Podróż

Wydawnictwo: e-bookowo.pl
literatura piękna
Marsza

Tomik opowiadań „Podróż” jest niecodzienną podróżą po codzienności egzystencji i uczuciach. Przenosi do świata zwykłego, ale pełnego magii, w którym mały diabeł może spać zwinięty jak kot lub pływać w kieliszku wina. W tym świecie zamiana w czarownicę staje się lekarstwem na niewidzialność, a picie porannej kawy nabiera wymiary egzystencjalnego.

źródło opisu: E-bookowo 2015

źródło okładki: www.e-bookowo.pl

Jola | 2019-06-04

zaczarowana

EmiliaTeofila Nowak | 2019-03-31
Na półkach: Przeczytane, 2018

Miałam wrażenie, że w trakcie lektury znalazłam się w świecie wewnętrznym narratorki. W zupełnie innym wymiarze, który łączy jej codzienność, fantazję, nieustannie walczące ze sobą prozę oraz liryczność jej osobowości a także liczne tęsknoty. Pomiędzy wersami rzuca się wyraźny brak pierwiastka męskiego, który gdzieś odszedł, nie wiadomo gdzie. W pewnym momencie staje się diabłem, kiedy indziej służącym czarownicy demonem.

Iliana | 2019-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2019

"Podróż z kanapy do komputera. Wejście na pocztę. Kilka kliknięć, parę słów. Strach i enter."

Mimo, iż książeczka liczy sobie zaledwie kilkadziesiąt stron, siedem mini opowieści z przyjemnością oddałam się jej lekturze, która - gwarantuję, wciąga od pierwszych wersów. Krystyna Bezubik alegorycznie ujęła tytuł, kreśląc jego ujęcie w różnych płaszczyznach rzeczywistości, stosując przy tym mieszaną narrację, jakby chciała nam pokazać, iż bohaterem tej książki może być każdy z nas, a właściwie każda z nas, bo dotyczy ona kobiecego punktu spojrzenia. Jej bohaterka znajduje się w różnych niejednoznacznych konfiguracjach sytuacyjnych, a jednocześnie rozczytując te historie mamy wrażenie, że jesteśmy jej częścią.

Autorka zaserwował nam trochę ironii, drwiny, prawdziwie realistycznej rzeczywistości, ale też głębokiej metafory. Postać diabełka zaczyna przypominać życiowego partnera bohaterki - taki sarkastyczny obraz mężczyzny zaglądający bohaterce w oczy, ale równie dobrze ów diabeł...

Magdallena | 2016-03-29
Przeczytana: 29 marca 2016

To podróż do codzienności, tylko z pozoru zwyczajnej, bo pod przykrywką dobrze znanej rutyny kryje się wiele niespodzianek. Tajemnicza wróżka, przepowiadająca mglistą przyszłość i wizję podróży w najdalsze zakamarki... Mieszka tu diabeł, który wierci się i płata figle, odpowiada za roztargnienie, potknięcia, niepewność siebie. Dumnie przechadza się kot, mrucząc znane tylko sobie zaklęcia. Rozumie je współczesna wiedźma, która zamiast miotły ma laptopa, zamiast rzucać uroki, pisze bloga. I próbuje zrozumieć to, co wymyka się normalności. Szuka drogowskazów. Życie to dla niej szalona podróż, w której trudno dokonać wyboru najlepszej drogi, gdzie niezdecydowanie często podszyte jest lękiem.

"Wszystko ukrywała. Niepewność i lęk. Nie zostawiała miejsca na decyzję, nie dawała szansy negocjacji. Z ciemnością się nie dyskutowało".

Tutaj piętrzą się metafory, porównania i niedopowiedzenia. Smutek przeplata się z radością istnienia. Dylematy nie zostają rozstrzygnięte, pozostają otwarte...

Marzenie_Literackie | 2016-02-03

Dawno nie czytałam tekstu zawierającego tak wiele cudownych epitetów, metafor czy też porównań i choć dzieło pani Krystyny jest stosunkowo krótkie, myślę, że wyraża o wiele więcej niż niejedna gruba książka. Siedem różnych opowiadań, z siedmioma różnymi wątkami o różnym celu przesłania, począwszy od pokazania zwyczajności w sposób nadzwyczajny oraz przedstawieniu piękna w banalnych sytuacjach na co dzień - oto co znajdziecie w tej książce. Podróż pozwala na zadawanie trudnych pytań, jednocześnie pomagając poszukać na nie odpowiedzi w sposób dość subtelny, dzięki czemu czytelnik może snuć własne spekulacje i wnioski.
Jedyna wada tejże książki jest taka, że skończyła się zbyt szybko.
Jeśli masz możliwość przeczytania Podróży pani Krystyny Bezubik nawet się nie wahaj, tylko pozwól na kompletne oddanie się pięknym historiom, zatrać się w niej, poczuj ją. A przede wszystkim zapomnij o wszechobecnym świecie.