Seksualna

SEQOJA
2023-01-01
2023-01-01
#powieść #literaturapiękna #seksualna

Książka przeczytana dzięki BookTour.
Jest to opowieść o odkrywaniu kobiecości i własnej seksualności. Dzięki głównej bohaterce Izabeli poznajemy czym jest i czym powinna być świadomość własnego ciała, przyjemność z seksu i potrzeby oraz fantazje. Często na te ostatnie brakuje odwagi i determinacji przez wychowanie, stereotypy lub zawstydzenie. Historia Izabeli jest po trochę w każdej z nas, w każdej Kobiecie. Więcej takich książek potrzeba.

Książka przeczytana dzięki BookTour.

Książkę przeczytałam w ramach booktur zorganizowanego prze blog Czytam dla przyjemności.

'Seksualna" to książka napisana bardzo przystępnym językiem . Czyta się ją lekko,ale każdej kobiecie daje szansę na zastanowienie się nad własną seksualnością, bo to książka o kobietach!
Główna bohaterka Izabela prowadzi nas przez swój świat od młodych lat(od dziecka).
Opowiada o odkrywaniu własnego ciała, doznawaniu przyjemności,czekaniu na miłość,spełnienie i seks. Jest ciekawa wszystkiego. Dużą rolę odgrywa u niej wychowanie ,religijność bo Kośćiół i wiara graja pierwsze skrzypce. Często się gubi i buntuje. Do jakich wnisoków Iza dojdzie? Co odkryje w swoich pragnieniach?
To ona otworzyła mi oczy na rzeczy związane z seksualnością kobiety. Wiele kobiet w normalnym życiu zwraca uwagę na to co powiedzą inni, wstydzą lub boją się uwag, nie skupiają się na sobie. A poczucie własnej seksualności jest bardzo ważne i potrzebne!
To tutaj możemy się dowiedzieć co dzieje się z emocjami, myślami i ciałem kobiety na różnym etapie jej życia.
Polecam

Opowiada o...

"Seksualna" to historia o nas kobietach. Tak również o mnie i o Tobie!
Czy możesz w tym momencie stwierdzić stanowczo że znasz siebie,swoje potrzeby i co najważniejsze potrafisz i umiejętnie z nich czerpiesz dla siebie to co najlepsze? Czy może ulegasz stereotypom ,zasadom i regułą?
Iza główna bohaterka to doswiadczycielka i poszukiwaczka,która pragnie poznania samej siebie . Gubi się w codzienności ,buntuje przeciw realiom świata,opiera się przed byciem "dostosowaną do rzeczywistości". W świecie szerzących się stereotypów narzuconego piękna odnajduje swoje- własne.
Czytając tę książkę nasunęło mi się pytanie które przy tej okazji wam zadam. Czy kobieta mająca wielu partnerów jest puszczalską,czy ta będąca w stałym związku zdradzająca partnera? Stereotypy! To one każą nam wybierać ,to one narzucają nam wybory które tak naprawdę nie mają z nami nic wspólnego,to nie nasze wybory,to wybór kogoś innego i pomimo iż często mamy przy nich tylko dwie opcje- za i przeciw,nie pozwalają nam posiadać trzeciej- moim zdaniem,uważam że...

"Czego tak naprawdę pragnę?"-zadaje sobie pytanie Iza. ...po raz pierwszy czuła,że jest gotowa poznać podpowiedź . Że przyjmie to,co przyjdzie,bez oceniania, odrzucania. Że jest gotowa na eksplorację siebie i świata."
Akceptując siebie taką jaką jesteś , wydobywając z siebie kobiecość ,akceptując ja i czerpiąc z tego wszystkiego to co jest DLA CIEBIE najlepsze uczyni cię szczęśliwsza,a Iza swoim przykładem "pokarze ci" jak tego dokonała.

"Seksualna" to historia o nas kobietach. Tak również o mnie i o Tobie!

To książka o kobietach i dla kobiet. O tym, jak wepchane w schematy czy to religijne, czy światopoglądowe usuwamy w cień własne ciało, własne fantazje i potrzeby. Warto ją przeczytać, bo mocno skłania do zastanowienia czy aby spełniam samą siebie czy tylko dostosowuję się do upodobań kogoś innego. I nie bójmy się wsłuchać w swoje ciało, bo ono jest nami i podpowiada to co jest dla nas najlepsze. Brakowało mi takiej pozycji na rynku, zwłaszcza gdy lata temu odkrywałam w sobie świadomość ciała i seksualności
Książkę tę przeczytałam w ramach Book Tour u Czytamdlaprzyjemności.pl

Kiedy tylko dowiedziałam się, że Krzysia napisała kolejną książkę, od razu wiedziałam, że chcę ją przeczytać. Okazja nadarzyła się sama, gdy autorka zapytała mnie o Book Tour. Oczywiście zgłosiłam się, by wziąć w nim udział i nie pożałowałam. Co było niesamowite, książka Krzysi przyjechała do mnie aż z Włoch, bo tam gościła u poprzedniej uczestniczki. Przeczytałam ją w dwa wieczory, bo nie jest zbyt obszerna, ale za to jaka treść! Czytałam już kilka pozycji Krzysi i każda z nich wzbudzała we mnie ogromne emocje. Dodając do tego fakt, iż Krzysia jest moją mentorką i z przeogromnym sentymentem wspominam udział w jej kursach pisania „Piszę, bo chcę…” od razu wiedziałam, że „Seksualna” będzie wyjątkowa. I nie zawiodłam się. Teksty Krzysi zawsze wywołują mnie przeogromną ochotę, by coś zmienić w sobie. Rozwijać się, iść do przodu, kwitnąć. W każdej sferze życia. To książki mądre, wspaniałe, pełne myśli. Tego co w głowie ale i w sercu i duszy. Powinno się je czytać. „Seksualna” jest taką właśnie książką. Książka o kobiecie i dla kobiet. Dla każdej z nas. To książka nie tylko o tym co dzieje się w ciele, ale i tym co się dzieje w umyśle kobiety. O jej uczuciach. To książka na wskroś przesycona emocjami, jakie targają chyba każdą kobietą. Książka o harmonii i poszukiwaniu samej siebie. O tym, że kobieta ma nie tylko ciało, ale i serce, umysł i duszę. O poszukiwaniach samej siebie i odpowiedzi na zadane i nie zadane nigdy pytania. To książka dla nas – kobiet. Taka, którą chciało by się czytać raz i jeszcze raz i jeszcze… i jeszcze… o takiej książce nie da się zapomnieć! Polecam gorąco!

Bezpośrednia historia drogi dorastania. Od pierwszego razu po kolejnych partnerów. Od związków poważnych do chwilowych. W lekko poetyckim nastroju, lecz z wielokrotnym powtarzaniem słów określających nasze narządy prowadzące do spełnienia. Pomiędzy wpojonymi wartościami a budzącą się seksualnością. To spotyka każdą z nas. Zderzenie wartości z własnymi pociągami do życia. Jak poukładała to sobie główna bohaterka i co odkryła, tego dowiecie się z tej kobiecej historii.

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak wyglądałoby twoje życie seksualne, gdybyś urodziła się w innym miejscu? Czy tak samo postrzegałabyś swoje ciało, jego piękno i brzydotę, prawo do przyjemności? Czy tak samo oceniałabyś swoje pragnienia, zachowania, miłosne przygody, porażki? Czy za to samo winiłabyś siebie i podobnych rzeczy spodziewałabyś się od partnerów w miłości fizycznej?

Niedawno miałam okazję rozmawiać na ten temat z moimi rówieśniczkami pochodzącymi z południa Europy. To znaczy, ja w tej rozmowie głównie milczałam i przysłuchiwałam się, czasem udając, że nie wszystko rozumiem, podczas gdy mój mózg gorączkowo próbował sformułować jakieś wspólne ramy dla doświadczeń polskich trzydziesto- i czterdziestolatek , coś, czym mogłabym się podzielić…może usprawiedliwić?

Jaka szkoda, że nie miałam jeszcze wtedy okazji przeczytać „Seksualnej” Krystyny Bezubik. Dopiero ostatnio zdałam sobie sprawę, na jak wiele pytań z tamtej rozmowy znalazło, a raczej skonkretyzowało swoje odpowiedzi po przeczytaniu tej książki.

Iza, bohaterka „Seksualnej”, choć nigdzie chyba nie pada jej data urodzenia, jest, jak ja, kobietą urodzoną w Polsce lat 80-tych, a może trochę wcześniej lub później. Odebrała dość surowe, ściśle katolickie wychowanie, w którym sfera seksualności została ciasno zszyta z pojęciem grzechu. To w tych kategoriach postrzega swoje pierwsze doświadczenia przyjemności płynącej z ciała.

Jej pierwszymi przewodniczkami w kwestii traktowania własnego ciała są najbliższe jej kobiety. Od niedostępnej emocjonalnie matki, trochę zmęczonej życiem perfekcjonistki, trochę dumnej ze swego statusu wdowy, dostaje przede wszystkim komunikat, że ma ono być schludne i nie powinno się starzeć. Babcia, u której Iza jako dziewczynka spędza wakacje na wsi, daje jej dużo więcej swobody w doświadczaniu świata wszystkimi zmysłami, ale nawet w tej przestrzeni pozornej wolności dziewczynka nie unika zawstydzania z powodu takich a nie innych parametrów ciała i swojej fizycznej aktywności. Nad dzieciństwem Izy wisi także wspomnienie przedwcześnie zmarłego, a więc fizycznie nieobecnego ojca, na którego miłość, choćby w zaświatach, dziewczynka próbuje zasłużyć.

"Seksualna" Krzysi Bezubik to pewnego rodzaju układanka – Iza otrzymała dość standardowy zestaw puzzli, jakie kobiety urodzone i wychowane w Polsce końca XX w. dostały do dyspozycji w temacie ciała i seksualności.

Tradycyjne wychowanie, religijne nakazy, wdrukowany nakaz pościgu za idealnym kształtem, rozmiarem i gładkością, pogarda dla własnych potrzeb, zinternalizowana ocena społeczna, oczekiwanie założenia "tradycyjnej rodziny", złość, która wyraża się uciskiem w gardle, ale nie wydobywa się na zewnątrz, bo dziewczynie, kobiecie, nie przystoi jej jawnie wyrazić, nawet gdy jej granice są przekraczane.

Izabela, Iza, Izka, próbuję ułożyć z nich satysfakcjonujące życie seksualne. Kolejne puzzle dorzucają pojawiający się na jej drodze mężczyźni - miłości życia, partnerzy "z rozsądku" lub "z wygody", czasem przypadkowi znajomi - ich wymagania, rozczarowania, rzadziej - zachwyty. Z czasem Iza sięgnie także po elementy, które otrzymać może tylko od kobiet, podążających przed nią tą samą ścieżką.

Zataczając życiowe pętle, Iza wspina się po spirali, przez kolejne kręgi wtajemniczenia, budując krok po kroku zaufanie do siebie i wolność cieszenia się sferą seksu na własnych zasadach. Nie bez potknięć, nie bez wątpliwości, nie bez powtórzeń, ciągle z nadzieją, że znajdzie i zrozumie to, czego brakuje jej do świadomej pełni siebie.

Jak skończy się jej wewnętrzna podróż?

Iza z opowieści Krystyny Bezubik rzadko występujący w polskiej literaturze przykład bohaterki opisanej przez pryzmat seksualności widzianej nie oczami mężczyzny, ale oczami (a raczej wszystkimi innymi zmysłami) jej samej. Bez upiększeń, bez cenzury, bez wulgarności.

Na uwagę zasługuje również sam język, którym opowiadana jest ta historia. Język ciała, smaku, dotyku, wilgoci, nic nie ukrywający za mglistymi metaforami, ale wciąż delikatny.

Czy Izie byłoby łatwiej, gdyby urodziła się w miejscu i czasie, gdzie ciało, seks, przyjemność, zwłaszcza kobieca, nie są obudowane społecznym tabu? W rodzinie, kraju, w którym 'te rzeczy" nie są wstydliwie zamiatane pod dywan. Na pewno.

Czytając jej historię wiele razy rozpoznawałam w niej siebie - w końcu jestem z tego samego pokolenia. Wiele razy opłakiwałam to, czego sama również dostałam w młodości, własne błędy i to, czego nie miałam odwagi spróbować, spętana społecznymi i rodzinnymi przekazami. Trochę tak, jak w "Czułej przewodniczce" Natalii de Barbaro odkrywałam echa własnych schematów myślowych, w "Seksualnej" wyczuwałam echa zamrożonych dawno w moim własnym ciele emocji, odrzucanych, spychanych w podświadomość. Były momenty, w których nie mogłam powstrzymać łez.

Iza znajduje w końcu własną drogę, dla niektórych kontrowersyjną, dla innych, być może, nieosiągalną, dla niej - jedyną właściwą. Znajduje ją dzięki uporowi, ciekawości, niezgodzie na rzeczywistość kształtowaną potrzebami mężczyzn i społeczno-religijnymi nakazami. Definiuje własne granice i własne pragnienia. A to daje nadzieję.

Historia Izy jest opowieścią o jednej z liderek cichej rewolucji, dzięki której być może kolejne pokolenia kobiet (ale także mężczyzn) nie będą się już musiały mierzyć z tym samym poziomem odrzucenia potrzeb ciała.

Ciekawa opowieść o dziewczynie, stereotypach i pokłosiu męskiego spojrzenia na kobietę, z którym kobiety walczą od lat.

Dodaj cytat z książki Seksualna