Noc jaguara

2008-01-01
Jerzy Jan Górski
Indianie szaman dzikie zwierzę cykl Jimmy Paz

więcej Więcej

"Noc jaguara" jest próbą połączenia powieści kryminalnej i powieści fantasy, ocierającej się o wierzenia staroindiańskiego plemienia. Niestety, mimo dobrze zapowiadającego się początku, jest to próba nie do końca udana. Opis na okładce zapowiada, że w "Nocy jaguara" nauka, mistycyzm, przyroda i chciwość zderzają się w fascynującym thrillerze. Może i się zderzają, jednak...

Tłumaczenie tej książki na język polski to jest skandal. Podobno ten tekst przeszedł redakcję merytoryczną i techniczną oraz korektę, ale nikt jakoś nie wychwycił pominiętych fragmentów tekstu, przeinaczeń, błędów merytorycznych! To w ogóle nie powinno zostać wydane.

Thriller czasem z mętną fabułą, oparty na wierzeniach i trochę dla mnie woodo, nie mniej lubię takie wplecione watki fantastyki więc nie kuły mnie w oczy. Książkę czytało się szybko a główny wątek poprawnie zbudowany, książka więc na plus.

Jimmy Paz znów w akcji! Bardzo lubię ten klimat Nowoorleański z echem niewolnictwa w tle. Stara religia, czasy i wierzenia wplecione idealnie w nowoczesny kryminał. Do tego akcenty kulinarne dopełniają działa. Dobrze się czyta i długo pamięta. Ja na pewno sięgnę po kolejne pozycję Michael'a Gruber'a.

Bardzo wciągająca książka, pełna akcji i zaskakujących elementów. Po ocenie na lubimyczytać.pl byłam średnio przekonana, ale teraz mogę z całym sercem polecić tą pozycję. Trochę nauki, magii, hiszpańskiego i Ameryki Południowej - czego chcieć więcej ;)

Nie zauważam w tej powieści fenomenu na miarę Stephena Kinga, jak głosi Denver Post, ale może po prostu mam zbyt zaszufladkowane wymagania jeśli chodzi o powieści SENSACYJNE.

Dla mnie sensacja powinna trzymać w napięciu praktycznie od początku, tymczasem historia Grubera tego nie robi, nawet na końcu nie ma typowego napięcia związanego z wyjaśnieniem się ciągu zdarzeń....

Nie zachwyciła mnie. Trudno cokolwiek o niej napisać... Jak dla mnie to beznadziejna. Nudna. Mało ukazane jakiekolwiek tajemnice. Na końcu coś tam się dzieje, ale to i tak mną nie rusza. W sumie to nie chce mi się pisać o tej lekturze. Cóż.. nie polecam..

Coś dla bardziej wyrafinowanych czytelników. Lubiących ładny język i styl. Trochę w tym filozofii, trochę magii i trochę akcji. Narracja toczy się swoim własnym, niekiedy leniwym rytmem i nie ma, co tu szukać dramatycznych pościgów, nagłych zwrotów akcji i nie wiadomo jakich tajemnic. Zamiast tego można się przekonać, co spotyka zbyt chciwych ludzi, którzy za nic mają sobie...

• Papier
  • To coś dla mnie - fantasyka/kryminał
  • 2015
  • POSIADAM
  • SPRZEDAM/WYMIENIĘ

Dodaj cytat z książki Noc jaguara