant Steve Weathers oraz ceniony psychiatra Matthew Denison łączą siły, aby doprowadzić winnego przed sąd. "Bal absolwentów" to nie tylko historia o młodości, luksusowym życiu wśród murów, jednego z najlepszych uniwersytetów, ale także o przemocy, niespełnionych ambicjach, manipulacji. Kto jest winny śmierci studentek? Co widziała przebywająca w szpitalu psychiatrycznym, Olivia?,jaka granica musi zostać przekroczona, aby człowiek był skłonny do popełniania okrutnych zbrodni?