Truskawki z szamponem

Seria: Z motylem
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
kobieta, moda, Gryniewicz
Ina1973

Co kryje się pod lakierowaną okładką magazynu dla kobiet? Nieco mniej błyszcząca rzeczywistość. Autorka zna ją dobrze i uchyla rąbka tajemnicy. Jej satyra na środowisko to eksplozja ironicznego humoru. Rodzimy diabeł nie ubiera się u Prady, maluje się używanymi kosmetykami, a na bankietach jest skupiony niczym pilot myśliwca. Dwudziestodziewięcioletnia Joanna, dotychczas pisująca do...

Dwudziestodziewięcioletnia Joanna, dotychczas pisująca do dziennika, rozpoczyna pracę w miesięczniku dla kobiet „Cud na Twarz”. Mimo że nie ma doświadczenia w tej branży, postanawia zmierzyć się z tym zadaniem i zostać świetną dziennikarką piszącą o urodzie. Tymczasem jej chłopak otrzymuje propozycję pracy w Londynie. Mimo to Joanna zostaje w kraju, by zrobić karierę. Krok po kroku obserwujemy jej wkraczanie w świat kobiecego piękna – sposób poznawania opisywanych kosmetyków, udział w konferencjach, redakcyjną atmosferę, kontakty z firmami kosmetycznymi, wizażystami, fotografami.

Autorka z ironicznym zacięciem zdradza kulisy pracy w redakcji pisma kobiecego i zaskakujące dla laika zasady wyboru tematów, pozyskiwania informacji i tego, czy warto naprawdę wierzyć kolorowym czasopismom.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Mońcia_POCZYTAJKA | 2014-06-06
Przeczytana: 13 lipca 2011

Książka "Truskawki z szamponem" trafiła w moje ręce zupełnie przypadkiem i zainteresował mnie jej przewrotny tytuł.

Narratorką powieści jest Joanna - dziennikarka zatrudniona w czasopiśmie dla kobiet. To dla niej nie lada wyzwanie, gdyż kobieta jest nowa w tej branży. Dzięki niej możemy poznać ten dość hermetyczny światek od kuchni. Są więc spotkania, szkolenia, konferencje i próbki kosmetyków do przetestowania przez mniej lub bardziej znane osoby. Do zadań Joanny należy wyszukiwanie tematów i opisywanie efektów.

Autorka skupia się przede wszystkim na stosunkach w wydawnictwie magazynu "Cud na twarz", pokazuje warsztat pracy dziennikarki i stara się podejść do wszystkiego z dystansem.

Jak dla mnie przeciętna książeczka. Forma powiązanych tematycznie felietonów to dobry zamysł autorki, ale ani ironia, ani satyra, ani humor do mnie nie przemówiły. Dobrnęłam do końca tylko po to, aby szybko o tej książce zapomnieć. Skutecznie wyleczyłam się chyba także od sięgnięcia po książki...

Antosia | 2011-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2011

Lekka, łatwa i przyjemna ale w dobrym znaczeniu. Z miłą chęcią przeczytałabym kolejne książki pani Katarzyny gdyby takie istniały ;)

Karolcia | 2014-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Po książkę sięgnęłam zaintrygowana tytułem, a zachęcona opisem na tylnej okładce. Sądziłam, że trafiłam na fascynującą pozycję opisującą życie młodej dziennikarki. I się zawiodłam. Niby bohaterka opowiada o swoim życiu w redakcji kolorowego pisma dla pań, ale według mnie w dość nudny sposób. Tak naprawdę nic się nie dzieje w tej książce, nie ma konkretnej fabuły, a ciągłe zachwycanie się kosmetykami nużyło. Osobiście nie polecam...nawet nie zdołałam przeczytać do końca...a rzadko mi się to zdarza.

jaguśka | 2014-03-26
Przeczytana: 26 marca 2014

Narratorka-dziennikarka zostaje zatrudniona w piśmie dla kobiet o urodzie. Obładowana próbkami i produktami biega między redakcją, gwiazdami (niekiedy trzecioplanowymi), ekspertami (niekiedy z dopustu bożego) a konferencjami i szkoleniami. Finalnie produkty opisuje i tak kierując się, ekhm, weną twórczą.
Dwa plusy:
1. humor,
2. zniechęcenie mnie do czytania/przeglądania lub - nie daj Boże - kupowania czasopism o kosmetykach/urodzie. Nie żeby mnie jakoś bardzo kusiły, ale teraz kartkowaniu towarzyszyłaby wizja "sufitologii absolutnej" stosowanej przez narratorkę w tworzeniu opisów kremów, lakierów i najróżniejszych cudów kosmetologii. :)

Ewa | 2010-09-05
Przeczytana: sierpień 2010

"Truskawki z szamponem" to kolejna już próba rodzimego odpowiednika "Diabeł ubiera się u Prady." Czyta się łatwo, lekko i przyjemnie - ale wartkością akcji niestety nie powala. A szkoda, bo biorąc pod uwagę język autorki mogłaby być świetną pozycją.

adorable | 2010-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2010

Książkę czyta się szybko i przyjemnie. W sam raz na odstresowanie się. ;)

zemstabanana | 2014-05-22
Przeczytana: 22 maja 2014

Była to książka wybitnie nie dla mnie. Choć podobała mi się forma rozdziałów jako powiązanych tematycznie felietonów, a język autorki jest bardzo przystępny to tematyka jest nudnawa i śmiało można ziewnąć czytając w kółko to samo.

ciarach | 2010-10-29
Przeczytana: 2010 rok

Książka na wakacje, przede wszystkim dla kobiet nie wymagających od literatury zbyt wiele. Lekka, z humorem. Czytało się fajnie, z zaciekawieniem i uśmiechem na ustach. Taka współczesna, aktualna...

Sylwia | 2013-08-30

Świetnie opisane realia pracy w magazynie. Ubawiłam się przy tej książce.

magdda91 | 2013-10-07

Lekka i przyjemna