Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Bosz
fotografia
albumy
Arashi

„Miałem zamiar zacząć ten tekst o albumie Chrisa Niedenthala z przytupem i, krok po kroku, figura po figurze, parę absurdów chciałem pokazać, ale traf zdarzył, że ledwo pierwszy gest zrobiłem, opanowała mnie, wciągnęła magia jego zdjęć…” ‒ tak we wstępie do albumu pisze Jerzy Pilch. Trudno bowiem nie ulec urokowi tych obrazów ujmowanych przez fotografika w wyjątkowych kadrach. Chris Niedenthal był świadkiem historii okresu Peerelu i z niezwykłym mistrzostwem śledził ją obiektywem aparatu. Demonstracje, czołgi, zomowcy, prominenci, kilometrowe kolejki, życie codzienne ‒ wszystko to uwidocznione na fotografiach.

„Paradoks Niedenthala i skala jego talentu zasadza się na tym, że chcąc stworzyć galerię przedmiotowych osobliwości dawnego systemu, stworzył komiczny, dramatyczny i wyjątkowo mocny obraz życia prawdziwego. Chciał dać jakieś peerelowskie panopticum, a dał zawsze nieskończenie mocniejsze od kontekstów, zwłaszcza od kontekstów politycznych, dzieło sztuki” ‒ dodaje Pilch.

Na 320 stronach oprócz zdjęć ukazujących polskie realia znalazły się także fotografie wykonane w Czechosłowacji, Bułgarii, NRD, Rumunii, Jugosławii, na Węgrzech i w Związku Radzieckim. Album w wersji dwujęzycznej: polsko-angielskiej.

źródło opisu: http://www.bosz.com.pl

źródło okładki: http://www.bosz.com.pl

breathless | 2015-10-30
Na półkach: Przeczytane, 2015, Posiadam
Przeczytana: październik 2015

To album, a jednak tutaj bardziej niż "obejrzana" pasuje mimo wszystko "przeczytana". To album spójny, choć składający się z pojedynczych obrazów. To album, który jest szalenie ważny (jak i sam Chris Niedenthal, dzięki któremu wiele osób młodego pokolenia ma szansę spojrzeć na lata PRL-u) dla udokumentowania historii lat 80-tych i 90-tych w Polsce. I nie tylko, bo w tym albumie są i Węgry, i Rumunia, i Jugosławia, i kraje byłego ZSRR.
Jest tu kultowe zdjęcie z "Czasem Apokalipsy", które przylgnęło do nazwiska Niedenthala tak zgrabnie, że stało się nieomal synonimiczne z jego sylwetką. Ale jest też mnóstwo innych zdjęć. Szorstkiej religii z poziomu obdartych od klęku kolan. Topornej codzienności czasów, gdy brakowało wszystkiego. Trzystu procent normy od drugiej, tej bardziej zmęczonej strony.
Liczę na kolejny album z tych wszystkich niewywołanych filmów, które dopiero teraz są przeglądane. Nie wierzę w to, że "(...)Właśnie wtedy, jak mur padał w Berlinie, wiedziałem, że coś...

niloga | 2018-12-14
Amalia | 2018-10-24