Tajemnice watykańskich proroctw. Jak Kościół bada zjawiska nadprzyrodzone

Tłumaczenie: Matylda Biernacka
Wydawnictwo: Znak
religia
Ag2S

Czy Watykan boi się zjawisk nadprzyrodzonych? Objawienia, proroctwa, cudowne uzdrowienia i opętania. Wszystkie łączy jedno – trudno je wytłumaczyć, odwołując się wyłącznie do naukowych argumentów. Natomiast Watykan zadziwiająco często nabiera w tych sprawach wody w usta. Tymczasem pytania, które pozostają bez odpowiedzi, rozpalają umysły wielu chrześcijan. Dlaczego Kościół nie chce uznać...

Czy Watykan boi się zjawisk nadprzyrodzonych?

Objawienia, proroctwa, cudowne uzdrowienia i opętania. Wszystkie łączy jedno – trudno je wytłumaczyć, odwołując się wyłącznie do naukowych argumentów. Natomiast Watykan zadziwiająco często nabiera w tych sprawach wody w usta. Tymczasem pytania, które pozostają bez odpowiedzi, rozpalają umysły wielu chrześcijan. Dlaczego Kościół nie chce uznać objawień w Medjugorie? Dlaczego kuria rzymska starała się zatuszować egzorcyzmy odprawiane przez papieża Franciszka? Dlaczego wokół procesów o uznanie świętości bł. Matki Teresy i św. Jana XXIII narosło tyle niejasności?

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Ulsien | 2019-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2019

Nie chcę oceniać treści, bo każdy Czytelnik sam dostaje od autora prawo do oceny, czy cuda, działania nadprzyrodzone, proroctwa albo relikwie są prawdą objawioną czy też może fałszem i mistyfikacją.

Chcę natomiast skupić się na metodzie, jaką autor się posłużył, pisząc o tych wszystkich przypadkach. Dokonał tego w sposób - dla mnie - niebywały i niezwykle trudny: czytając książkę ani razu nie odniosłam wrażenia, że John Thavis opowiada się za którąś ze stron - ani sceptyków ani wierzących. Narracja jest absolutnie obiektywna, a argumenty są dobrze wyważone i - co ważne - jedynie zgodne z faktami, udokumentowaniem danych zjawisk.

Brak tu ataków, wyśmiewania czy kpiny w stosunku do którejkolwiek ze stron. Thavis zachował pełną powagę, szacunek i odpowiednią - w mojej ocenie - narrację dla każdego opisywanego zjawiska czy przypadku. Bardzo to doceniam, ponieważ sprawia to, że Czytelnik sam musi rozeznać, czy to, o czym pisze autor jest w jego opinii prawdą i czy zgadza się z...

justynazwanaruda | 2017-08-24

Jakiś czas temu trafiłam na artykuł, który w zdecydowany sposób odrzucał autentyczność objawień w Medjugorie oraz przedstawiał powody takiego stanu rzeczy. Tekst umieszczony został na jednej z bardziej znanych katolickich stron i właśnie ten fakt był dla mnie najbardziej zastanawiający. Jeszcze więcej znaków zapytania pojawiło się, kiedy zapoznałam się z argumentami świadczącymi przeciwko wspomnianym objawieniom, w których rolę kluczową odrywała nieprzystawalność słów Najświętszej Marii Panna, jej wyglądu, zachowania etc. do tego, co Kościół uznać miał za właściwe w przypadku objawień. "Jak mogą istnieć sztywne reguły, według których ocenia się takie religijne, mistyczne zjawiska?" - było to kluczowe dla mnie pytanie. Książka Johna Travisa nie tylko uświadomiła mi, jak skomplikowana jest sprawa związana z objawieniami w Medjugorie, ale też pokazała zawiłość wielu innych spraw, przed których rozpatrzeniem stoi Kościół. Kontekst historyczny, zmiany panujących zasad, zróżnicowanie...

Drzewiec | 2017-05-31

Doskonale, przystępnie napisana, idealnie wyważona, świetna zarówno dla wierzących jak i niewierzących, dla entuzjastów i sceptyków.

Odzio | 2017-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2017

Książka jest zbiorem opisów podejścia Kościoła Katolickiego i Stolicy Apostolskiej do kwestii objawień, cudów, proroctw czy procesu beatyfikacji i kanonizacji.
Po przeczytaniu dużo łatwiej zrozumieć dlaczego objawienia w Medjugorie do tej pory nie doczekały się jednoznacznego stanowiska Stolicy Apostolskiej.
Jeżeli interesuje Was ta tematyka to jest to lektura obowiązkowa.

Monisiulka | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

To już moje drugie spotkanie po "Dzienniku watykańskim" z Johnem Travisem jako autorem wręcz popularnonaukowej literatury na tematy kościoła katolickiego.
Podobnie jak poprzednia była to ciekawa, inteligentna lektura, podejmująca trudne tematy cudów i doświadczeń mistycznych w sposób analityczny, rzeczowy i co najważniejsze bezstronny. Sam autor nie wartościuje, nie ocenia, nie opowiada się osobiście po żadnej ze stron, pozwalając czytelnikowi na samodzielną ocenę przytoczonych faktów i wyrobienie własnego zdania.
Dokonał iście kreciej roboty przekopując się przez setki materiałów źródłowych, odbywając dziesiątki spotkań i na ich podstawie pisząc analityczną pozycję omawiającą wydarzenia potencjalnie nadprzyrodzone z różnych punktów widzenia, a przy tym w sposób wciągający i inteligentny, dzięki czemu pozycję bardzo dobrze się czyta.
Polecam wielbicielom literatury faktu, zarówno wierzącym jak i niewierzącym, chociaż poszukiwacze sensacji i zwolennicy teorii spiskowych raczej się...

pani_Księgowa | 2017-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Bardzo ciekawa, nie jednostronna, autor stara się przedstawić stanowisko kościoła i osób świeckich. Teorie spiskowe dają do myślenia, zwłaszcza te o końcu świata.

Ruda | 2016-12-12
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Wciągająca, napisana lekkim językiem, bezstronna. Jednak zdecydowanym minusem jest mało naukowe podejście - książka tak naprawdę jest opisem kilku(nastu) przypadków, tych bardziej i mniej popularnych jeśli chodzi o relikwie, cuda, opętania. Jednak zdecydowanie brakuje mi konkretnych przykładów procesów badania tytułowych nadprzyrodzonych zjawisk - wolałabym, żeby książka była bardziej popularnonaukowa.
Duży plus to nie opowiadanie się za żadną ze stron przez autora - rzeczowy ton i przytaczanie faktów i wypowiedzi innych, żadnej nagonki na Kościół popularnej w tego typu publikacjach ani wręcz przeciwnie - gloryfikacji kościoła katolickiego.
Zdecydowanie sięgnę po drugą (a właściwie pierwszą, jeśli chodzi o datę wydania) książkę tego autora, bo zwyczajnie przyjemnie się czyta!

Patsy | 2016-12-04
Przeczytana: 08 listopada 2016

W tym miesiącu miałam również ochotę na książkę niefikcyjną i ta pozycja dobrze się sprawdziła. Bardzo ciekawy temat, autor uświadamia czytelnikom jak dużo pracy kryje się chociażby za czyjąś beatyfikacją, czy oficjalnym uznaniem przez Kościół jakiegoś miejsca. Spodobało mi się również obiektywne podejście do tematu - nie jest to książka religijna, jednak na taki temat. Autor prezentuje wypowiedzi naukowców, watykańskich urzędników, księży, czy świadków różnorodnych zjawisk. Zdarzyły się trochę nudnawe momenty, jednak ogólnie rzecz biorąc ciekawa pozycja.

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot.com

true02 | 2016-11-06

Mądre.Rzetelne.Zjawiska mniej lub bardziej niewyjaśnione bez szukania na siłę skandalu,by przyciągnąć mało wybrednego,ale zostawiającego w księgarni kasę klienta. Ci którzy szukają tu sensacji w etylu Dana Browna,będą mooocno rozczarowani.Wszyscy inny spędzą z "Tajemnicami watykańskich proroctw" w ręku kilka fascynujących wieczorów. Zacna lektura.

tooloudsilence | 2016-09-26
Przeczytana: wrzesień 2016

Autora tej książki można z całą powagą określić jako "pogromcę mitów".
Przede wszystkim pokazuje on, że - wbrew pozorom - największym sceptykiem w kwestii zjawisk nadprzyrodzonych w Kościele jest... sam Kościół. Przybliża tok biurokratycznych procedur, jakie za zamkniętymi drzwiami mają miejsce w Watykanie, a tym samym ukazuje, jak przesiąknięte są one do szpiku kości metodami naukowymi, obalając jednocześnie pewien mit, który pokutuje w mediach. Skupia się tylko na faktach, odzierając z nierzadko błędnej (a wytworzonej przed media) aury nadnaturalności wokół poszczególnych zjawisk i rzekomych objawień (jak chociażby Medjugorie). Sporo miejsca poświęcone jest także tematowi szatana i sposobie jego postrzegania w dzisiejszym świecie, co można podsumować zdaniem: "Największym zwycięstwem szatana obecnie jest to, że nikt w niego nie wierzy". Przerażające i niestety prawdziwe.
To jest zdecydowanie literatura faktu, którą powinien przeczytać - moim zdaniem - każdy chrześcijanin, aby nie...