Niezrównane usługi swata z Perigord

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka

Przy wjeździe do Amour-sur-Belle stoi tablica z napisem: zwolnij! Jest nas tylko 33. Mimo romantycznej nazwy miejscowość nie sprzyja miłosnym przygodom, jest też tak brzydka, że nie chcą się w niej osiedlać nawet Anglicy. Nie ma więc żadnych szans, by przybyło mieszkańców wielu z nich żyje samotnie, a do tego niektórzy nie rozmawiają ze sobą z powodu zadawnionych waśni i nieporozumień.

Małgorzata48 | 2014-08-13
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Dość zabawna komedia omyłek miłosnych dotycząca zwykłych, skromnych ludzi, w scenerii uroczego francuskiego miasteczka. Główny bohater eks-fryzjer zostaje swatem, zabawne perypetie, sytuacje, zróżnicowany styl wypowiedzi postaci. Ale są i mankamenty ; zbyt kwiecisty styl, dużo powtórzeń, dużo epitetów,te same określenia ( np. fraza : "włożył na owłosione palce stóp skórzane sandały z hipermarketu" powtarzana jest ok. dziesięć razy). Można przeczytać ale bez euforii.

emka | 2013-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2013

Chcieć nie znaczy móc.
No i właśnie. Ja naprawdę chciałam, ale ta książka mnie zanudzała na śmierć. Przeczytałam ponad połowę + ostatnią stronę, żeby utwierdzić się w tym, że od samego początku wiedziałam, jak się skończy. Ale bądźmy ludźmi. Wybaczamy Pani Julii tę powieść, bo to był jej debiut.

parus | 2012-08-16
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 23 sierpnia 2012

Z reguły nie powinno się wierzyć w opisy zamieszczane na okładkach książek. Bo wiadomo, że mają one skłonić czytelnika by jednak po tę pozycję sięgnął, kupił i może kiedyś przeczytał. "Niezrównane usługi swata z Perigord" to powieściowy debiut Julii Stuart, dziennikarki piszącej niegdyś dla londyńskiego "The Indepedent" (nie żebym śledziła jej karierę, te informacje można przeczytać w nocie o autorze na tylnej okładce tejże książki). Już, już oczekujemy streszczenia fabuły w stylu: "wiodłam nudne życie w wielkim mieście, ale postanowiłam porzucić deszczową Anglię, wyemigrować do pięknej Francji, gdzie kupuję dom, remontuję go, znajduję nowych, radosnych przyjaciół a na koniec miłość i żyję długo i szczęśliwie."

Na całe szczęście nic takiego nie dostajemy. Za to czytelnik zostanie uraczony ciekawymi postaciami z krwi i kości, mającymi swoje pasje, zwyczaje, natręctwa, skrywane tajemnice oraz namiętności. Istna galeria osobliwości, w towarzystwie której nie sposób się nudzić. A...

Nell | 2016-12-15

Książka ma swój niezaprzeczalny urok i specyficzny humor. Jest też wyczuwalnie „francuska” (co oznacza m. in. sporo treści kulinarnych). Napisano ją takim stylem, w którym dygresje i wątki poboczne są równie ważne (a może i ważniejsze) niż główny wątek, czego osobiście nie lubię, ale akurat w przypadku tej powieści stanowi o jej klimacie i jakoś mniej mi wadzi. Nie przeszkadzają mi również bardzo obficie występujące powtórzenia, bo one też decydują o specyficznym uroku tej powieści.
Początkowo nie byłam lekturą specjalnie zainteresowana, zaczęła mnie delikatnie „wciągać”, kiedy zbliżałam się do jej połowy; wtedy też zaczyna się dopiero dziać to, co zapowiada tytuł. Im dalej, tym bardziej się rozkręca. Autorka opisuje ludzkie niedoskonałości z wielką życzliwością i znawstwem.
Trochę męczyła mnie znikoma ilość dialogów - zdecydowana większość wydarzeń i rozmów między bohaterami zaprezentowana jest w opisowy sposób. Ale ogólnie lekturę (która, szczerze mówiąc, aż się prosi o...

olcyna | 2016-01-09
Przeczytana: 03 października 2014