Grunt pod nogami

2016-02-17
literatura polska kazania sumienie Bóg Chrześcijaństwo
Inne

Słowo na dziś

To już trzecia książka ks. Jana, którą przeczytałam i powrót do niebanalnych i szczerych przemyśleń. Nieustannie jestem pod wrażeniem Jego osobowości, wiedzy, elokwencji. Podziwiam za szczere nieraz kontrowersyjne wypowiedzi również na temat swoich przełożonych. Cenię Go za Jego otwartość, szczerość i wierność swojemu sumieniu. Książka daje do myślenia. Na wiele rzeczy kazania ks. Jana otworzyły mi oczy na nowo. Polecam każdemu.

Inspirująca postać

Inspirująca postać

Niby przypadkiem wpadła mi w ręce w bibliotece kiedy nie zastałam książki po którą przyszłam. I mnie ruszyła. Bo jest o relacji z samym sobą chyba szczególnie. To książka o umieraniu, chorowaniu i byciu. O szukaniu światła i czułości. Nie jest zawsze wygodna ani łatwa, bo Jan nie chciał być pluszowym księdzem i nie był. Jest otwierająca na zadawanie sobie pytań i szukanie odpowiedzi. Czytając czasem byłam smutna że nie udało mi się go usłyszeć na żywo. Bo był trafiający, autentyczny i zakochany w Panu Bogu. Chyba trochę mu zazdroszczę tej miłości, bo to musi być najlepsze uczucie wiedzieć i ufać w to, że jest się chronionym. Jan nie bał się żyć, nie bał się też umierać - jak napisał: Nie ważne jak, ważne z Kim.

Nie spodziewałem się, że w najbliższym czasie będę czytał kazania i to jeszcze w Wielkim Poście. Choć wierzę w przypadki to jednak pomyślałem, że to całkiem uroczy zbieg okoliczności. Na wiele rzeczy kazania ks. Jana otworzyły mi oczy na nowo, wiele rzeczy zrozumiałem, wiele sobie utrwaliłem, ale to co wyciągam z tych tekstów najbardziej jest jedno. Warto być przyzwoitym. Nie tylko wobec bliźnich, ale przede wszystkim siebie i własnego sumienia. Choć nie planuję po tej lekturze pójść do spowiedzi czy na mszę, to jednak wiem, że gdzieś tam jest nadzieja na istnienie katolickiego Boga i jego słowa mają prawdziwe odzwierciedlenie w naszym życiu.

Nieżyjący a wciąż żyjący w swoich słowach idealnie wpisuje się w Wielki Post.
Dla chcącego zaczerpnąć z duchowości Księdza gorąco polecam.

Nieżyjący a wciąż żyjący w swoich słowach idealnie wpisuje się w Wielki Post.
Dla chcącego zaczerpnąć z duchowości Księdza gorąco polecam.

Życie na pełnej petardzie, ale też setki kazań wygłoszonych w całej Polsce i poza jej granicami. Książka ta to wybór tych, które jego zdaniem najlepiej pokazują najbliższe mu tematy: wierność sumieniu, odwaga, wewnętrzna uczciwość, pokonywanie własnych słabości, budowanie bliskości i autentycznych relacji.
Na dobre i złe chwile, do głębokich przemyśleń ;)

Na dobre i złe chwile, do głębokich przemyśleń ;)

Ksiądz Kaczkowski to dla mnie w wielu aspektach autorytet. Nie we wszystkim się z nim zgadzam, jednak bardzo podoba mi się jak z szacunkiem i miłością patrzy na drugiego człowieka. Książka „Grunt pod nogami” to zbiór Jego wypowiedzi i homilii na różne tematy. Co mnie w nich urzeka to wyjątkowa szczerość. Ksiądz Jan potrafił w bardzo prosty sposób mówić o rzeczach trudnych. Także dla niego samego. Fascynowała mnie też jego ogromna świadomość kim jest i „dla kogo pracuje”. I ta głęboka wiara, połączona z normalnością bycia są aspektami, które warto kopiować.

Dobra lektura, którą kończę 2023 rok.

Dla wszystkich: ateistów i wierzących, kochających inaczej, księży, seniorów i młodych. Brak mi słów, aby opisać swoje przeżycie tej książki - nie książki.

Książka pełna wielu trafnych refleksji na trudne tematy. Napisana przez inteligentnego księdza, który umiał trafić do ludzi. I nadal trafia. Wielki żal, że nie ma Go już z nami. Brakuje mi takich księży i ludzi wokół.

Chociaż w wielu kazaniach prezentowane treści się powielają, to jednak w ogólnym zarysie ksiądz Kaczkowski codzienną dawką kojących słów, którymi raczyłam się w kolejne wiosenne wieczory sprawił, że na twarzy pojawiał się uśmiech, w serduszku spokój, zrozumienie, chociaż trudnych emocji też nie brakowało. Moment przemyśleń, który sprawił, że bardziej doceniłam dany mi czas i uświadomił, że warto z tego czasu czerpać jak najlepiej tyle ile będzie mi dane.

• 2016
  • 2017