Noc jaguara

Night of the Jaguar
kryminał, sensacja, thriller
Jerzy Jan Górski
Indianie szaman dzikie zwierzę cykl Jimmy Paz

W sumie wypożyczyłem z biblioteki, na zasadzie weź do ręki, przeczytaj opis, zabierz do domu. Nie jest to żadne wielkie dzieło, umówmy się. Na zabicie czasu się nada, ale polecić nie mogę. Czytanie tej książki nie boli, ale też nie zachwyca. Takie lekkie czytadło.

"Noc jaguara" jest próbą połączenia powieści kryminalnej i powieści fantasy, ocierającej się o wierzenia staroindiańskiego plemienia. Niestety, mimo dobrze zapowiadającego się początku, jest to próba nie do końca udana. Opis na okładce zapowiada, że w "Nocy jaguara" nauka, mistycyzm, przyroda i chciwość zderzają się w fascynującym thrillerze. Może i się zderzają, jednak...

Tłumaczenie tej książki na język polski to jest skandal. Podobno ten tekst przeszedł redakcję merytoryczną i techniczną oraz korektę, ale nikt jakoś nie wychwycił pominiętych fragmentów tekstu, przeinaczeń, błędów merytorycznych! To w ogóle nie powinno zostać wydane.

Thriller czasem z mętną fabułą, oparty na wierzeniach i trochę dla mnie woodo, nie mniej lubię takie wplecione watki fantastyki więc nie kuły mnie w oczy. Książkę czytało się szybko a główny wątek poprawnie zbudowany, książka więc na plus.

Jimmy Paz znów w akcji! Bardzo lubię ten klimat Nowoorleański z echem niewolnictwa w tle. Stara religia, czasy i wierzenia wplecione idealnie w nowoczesny kryminał. Do tego akcenty kulinarne dopełniają działa. Dobrze się czyta i długo pamięta. Ja na pewno sięgnę po kolejne pozycję Michael'a Gruber'a.

Bardzo wciągająca książka, pełna akcji i zaskakujących elementów. Po ocenie na lubimyczytać.pl byłam średnio przekonana, ale teraz mogę z całym sercem polecić tą pozycję. Trochę nauki, magii, hiszpańskiego i Ameryki Południowej - czego chcieć więcej ;)

Nie zauważam w tej powieści fenomenu na miarę Stephena Kinga, jak głosi Denver Post, ale może po prostu mam zbyt zaszufladkowane wymagania jeśli chodzi o powieści SENSACYJNE.

Dla mnie sensacja powinna trzymać w napięciu praktycznie od początku, tymczasem historia Grubera tego nie robi, nawet na końcu nie ma typowego napięcia związanego z wyjaśnieniem się ciągu zdarzeń....

Nie zachwyciła mnie. Trudno cokolwiek o niej napisać... Jak dla mnie to beznadziejna. Nudna. Mało ukazane jakiekolwiek tajemnice. Na końcu coś tam się dzieje, ale to i tak mną nie rusza. W sumie to nie chce mi się pisać o tej lekturze. Cóż.. nie polecam..

Coś dla bardziej wyrafinowanych czytelników. Lubiących ładny język i styl. Trochę w tym filozofii, trochę magii i trochę akcji. Narracja toczy się swoim własnym, niekiedy leniwym rytmem i nie ma, co tu szukać dramatycznych pościgów, nagłych zwrotów akcji i nie wiadomo jakich tajemnic. Zamiast tego można się przekonać, co spotyka zbyt chciwych ludzi, którzy za nic mają sobie...

Dyskusje

• Papier
  • To coś dla mnie - fantasyka/kryminał
  • 2015
  • POSIADAM
  • SPRZEDAM/WYMIENIĘ
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Noc jaguara