1001 idei, które zmieniły nasz sposób myślenia

Wydawnictwo: Elipsa
1001 Ideas That Changed The Way We Think
albumy
LubimyCzytać

Pasjonująca podróż po dokonaniach ludzkiego umysłu. Intelekt to bez wątpienia najpotężniejsza siła człowieka. Nasze obecne światopoglądy ukształtowały się dzięki temu, że od niepamiętnych czasów najtęższe umysły zadawały sobie pytania o istotę i funkcjonowanie świata, formułowały teorie, stawiały hipotezy. Książka 1001 idei, które zmieniły nasz sposób myślenia przedstawia rozwój wiedzy i...

Pasjonująca podróż po dokonaniach ludzkiego umysłu.
Intelekt to bez wątpienia najpotężniejsza siła człowieka. Nasze obecne światopoglądy ukształtowały się dzięki temu, że od niepamiętnych czasów najtęższe umysły zadawały sobie pytania o istotę i funkcjonowanie świata, formułowały teorie, stawiały hipotezy. Książka 1001 idei, które zmieniły nasz sposób myślenia przedstawia rozwój wiedzy i ludzkiej kreatywności na przestrzeni tysięcy lat. Obejmuje wiele dziedzin, m.in. nauki społeczne (w tym filozofię, politologię) i ścisłe, architekturę, sztukę oraz wierzenia religijne.
1001 idei, które zmieniły nasz sposób myślenia to wyczerpujący przewodnik po najciekawszych, najbardziej twórczych i oryginalnych dociekaniach najtęższych umysłów w dziejach ludzkości. Od przemyśleń Konfucjusza i Platona po najnowsze teorie fizyków i filozofów nauki – książka prezentuje niezmierzone bogactwo wiedzy z różnych dziedzin.
Znalazły się w niej próby udzielenia odpowiedzi na odwiecznie nurtujące człowieka pytania, m.in.: jak powstał Wszechświat i jakie miejsce zajmują w nim ludzie? Jak żyć, aby odnaleźć szczęście? W jaki sposób zbudować sprawiedliwe społeczeństwo?
Ponadto publikacja zawiera wiele dawnych i współczesnym nam zadziwiających hipotez, które niekiedy trudno nazwać naukowymi, takich jak koncepcja przeniesienia dusz do światów równoległych czy paradoks dziadka (co się stanie, jeżeli ktoś cofnie się w czasie i zabije własnego dziadka, zanim ten spłodzi potomków?).
Warto przekonać się, jak grecki filozof Zenon „udowodnił”, że wystrzelona strzała wcale się nie porusza, jak nowoczesna nauka wykazała, że ruch motylich skrzydeł może wywołać sztorm na Atlantyku, a także poznać matematyczny dowód na istnienie życia w innych galaktykach. Omówione w przewodniku inspirujące idee obejmują zagadnienia pochodzące zarówno ze Wschodu, jak i Zachodu, tak różne, jak teoria obywatelskiego nieposłuszeństwa Gandhiego, pochwała prostego życia Henry’ego Davida Thoreau czy przełomowa obrona praw kobiet Mary Wollstonecraft. Oprócz idei społecznych oraz ze świata nauki uwzględniono rozmaite pomysły z dziedziny lifestyle’u, jak wygodny ubiór czy naturyzm. Nie zapomniano również o nurtach artystycznych i kulturowych, czego przykładem są klasycyzm, surrealizm i postmodernizm.

źródło opisu: https://publicat.pl/elipsa/oferta/1001-idei-ktore-...(?)

źródło okładki: https://publicat.pl/elipsa/oferta/1001-idei-ktore-...»

"1001 idei" to grube, ciężkie, albumowo wydane tomidło. Z racji tej albumowości sugeruje to też kierunek zamysłu całej książki- prosty przegląd, niejako opowieść prowadzona przez skomplikowane i rewolucyjne idee- od ognia do niekodującego DNA. Jest to więc przede wszystkim historia nas, ludzi i dzieł naszych rąk oraz umysłów w odcinkach. Zdecydowanie jest to najlepsza książka z serii wydawnictwa Elipsa i zresztą najciekawsza. Nigdy zasadniczo nie udało zrobić się zjadalnego "przewodnika" po ludzkich ideach który nie jest monotonny i zwyczajnie nudny, stąd też warto sięgnąć po ten album, bo jest czymś wyjątkowym i oryginalnym. Mam jednak jedno "ale". Otóż książka jest autorstwa amerykańskiego, co też po narracji i doborze punktów jest widoczne. Natomiast dla czytelnika Europejskiego może tutaj, szczególnie w współczesności troszkę rzeczy brakować, bądź czuć niedosyt. Ostatnie lata odnoszę wrażenie jakby zostały bardziej "przebiegnięte" niż reszta.

Faust | 2017-09-05
Przeczytana: 05 września 2017

Czy to książka, która umiliłaby mi czas na bezludnej wyspie? Niewykluczone. Nie da się jej przeczytać w ciągu jednego wieczora (chociaż są tacy, którzy by to pewnie zrobili, tylko po co?). Nie ma też potrzeby czytać chronologicznie. Można otworzyć na dowolnej stronie i rozpocząć podróż od tego momentu a następnym razem w innym miejscu. Naprawdę wciąga. Dorobek intelektualny człowieka myślącego w pigułce, we wszystkich najważniejszych dziedzinach. Takie lektury powodują dystans wobec rzeczywistości bo wszystko jest zmienne i ważne, o ile umieścimy je w centrum naszego świata tu i teraz, bo za 100 lat będą tylko bladą impresją. Ta książka nigdy się nie kończy, jej rozdziały wciąż są dopisywane, bez końca. Idee ważne i mądre oraz te śmieszne i trywialne, ale zawsze dające do myślenia.